۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۵
ارتفاع آب دریای خزر ۲ متر کاهش دارد| سهم بالای ایران در مصرف سوخت های فسیلی
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران سازمان هواشناسی:

ارتفاع آب دریای خزر ۲ متر کاهش دارد| سهم بالای ایران در مصرف سوخت های فسیلی

وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت: در دهه ۷۰ نگرانی این بود که دریای خزر خانه‌های ساحلی را زیر آب ببرد اما از آن موقع تا کنون ۲ متر از ارتفاع آب آن کاسته شده است.

بازار؛ گروه راه و مسکن: احد وظیفه در کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم با اشاره به اینکه در دهه ۷۰ نگرانی این بود که دریای خزر خانه‌های ساحلی را زیر آب ببرد گفت: از آن موقع تاکنون ۲ متر از ارتفاع آب آن کاسته شده است و دریاچه ارومیه تقریباً خشک و دریاچه آرال به‌طور کلی محو شده است.

بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سطح پوشش برف در ارتفاعات ایران بسیار کاهش یافته است، این شرایط مختص ایران نیست بلکه بسیاری از مناطق جهان با این چالش روبه‌رو هستند

وظیفه با تاکید بر اینکه کاهش برف در منطقه کوهستانی یعنی ازبین‌رفتن آب در رودخانه‌های فصلی که باعث خشک‌شدن برخی رودخانه‌های دائمی مانند «اترک» شده است ادامه داد: "وضعیت ما مثل سابق نیست". بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سطح پوشش برف در ارتفاعات ایران بسیار کاهش یافته است، این شرایط مختص ایران نیست بلکه بسیاری از مناطق جهان با این چالش روبه‌رو هستند.

وی تاکید کرد: تغییر اقلیم تغییرات بزرگی را بر کشور تحمیل کرده است و پدیده‌های بزرگی ناشی از تغییر اقلیم را شاهدیم که نگرانی‌ها در بازه آن را دوچندان کرده است.

کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی، اگرچه برخی رودخانه‌های دائمی ما مانند «اترک» هم به این دلیل خشک شده‌اند

وظیفه اضافه کرد: کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی، اگرچه برخی رودخانه‌های دائمی ما مانند «اترک» هم به این دلیل خشک شده‌اند. این تغییرات فشار بر منابع طبیعی را گسترش داده است، فشاری که چندسویه و چندجانبه است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در دنیا رویکردهای طبیعی مانند درختکاری، جذب کربن و... محور رویارویی با تغییر اقلیم است که در آن اصل منصفانه و متعادل بین این موضوع و امنیت غذایی و سایر بخش‌ها نیز باید رعایت شود تا خدشه‌ای به سایر حوزه‌های مهم و اساسی وارد نشود.

در ایران روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود

وی گفت: در ایران روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود اما در اروپا به‌دلیل استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت فسیلی سهم بسیار کمتری در فعالیت‌های آنها دارد.

وظیفه خاطرنشان‌کرد: در آخرین نشست «کاپ ۲۸» در امارات بر استفاده از انرژی های نو تاکید شده است.

کد خبر: ۲۷۰٬۹۳۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha