۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۱
هزینه تراشی ۱۰۳ هزارمیلیارد تومانی مجلس برای دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد

هزینه تراشی ۱۰۳ هزارمیلیارد تومانی مجلس برای دولت

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رئیس جمهور در جلسه امروز دولت با یادآوری اصل ۷۵ قانون اساسی همه نهادها و دستگاه‌ها را به پرهیز از ایجاد تعهدات مالی بدون پشتوانه توصیه کرد.

به گزارش بازار، ‌ داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در صفحه مجازی خود نوشت: «آقای رئیس جمهور در جلسه امروز دولت با یادآوری اصل ۷۵ قانون اساسی همه نهادها و دستگاه‌ها را به پرهیز از ایجاد تعهدات مالی بدون پشتوانه توصیه کردند و فرمودند رئیس سازمان برنامه و بودجه می بایست زمینه‌هرگونه ناترازی بودجه را شفاف سازی و اطلاع‌رسانی کند».

منظور همچنین امروز در جریان رسیدگی لایحه بودجه در مجلس نیز در مخالفت با هزینه‌تراشی بدون پشتوانه منابع درآمدی از سوی نمایندگان مجلس، ‌ اعلام کرد: تصمیمات شما نمایندگان در مجموع ۱۰۳ هزار میلیارد تومان هزینه ایجاد کرده است که باعث ناترازی منابع هدفمندی یارانه‌ها می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: هر ساله بخشی از کسانی که باید حق بیمه بپردازند، ‌ به عائله دولت اضافه می‌شوند، با این روندی که پیش می‌رویم، که قرار نیست هیچ کس سهم بیمه خود و سهم کارفرمایی بیمه را بدهد و لذا به زودی همه جزء عائله دولت می‌شوند، منابع آن را باید از کجا بیاوریم؟.

به گفته منظور، نمایندگان مجلس تصویب کردند که دولت به میزان ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اموال بفروشد و به سازمان تامین اجتماعی بپردازد، ‌ این بدهی به خاطر همین هزینه‌تراشی در حق بیمه افراد است که هر سال تصویب می‌کنید، در حالی که دولت واقعا توان تامین چنین هزینه‌هایی را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از تبصره ۸ در لایحه بودجه که نمایندگان مجلس تصویب کرده‌اند، ‌ قابل اجرا نیست.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، ‌از طرف دیگر نمایندگان منابع درآمد دولت را محدود کردند، ‌ ۵۰ هزار میلیارد تومان از درآمد محصولات فرعی گاز را حذف کردن، ‌ همچنین ۱۸ همت از عوارض فرآورده‌های نفتی را امسال بر اساس قانون بودجه امسال صرف پرداخت نان کرده است، اما امسال این منبع را حذف کرده‌اید و در مجموع ۶۸ هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندی یارانه‌ها حذف شده است.

معاون رئیس جمهور این را هم تصریح کرد که نمایندگان در خرید گندم دولت را مکلف کرده‌اند که همه گندم کشاورزان را خریداری کنند، ‌در حالی که چرا دولت باید گندم صنف و صنعت به میزان ۲ میلیون تن را بخرد؟، ‌ این امر ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای دولت دارد.

منظور با بیان این که تصمیمات نمایندگان در لایحه بودجه در مجموع ۱۰۳ همت منابع هدفمندی را ناتراز کرده است، ‌ گفت: ما حرفی نداریم به شرط این که عزیران هر تصمیم هزینه‌ای می‌گیرند، ‌ منابع آن را هم پیش‌بینی کنند، وگرنه منابع هدفمندی و بودجه عمومی ناتراز می‌شود.

وی در پایان گفت: اگر راهی یا منبعی برای تامین هزینه های جدید وجود دراد، ‌ ما را هم راهنمایی کنید که تعهدات را انجام دهیم و در غیر این صورت نگذارید کسری بودجه دولت تشدید شود که این کسری بودجه ام‌الخبائث است و همه کشور و دولت را گرفتار می‌کند.

کد خبر: ۲۶۹٬۸۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha