۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲
افزایش ۲۵ درصدی جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد

افزایش ۲۵ درصدی جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش گفت: مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه فرهنگیان از سال آینده آزمون اختصاصی خواهد داشت و نظام جذب استاد و هیئت علمی آن کاملاً اختصاصی خواهد بود.

به گزارش بازار، رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که وضعیت زیرساخت‌های دانشگاه فرهنگیان به‌ویژه در بحث فضا و خوابگاه و از سوی دیگر اعضای هیئت علمی چگونه است؟ ضعف زیرساخت‌ها در دانشگاه فرهنگیان بر تربیت معلمان مورد نیاز (۲۳ هزار معلم در سال) چه تأثیری دارد؟ اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان نرم‌افزار تربیتی نظام تعلیم و تربیت کشور است. رهبر انقلاب، این دانشگاه را مرکز ثقل نظام آموزش و پرورش کشور دانستند.

وی افزود: طبق نظر تعلیم و تربیتی رهبر انقلاب هیچ فردی نباید وارد آموزش و پرورش شود مگر آنکه از مسیر دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تربیت شده باشد.

صحرایی بیان کرد: مسئله پیش روی ما از زمان تأسیس دانشگاه فرهنگیان تاکنون دوگانه تربیت معلم یا تأمین معلم بوده است. در دولت پیشین برخی از مسؤلان به تأمین معلم اعتقاد داشتند از این رو تأکید داشتند، معلمان را می‌توان از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دیگر و با یک دوره مهارتی تأمین کرد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این دوره مزایا و معایبی دارد، اما بنده معتقدم معلم ابتدا خودش باید تربیت شده باشد تا بتواند تربیت کند و نقش او صرفاً انتقال اطلاعات نیست بلکه معلم در هر رشته‌ای که باشد مربی و الگوی دانش‌آموزان است، بنابراین معتقدم، معلمان باید تربیت شوند تا بتوانند خوب تربیت کنند.

صحرایی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان بر اساس دیدگاه تربیت معلم تأسیس و این امر در اساسنامه آن به صراحت قید شده است. هم‌اکنون استانداردهای این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های دیگر چه در سرانه‌های فضاهای آموزشی و چه در نسبت استاد به دانشجو، نیاز به اقدامات بسیاری دارد.

وی مطرح کرد: بنده زمانی که دانشگاه فرهنگیان را تحویل گرفتم نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه یک به ۱۱۱ بود، با جذب گسترده اساتید جدید هم‌اکنون این نسبت به زیر ۹۰ رسیده است و برنامه ما تقویت بیشتر دانشگاه فرهنگیان است، مهم‌ترین اقدامی که در این رابطه انجام شد مصوبه ۸۷۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۲۰ اردیبهشت امسال بود.

کد خبر: ۲۷۵٬۳۱۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha