۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۸
نوسازی ۳۸۴۹ دستگاه ناوگان ریلی در دولت سیزدهم

نوسازی ۳۸۴۹ دستگاه ناوگان ریلی در دولت سیزدهم

شرکت راه‌آهن از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون سه‌هزار و ۸۴۹ دستگاه ناوگان ریلی را نوسازی کرده است.

به گزارش بازار، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، سه‌هزار و ۸۴۹ دستگاه ناوگان ریلی را بازسازی و نوسازی کرده که از این تعداد، یک‌هزار و ۱۵۲ دستگاه آن مربوط به سال ۱۴۰۲ است.

از ابتدای سال جاری تاکنون، یک‌هزار و ۱۰۳ دستگاه واگن باری جدید، هفت دستگاه واگن مسافری و خود کشش جدید و ۲۳ دستگاه واگن مسافری بازسازی شده، به ناوگان ریلی کشور اضافه شده‌ است.

همچنین ناوگان ریلی میزبان ۱۲ دستگاه لکوموتیو نو و هفت دستگاه لکوموتیو بازسازی شده در سال جاری بود که با احتساب این موارد مجموع نوسازی و بازسازی شده به یک‌هزار و ۱۵۲ دستگاه می‌رسد.

عملکرد شرکت راه‌آهن از ابتدای شهریورماه ۱۴۰۰ تا پایان دی ماه سال جاری حاکی از آن است که سه‌هزار و ۸۴۹ دستگاه شامل واگن باری جدید، واگن مسافری و خود کشش نو، لکوموتیو جدید، واگن مسافری بازسازی شده و لکوموتیو بازسازی شده وارد شبکه ریلی کشور شده‌ و از این میزان، سه‌هزار و ۶۳۲ دستگاه واگن باری نو بوده است.

همچنین نوسازی ناوگان ریلی در دولت سیزدهم شامل ۱۱۹ دستگاه واگن مسافری بازسازی شده و ۲۲ دستگاه واگن مسافری و خود کشش جدید می‌شود.

شبکه ریلی کشور در دولت سیزدهم میزبان ۳۱ دستگاه لکوموتیو بازسازی شده و ۴۵ دستگاه لکوموتیو جدید بوده است.

توسعه ناوگان حمل‌ونقل به ویژه حمل‌ونقل ریلی به عنوان اولویت وزارت راه و شهرسازی و همچنین سیاست دولت سیزدهم همواره مورد تاکید بوده تا جایی که کمیته توسعه ناوگان حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد.

«مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی نیز بهمن ماه سال جاری در مراسم ورود ۶۸۵ دستگاه ناوگان نو و بازسازی شده به شبکه ریلی بر تامین ۵۰۰ واگن مسافری از طریق تولید یا واردات تاکید کرد و فراخوان داد هر شرکتی که امکان ساخت واگن مسافری دارد، وارد میدان شود.

در حال حاضر حمل‌ونقل ریلی در حوزه واگن باری به خودکفایی رسیده و به گفته «سید میعاد صالحی» مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر در حوزه ساخت واگن باری به واردات هیچ قطعه‌ای از خارج نیاز نداریم.

صالحی معتقد است در حوزه واگن باری عملکرد مطلوبی از تولیدکنندگان داخلی شاهد بودیم که حتی می‌توانیم وارد مسیر صادرات واگن باری شویم.

واگذاری حوزه بار در بخش ریلی به سرمایه‌گذار خصوصی به ویژه شرکت‌های صاحب بار از دیگر سیاست‌هایی است که وزیر راه و شهرسازی بر آن اصرار دارد و البته مورد تاکید رئیس جمهور نیز بوده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، هدف‌گذاری این وزارت‌خانه این است که در آینده کل عملیات ناوگان و حمل و نقل در اختیار بخش‌های خصوصی قرار گیرد.

شرکت راه‌آهن نیز همسو با سیاست واگذاری به بخش خصوصی و مشارکت هرچه بیش‌تر این بخش در حوزه حمل‌ونقل ریلی اقدامات بزرگی نجام داده که از جمله آن‌ها می‌توان به امضای کاربرگ‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در مجموع به ارزش ۶۵۸ میلیارد تومان، میان شرکت راه‌آهن و شرکت‌های سرمایه‌گذار در تولید ناوگان ریلی، اشاره کرد که به گفته وزیر راه و شهرسازی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و مکانیزم‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاری در این بخش، پیش از این مغفول واقع شده بود یا امکان اجرایی شدن نداشت، اما امسال برای اولین بار عملیات پرداخت آن انجام شد.

از دیگر گام‌های شرکت راه آهن در این مسیر علاوه بر ماده ۱۲، تهاتر نفت و تسهیلات تبصره ۱۸ می‌توان به پرداخت ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان به ۱۰ شرکت خصوصی سرمایه‌گذار در تولید لکوموتیو و واگن باری اشاره کرد.

کد خبر: ۲۷۴٬۱۰۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha