۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵
تعرفه آب، برق و گاز مددجویان رایگان شد
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد:

تعرفه آب، برق و گاز مددجویان رایگان شد

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی، تعرفه مشترکان آب و برق و گاز مددجویان در برنامه هفتم توسعه کشور رایگان شد.

به گزارش بازار، حسین فتاحی در نشست خبری با اشاره به تعامل خوب کمیته امداد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: همواره دغدغه نمایندگان، تصویب قوانینی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مددجویان تحت حمایت است. در سنوات مختلف بعد از انقلاب، قوانین حمایتی خوبی جهت رفاه حال محرومان به تصویب رسیده که از جمله آنها می‌توان به بحث معافیت از هزینه‌های دادرسی، معافیت‌های مالیاتی، معافیت از پرداخت ارزش افزوده و دیگر موارد اشاره کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: در طول فعالیت مجلس یازدهم، بخشی از دغدغه‌ها برطرف شده است و به دنبال رفع دیگر مشکلات مددجویان از طریق تصویب قوانین راهگشا هستیم.

وی با تقدیر از حضور موثر نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه بود که از نزدیک با مشکلات مردم روبرو می‌شوند، خاطرنشان کرد: در خصوص بحث‌های مالیاتی، در قانون ارزش افزوده لحاظ شده تا بخشی از مالیات دریافتی جهت جبران هزینه‌های محرومان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، به این افراد عودت داده شود. البته به دلیل اینکه آئین نامه اجرایی این امر در دولت همچنان در حال بررسی است، هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

فتاحی با بیان اینکه در حوزه مسائل حمایتی و معیشتی و همچنین تسهیلات اشتغال، شاهد رشد خوبی بودیم، گفت: در ابتدای مجلس یازدهم، تسهیلات بانکی اشتغال‌زایی ۴۹۰۰ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۲ این رقم به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. تسهیلات یاد شده در بودجه سال ۱۴۰۳ نیز ۳۵ هزار میلیارد توما در نظر گرفته شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد افزود: همچنین در مجلس یازدهم بحث مسکن محرومان مطرح شد که مبالغ خوبی برای کمیته امداد و بهزیستی پیش‌بینی کردند.

وی به رشد مستمری مددجویان در طول فعالیت مجلس یازدهم پرداخت و افزود: در ابتدای سال ۱۳۹۹ به ازای هر یک نفر میزان مستمری ۱۹۸ هزار تومان بود گفت که این رقم در سال ۱۴۰۳ احتمالا به یک میلیون تومان افزایش می‌یابد.

فتاحی در ادامه به دو قانونی که در دستور کار مجلس بوده اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه اشتغال، کمیته امداد به عنوان یکی از نهادهای اصلی ایجاد اشتغال در کشور در ماده ۶ قانون برنامه هفتم مشخص و مقرر شد دولت آن نیازها و امکانات لازم را در اختیار امداد قرار دهند. همچنین دولت و مجلس در ماده ۳۱ همانند برنامه ششم توسعه کشور، مجدداً به تفاهم رسیدند که علاوه بر یارانه‌های نقدی که مددجویان تحت پوشش دریافت می‌کنند، هر سال حداقل مستمری خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی بر مبنای متوسط ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تصویب شود.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با بیان اینکه در ماده ۳۱ بند الحاقی ۲ مطرح شد که کمیته امداد و بهزیستی با هدف توانمندسازی و ایجاد درآمد پایدار افراد تحت پوشش خود و افراد کم درآمد جامعه در طرح‌های اشتغال خرد و خانگی با رویکرد زنجیره‌های تولیدی و تعیین سهم در رشد تولید ملی، آنها را دارای شغل پایدار کنند، افزود: در همین راستا دولت نیز مکلف شده است تسهیلات قرض‌الحسنه و کمک‌های خیرین و نهادهای عمومی را در اختیار کمیته امداد قرار دهد.

وی با اشاره به دیگر موارد مطرح شده در برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم توسعه، همانطور که در بودجه سنواتی سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده بود، تعرفه مشترکان آب و برق و گاز مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که سقف حدود مصرف را رعایت کنند، رایگان اعلام شد. از سوی دیگر در بحث انشعابات آب و برق و گاز، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی و انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب معاف شدند.

فتاحی گفت: در بودجه ۱۴۰۳ معافیت پرداخت حق بیمه صندوق بیمه همگانی برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، معافیت از پرداخت حق بیمه پایه سالانه صندوق بیمه همگانی، وام‌های رفاه دانشجویی که با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پرداخت خواهد شد، مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امسال در قانون بودجه سنواتی در خصوص مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تصویب شد که در صورتی که این افراد در سه دهک پایین درآمدی قرار داشته باشند، وام مسکن به میزان چهار میلیارد ریال به این افراد اختصاص خواهد یافت.

فتاحی همچنین به افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان در سال آینده اشاره و اعلام کرد که این مصوبات در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که به شورای نگهبان ارسال شده و بعد از تأیید به عنوان قانون ابلاغ خواهد شد.

وی درباره آمار عملکرد معاضدت های حقوقی به مددجویان در استان‌ها در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ گفت: ۱۳۹۱ دعاوی حقوقی، ۷۱۰ دعاوی امور حسبی، ۹۶۰ دعاوی مالی، ۵۰۱ دعاوی ثبتی و ۳۸۴ دعاوی کیفری در این مدت داشته‌ایم.

کد خبر: ۲۷۲٬۲۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha