۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۷
بیش از ۱۲ میلیون دلار هزینه حفاظت از ۲ قاتل سردار سلیمانی

بیش از ۱۲ میلیون دلار هزینه حفاظت از ۲ قاتل سردار سلیمانی

در اسناد وزارت امنیت داخلی آمریکا تصریح شده این دو مقام سابق آمریکایی تحت حفاظت ۲۴ ساعته قرار دارند. این حفاظت‌ها، دفاتر کار و منزل شخصی و همچنین سفرهای داخلی و خارجی آنها را در برمی‌گیرد.

به گزارش بازار، اسنادی که به تازگی افشا شده‌اند نشان می‌دهد دولت جو بایدن بیش از ۱۲ میلیون دلار در یک سال برای محافظت فیزیکی از دو مشاور امنیت ملی سابق این کشور هزینه کرده است.

«جان بولتون» و «رابرت او برایان» مدت‌هاست سمت‌های خودشان به عنوان مشاوران اسبق امنیت ملی آمریکا را ترک کرده‌اند اما آنها به دلیل نگرانی‌ها از نقشی که در ترور سردار «قاسم سلیمانی» داشته‌اند خواستار ادامه محافظت فیزیکی از خودشان شده‌اند.

بررسی اسناد جدید نشان می‌دهد هزینه حفاظت فیزیکی از این دو مقام آمریکایی برای یک سال ۱۲,۲۸۰,۳۲۴ دلار بوده است.

به گزارش فارس، گزارش این هزینه‌ها در اسنادی که وزارت امنیت داخلی آمریکا برای کنگره ارسال کرده و به امضای «آلجاندرو مایورکاس»، وزیر امنیت داخلی این کشور رسیده آمده است.

با آنکه در این سند نامی از ایران به میان نیامده اما شبکه «سی‌بی‌اس» می‌گوید حفاظت فیزیکی از این دو مقام سابق آمریکایی به تهدیدهای بالقوه علیه آنها از طرف ایران ارتباط دارد.

«جان بولتون» و «او برایان» هر دو از مقام‌های سابق دولت «دونالد ترامپ» هستند که در تصمیم‌گیری برای ترور سردار قاسم سلیمانی در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ در نزدیکی فرودگاه بغداد نقش‌ داشته‌اند.

در اسناد وزارت امنیت داخلی آمریکا تصریح شده این دو مقام سابق آمریکایی تحت حفاظت ۲۴ ساعته قرار دارند. این حفاظت‌ها، دفاتر کار و منزل شخصی و همچنین سفرهای داخلی و خارجی آنها را در برمی‌گیرد.

مشاوران امنیت ملی آمریکا معمولاً بعد از خروج از قدرت از حفاظت‌هایی در این سطح برخوردار نمی‌شوند.

اسناد جدید نشان می‌دهند بولتون در ماه‌های ابتدایی بعد از اتمام سمت خود از حفاظت برخوردار نبوده و از دسامبر ۲۰۲۱ تحت محافظت قرار گرفته است.

دونالد ترامپ بعد از خروج از قدرت به سرویس مخفی آمریکا دستور داده «او برایان» تحت حفاظت قرار بگیرد. هزینه محافظت از او تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ نزدیک به ۱,۹۲۸,۹۲۲ دلار برآورد شده است.

این هزینه‌ها تنها محدود به بولتون و برایان نیست. «مایک پامپئو»، وزیر خارجه سابق، «مارک اسپر»، وزیر دفاع سابق، «فرانک مک‌کنزی»، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش و «برایان هوک»، نماینده سابق دولت آمریکا در امور ایران از جمله دیگر مقام‌های دولت ترامپ هستند که تحت حفاظت قرار دارند.

طبق این اسناد، در یک دوره ۱۰ ماهه از ۱ دسامبر ۲۰۲۱ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ هزینه‌های اختصاص داده شده برای محافظت سرویس مخفی از بولتون ۴,۹۳۴,۹۶۳ دلار بوده است. این هزینه‌ها برای او برایان از ۱ اکتبر ۲۰۲۱ تا یک سال بعد ۵,۷۷۸,۷۱۳ دلار برآورد شده است.

علاوه بر این هزینه‌ها، برخی مخارج موقتی نیز برای این دو نفر هزینه شده است. بیشترین هزینه‌های موقت اختصاص‌داده شده مربوط به هزینه سفرهای خارجی و اجاره خودرو بوده است. جمع تمامی این هزینه‌ها به ۱۲,۲۸۰,۳۲۴ دلار رسیده است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس می‌گوید این رقم تمامی مبالغ هزینه‌شده برای محافظت از مقام‌های آمریکایی که از جانب ایران احساس تهدید می‌کنند را شامل نمی‌شود، زیرا گزارش وزارت امنیت داخلی مربوط به تنها بخشی از زمانی است که این مقام‌ها تحت حفاظت قرار داشته‌اند.

این اسناد تنها یک دوره یک ساله، آن هم برای تنها دو نفر از مقام‌های دولت ترامپ را در بر می‌گیرد، حال آنکه، طبق گزارش رسانه‌های آمریکا حفاظت فیزیکی از برخی از آن مقام‌ها کماکان ادامه دارد.

کد خبر: ۲۷۵٬۷۱۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha