۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
رشد ۱۱۶درصدی صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا
سخنگوی گمرک اعلام کرد

رشد ۱۱۶درصدی صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا

صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با۱۱۶ درصد افزایش از لحاظ وزنی و  ۷۲ درصد افزایش از لحاظ ارزشی، به ۷۸۳ میلیون دلار رسید.

به گزارش بازار، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: میزان صادرات کشور طی نه ماهه سالجاری به پنج کشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه، در مجموع دومیلیون و۵۱۹ هزار تن وبه ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن وهمچنین افزایش ۷۲ در صدی در ارزش برخوردار است. همچنین میزان واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نه ماهه سالجاری بالغ بر دو میلیون ۲۷۴ هزار تن با ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده است. که این میزان نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدودا هفت درصد کاهش در ارزش را نشان می دهد.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: درآبان ماه سالجاری ایران تفاهم نامه ای در خصوص تجارت واعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص برخی کالاهای وارداتی وصادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرده وتفاهم نامه مذکور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.
 لطیفی در خصوص سهم کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت باکشورمان اظهار داشت:: صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا،  طی نه ماهه سالجاری، حدود ۲.۴۲ درصد از وزن ۲.۴۶ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.  
 لطیفی همچنین اضافه کرد، واردات ایران از کشورهای فوق سهمی در حدود ۹.۱درصد از وزن و سه و یک دهم درصد از ارزش کل واردات کشور را به خود اختصاص می دهد. همچنین متوسط ارزش کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی نه ماهه سالجاری به ۴۳۶ دلار در هرتن رسیده است.
سخنگوی گمرک ضمن اشاره به میزان کلی تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت: بیشترین حجم تجارت خارجی کشور با مجموعه کشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است، بطوریکه مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار ومیزان واردات از این کشور ۸۶۴  میلیون دلار است که ارزش صادرات  ۴۱درصد افزایش را نشان می دهد واین در حالی است که ارزش واردات از روسیه طی نه ماهه سال ۹۸  هفت درصد کاهش داشته است. همچنین بیشترین حجم افزایش تجارت خارجی در بین کشورهای اوراسیا در سال ۹۸، با کشور ارمنستان بوده است که میزان واردات کشور از ارمنستان حدود ۴۹ درصد افزایش و به ۳۱ میلیون دلار رسیده است. ونیز صادرات ایران به ارمنستان نیز با رشد ۱۶۹درصدی به ۳۴۳ میلیون دلار رسیده است  که به نسبت این مدت زمانی رشد قابل توجه ای را نشان می دهد.

کد خبر: ۲٬۷۱۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha