محدودیتی در عرضه نان برای هیچ یک از نانوایان کشور وجود ندارد
وزارت اقتصاد:

محدودیتی در عرضه نان برای هیچ یک از نانوایان کشور وجود ندارد

وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام‌کرد: کاهش دسترسی نانوایان به آرد یارانه ای فقط ناشی از عدم فروش نان به مردم و سوء استفاده از آرد یارانه ای یا ثبت تراکنش های غیرواقعی یا گرانفروشی نان رقم می خورد.

به گزارش بازار، وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به گزارش ۲۷ دی ماه ۱۴۰۲ روزنامه «شرق» با تیتر «نانوایان گرفتار یارانه» طی توضیحاتی اعلام‌کرد: بیش از ۲۰ ماه از استقرار کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌های کشور می‌گذرد و بیش از ۱۰ ماه است که نظام سهمیه ثابت آرد یارانه ای نانوایی‌ها که تبدیل به یک رانت ارزشمند برای خرید و فروش مجوزها و عرضه خارج از شبکه آرد یارانه‌ای شده بود کنار گذاشته شده و نظام اختصاص هوشمند آرد یارانه ای به نانوایان در سراسر کشور مستقر شده است. در واقع تراکنش‌های فروش نان نانوایان توسط یک سامانه هوش مصنوعی پردازش می‌شود، مبلغ تراکنش، الگوی ثبت تراکنش، زمان تراکنش و فواصل زمانی تراکنش‌ها، تعداد و تنوع خریداران، عرف رفتار فروش نان در یک منطقه و ده ها مولفه دیگر در این سامانه بر روی بیش از ۳.۵ میلیارد تراکنش ماهانه متعلق به ۸۰ هزار نانوایی در سراسر کشور پردازش می شود و میزان اختصاص عادلانه آرد نانوایان تعیین می‌شود.

الگوهای تحلیل در سراسر کشور همسان بوده و اکثریت نانوایان به واسطه عملکرد متعهدانه خود موفق شده اند به تدریج آرد یارانه ای بیشتری خریداری کرده و حجم فروش نان به مردم را افزایش دهند. در این میان بازی دلالان آرد و مجوزسوارانی که لباس نانوا را پوشیده بودند با مخاطره مواجه شده است و راهی جز تغییر رفتار یا رها کردن این کسب و کار پیش روی خود نمی بینند.

در این طرح، حکمرانی مبتنی بر داده کمک کرد تا بدون آزادسازی قیمت نان یارانه ای (تشدید فقر و کاهش قدرت خرید مردم) و بدون سهمیه بندی نان یارانه‌ای، مجموعا در دو سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲, جلوی خروج حداقل ۱.۵ میلیون تن آرد یارانه‌ای از چرخه تولید نان گرفته شود. در واقع معادل مصرف نان سالیانه حداقل ۲۰ میلیون نفر، از ورود منابع مردم به جیب دلالان و مافیای آرد و نان جلوگیری شد. در این طرح، سلیقه، خستگی و اشتباه انسانی جایگاهی ندارد و قاعده ها به واسطه موتور هوش مصنوعی سامانه به صورت همسان بر روی کل نانوایان کشور پیاده می‌شود. زمانی که اکثریت نانوایان به موجب اجرای طرح هوشمندسازی، و به واسطه رفتار متعهدانه و قانونی خود موفق شده اند در مقایسه با قبل از اجرای طرح، آرد یارانه ای بیشتری دریافت کنند، خلا درآمدی خود را از راه قانونی ترمیم و نقش بیشتری در تامین و عرضه نان در کشور پیدا کنند پس رسم درستکاری در این زیرساخت راه خود را یافته است. این افراد، مسئولیت خود را می شناسند و عادلانه تشویق می شوند. در مقابل، سامانه از اختصاص آرد یارانه ای به تراکنش های غیر واقعی و ساختگی جلوگیری می کند که قطعا تکدر خاطر افراد خاطی را در پی دارد.

در واقع طرح هوشمندسازی، یک الگوی فناورانه در عدالت توزیعی محسوب می شود. در این طرح هیچ گونه محدودیتی برای عرضه نان به عموم مردم وجود نداشته و ندارد و روزانه حدود ۱۲ میلیون تراکنش فروش نان به عموم مردم در کشور ثبت می‌شود. روش فروش نان برای مصارف تجاری (رستوران ها، هتل ها، بیمارستان ها و ...) نیز برای نانوایان روشن است و این مشتریان خاص بعد از ثبت نام و تایید در سامانه، از منوی مربوطه بر روی کارتخوان هوشمند، خرید خود را انجام می‌دهند و هیچ گونه محدودیتی برای آنها نیز وجود ندارد. نیازهای آموزشی یا حل مشکلات احتمالی نانوایان هم از مسیر تلفن گویا ۰۲۱۲۳۷۶۲۳۷۶ مرتفع می‌شود. کارنامه عملکرد نانوایان، حاوی اعلام رفتارهای درست و هشدار درباره رفتارهای نادرست نیز در کارنامه اختصاصی نانوایان به صورت برخط برای نانوا نمایش داده می‌شود.

نکته مهم اینکه اختیارات کامل برای رفع و رجوع استثنائات غیر قابل تشخیص توسط سامانه، به کلیه کارگروه های آرد و نان استان ها داده شده است. لذا کاهش دسترسی نانوایان به آرد یارانه ای صرفا ناشی از عدم فروش نان به مردم و سوءاستفاده از آرد یارانه‌ای یا ثبت تراکنش‌های غیرواقعی و متقلبانه با انگیزه بهره‌مندی از یارانه بیشتر یا گرانفروشی نان رقم می‌خورد و محدودیتی در عرضه نان برای رفع نیاز خانواده‌ها برای هیچ یک از نانوایان کشور وجود ندارد. تا کنون بارها و بارها در جمع افرادی که خود را نماینده قشر شریف نانوایان معرفی کرده اند، خواسته‌ایم تراکنشی که فروش عادی و متعارف نان به مردم داشته اما کارتخوان از انجام تراکنش جلوگیری کرده یا اینکه در ماه آینده، کاهش آرد نانوایی را در پی داشته، با شماره ملی نانوا اعلام کنند تا بررسی کنیم اما متاسفانه عموما از این امر امتناع شده و هیچ مصداقی که موید ادعای مذکور باشد مشاهده نشده است.

کد خبر: ۲۶۹٬۸۰۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha