۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۷
وضع عوارض ۵۰ درصدی به معنای ممنوعیت صادرات خرما است؛ برای تنظیم بازار نیاز به رفتارهای تهاجمی نیست
هشدار رئیس انجمن خرما در مورد عواقب وضع عوارض صادراتی؛

وضع عوارض ۵۰ درصدی به معنای ممنوعیت صادرات خرما است؛ برای تنظیم بازار نیاز به رفتارهای تهاجمی نیست

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با انتقاد از وضع عوارض ۵۰ درصدی به بهانه تنظیم بازار ماه مبارک رمضان گفت: این اقدام عملا اعمال ممنوعیت صادراتی است و در صورت عملیاتی شدن، کلیه عواقب آن متوجه بخش دولتی است.

بازار؛ گروه کشاورزی: در نشست خبری که امروز با محوریت تنظیم بازار خرمای ماه رمضان برگزار شد محسن رشید فرخی رییس انجمن خرمای ملی ایران با گلایه از وضع عوارض صادراتی ۵۰درصدی آن هم در آستانه ماه رمضان گفت: وضع چنین عوارضی عملا به معنای ممنوعیت صادرات است. آن هم در شرایطی که ۵۰درصد مصرف خرمای ایران چه برای مصرف داخل و چه برای صادرات در ماه مبارک رمضان رقم می خورد.

رشید فرخی افزود: اگر نتوانیم به این هدف دست یابیم برای بعد از ماه رمضان دچار مشکل می شویم چون بعد از ماه رمضان هوا به سمت گرما می رود و گرما همواره موجب کاهش مصرف می شود. این در حالی است که از ابتدای مرداد ۱۴۰۳ هم خرمای جدید وارد بازار می شود و قطعا مشکل دو چندان می شود.

رشید فرخی، رئیس انجمن ملی خرمای ایران: ارزش صادراتی خرمای ایران سالانه تا نیم میلیون دلار می رسد، با این حال طبق آمارهای گمرکی تا الان ۲۱۰ میلیون دلار از این مقدار محقق شده و ۲۴۰میلیون دلاری که باید محقق شود برای ماه رمضان باید عملیاتی شود؛ اما در صورت اعمال عوارض ۵۰ درصدی صادرات قطعا رسیدن به این ارقام امسال شدنی نیست و این به معنای متضرر شدن ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلاری در این بخش است

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان اینکه ارزش صادراتی خرمای ایران سالانه تا نیم میلیون دلار می رسد، خاطر نشان کرد: با این حال طبق آمارهای گمرکی تا الان ۲۱۰ میلیون دلار از این مقدار محقق شده و ۲۴۰میلیون دلاری که باید محقق شود برای ماه رمضان باید عملیاتی شود. اما در صورت اعمال عوارض ۵۰ درصدی صادرات قطعا رسیدن به این ارقام امسال شدنی نیست و این به معنا متضرر شدن ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلاریدر این بخش است.

انبارهای مملو از خرما و بی اعتباری صادر کنندگان در بازارهای جهانی با ممنوعیت های صادراتی

وی گفت: مساله مهم و حیاتی این است که از یک طرف در حال حاضر بیش از ۵۰درصد از مازاد مصرف خرمای سال زراعی گذشته در انبارها موجود است. از سوی دیگر ممنوعیت یا محدودیت های صادراتی در واقع کارنامه های صادراتی ما هستند و در آینده باعث می شود بازارهای صادراتی ما دچار بی اعتمادی می شوند. همانطور که به واسطه ممنوعیت صادراتی که در سال ۱۳۹۷ داشتیم در سال ۹۸ نتوانستیم دوباره اعتماد بازارهای هدف را جالب کنیم و عملا بازارسازی هایی که توسط تجار و صادر کنندگان انجام شده بود از دست رفت.

رشید فرخی با بیان اینکه وضع عوارض صادراتی به گفته بخش دولتی برای تنظیم بازار داخل اعمال شده گفت: ا سال قبل یک تجربه خوب از تنظیم بازار توسط انجمن را پشت سر گذاشتیم و برای ماه رمضان امسال نیز به دولت پیشنهاد دادیم عرضه مستقیم با قیمت های رقابتی پایین را خواهیم داشت. آن هم در وضعیتی که طبق گفته مسئولان مربوطه سازمان تعاون روستایی بیش از هزار تن خرمای خریداری را در اختیار دارد که برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان کافی است. اما متاسفانه با وضع عوارض ۵۰ درصدی عملا نابودی تولید و تولید کنندگان را در پی خواهد داشت.

قیمت هر کیلو خرمای مضافتی درب سردخانه ها ۸۰ هزار تومان

وی همچنین در خصوص قیمتها درب سردخانه ها گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو رطب مضافتی ۸۰تا ۸۵ هزار تومان سال و قبل قیمت ۷۰هزار تومان بود؛ یعنی یک تورم ۱۲تا ۱۳ درصدی به این محصول خورده در حالی که تورم کل کشور بالای ۴۰درصد است.

رشید فرخی خطاب به بخش دولتی گفت: باز هم تاکید می کنیم برای بازار ماه رمضان تعاون روستایی هزار تن خرمایی که در اختیار دارد را عرضه کند ما نیز اعلام آمادگی می کنیم که مانند سال قبل در عرضه مستقیم خرما همکاری کنیم. چرا که وضع عوارض صادراتی آن هم در زمانی که به اصطلاح «دوره پیک صادرات» این محصول است عواقب خوبی در پی نخواهد داشت.

گفتنی است عوارض ۵۰ درصدی صادراتی در حالی برای محصول خرما امسال به بهانه تنظیم بازار صورت گرفته است که به گفته ریس انجمن ملی خرما مسئولان مربوطه با حضور در سردخانه ها و انبارهای مملو از خرمای بم تایید کرده اند که هیچ مشکلی در تامین بازار ماه رمضان وجود نخواهد داشت. با این وجود وزارت جهاد کشاورزی به تمام دستگاه ها و ارگان های مربوطه به جز انجمن ملی خرما که متولی تولید در این بخش است و نماینده کلیه تولید کنندکان ۶ استان تولید کننده خرما محسوب می شود، با ارسال نامه وضع عوارض ۵۰ درصدی را اعلام کرده است!

رئیس انجمن ملی خرمای ایران خطاب به بخش دولتی: یا سریعا این دستورالعمل لغو گردد و یا اگر عملیاتی شد تمام عواقب این تصمیم را باید خود تصمیم گیرندگان بپذیرند و جوابگوی این اقدام خود باشند چرا که در صورت اجرایی شدن دستور العمل وضع عوارض ۵۰ درصدی انجمن ملی خرمای ایران شکایت مدنی خواهد کرد

رشید فرخی در پایان خطاب به دولت گفت: یا سریعا این دستورالعمل لغو گردد و یا اگر عملیاتی شد تمام عواقب این تصمیم را باید خود تصمیم گیرندگان بپذیرند و جوابگوی این اقدام خود باشند. چرا که در صورت اجرایی شدن دستور العمل وضع عوارض ۵۰ درصدی انجمن ملی خرمای ایران شکایت مدنی خواهد کرد.

تاوان کم کاری وزارت جهاد را نباید کشاورزان بپردازند

در ادامه نشست موسی موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم و رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی نیز با گلایه از اتخاذ چنین تصمیماتی گفت: بعد از سالها بازاریابی هایی که تولید کنندگان خرما انجام داده اند و الان هم قرار داد دارند و تعهداتی دارند با اعمال این عوارض قطعا مقرون به صرفه نیست که صادرات خود را مثل سابق انجام بدهند. بنابراین به خاطر اینکه نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند بازارهایی که به دست اورده اند را از دست می دهند.

نماینده مردم بم خاطر نشان کرد: تاوان و هزینه کم کاری هایی که توسط وزارت جهاد کشاورزی به خصوص سازمان تعاون روستایی انجام داده نباید از جیب کشاورز پرداخت شود؛ به این معنا که این سازمان باید یک تا د و ماه قبل نیاز را برای تنظیم بازار خریداری کند نه اینکه الان با وضع چنین عوارضی اینگونه به کشاورزان ظلم کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه مسئولان نباید نسبت به این موضوع مهم بی تفاوت باشند، افزود: در چنین زمانی که در واقع زمان طلایی برای کشاورزان این حوزه محسوب می شود ممنوعیت صادراتی یا به عبارتی وضع عوارض صادراتی شرایط را برای کشاورزان بد می کند. آن هم در شرایطی که طبق بازدیدهایی که صورت دادیم انبارها و سردخانه ها پر از خرما است و برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

گفتنی است ایران سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید خرما دارد که از این میزان به طور متوسط ۷۰ درصد مصرف داخل می شود و ۳۰ درصد نیز راهی بازارهای صادراتی می شود. به این ترتیب سالانه تا نیم میلیون دلار درآمد زایی از طریق صادراتی این محصول صادراتی محور برای کشور حاصل می شود که در صورت اعمال عوارض قطعا رسیدن به این ارقام و اعداد صادراتی امسال حاصل نخواهد شد.

کد خبر: ۲۷۴٬۲۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha