۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹
ابزارهای تأمین مالی بخش تعاون تقویت می‌شود
سرپرست معاونت امور تعاون وزارت کار:

ابزارهای تأمین مالی بخش تعاون تقویت می‌شود

سرپرست معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تقویت ابزارهای تأمین مالی بخش تعاون با محوریت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون تقویت می‌شود.

به گزارش بازار، حامد ویس‌کرمی سرپرست معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مدیران ارشد بانک توسعه تعاون با بیان اینکه بخش تعاون مورد تاکید قانون اساسی است، اظهار کرد: در کشور قوانین مهمی برای حمایت از بخش تعاون وجود دارد.

وی، عملکرد بانک توسعه تعاون به لحاظ سلامت و کارآمدی مورد تأیید دستگاه‌های ناظر و مسئول عنوان کرد و افزود: نقش بانک در اجرای برنامه‌های تحولی تعاون حائز اهمیت است.

ویس‌کرمی افزود: عملکرد بانک توسعه تعاون در دولت سیزدهم اثربخش و نظام‌مند بوده و موفقیت‌های بانک قابل ملاحظه است. بسته جامع تأمین مالی تعاون با هم‌اندیشی همکاران معاونت امور تعاون‌ و بانک در کوتاه مدت تدوین و نهایی می‌شود.

وی، افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در اولویت دانست و گفت: استفاده از روش‌های نوین تأمین مالی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های حائز اهمیت است.

سرپرست معاونت امور تعاون تصریح کرد: فعالیتی که متولیان بخش تعاون برای توسعه تعاون در جبهه مقاومت اقتصادی انجام می‌دهند، هم‌تراز با مجاهدت‌های شهید حاج قاسم سلیمانی در عرصه‌های نظامی و راهبردی است، این تعبیر اهمیت و تکلیف متولیان بخش تعاون را در مردمی‌سازی اقتصاد و کمک به تحقق اهداف اقتصادی کشور نمایان می‌سازد.

وی اضافه کرد: به رغم عملکرد شایسته ارکان بخش تعاون، به وضع موجود اکتفا نمی‌کنیم، تحقق حداکثری رضایت ذی‌نفعان و تعاونگران هدف ما است. اعتقاد داریم چنانچه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملّی و بخش تعاون محقق شود، نتایج این موفقیت‌ها به عموم مردم می‌رسد.

ویس‌کرمی یادآور گردید: تلاش داریم در برنامه هفتم، سهم یک سومی بخش تعاون از محل واگذاری‌ها برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون به نحو مؤثری اجرایی شود، اعتقاد داریم صرف مکاتبه به نتیجه نمی‌رسد بلکه ضرورت دارد افراد مطلع و آگاه برای پیگیری مکاتبات اهتمام کافی را در نظر داشته باشند و هر جا ضرورت داشته باشد شخص بنده و آقای شیخ‌حسینی نیز به‌صورت حضوری پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی بیان کرد: بانک توسعه تعاون توجه زیادی برای کاهش هزینه‌ها داشته است و ارتقای سطح خدمات بانکداری دیجیتال نیز در این مسیر کمک‌کننده است. البته برنامه ترکیبی و هیبریدی برای رشد همزمان بانکداری دیجیتال و نیز خدمات حضوری و شعبه‌ای در بانک نیاز است که مدیران بانک نیز این مهم را در نظر داشته‌اند.

سرپرست معاونت امور تعاون گفت: هم اکنون واقف هستیم که بانک توسعه تعاون اهتمام بالایی برای رعایت سهم ۷۰ درصدی بخش تعاون در سبد تسهیلات بانک توسعه تعاون داشته است و این در حالی است که سهم بخش تعاون در منابع بانک از حد ۴۰ تا ۵۰ درصد فراتر نرفته است، ضمن آنکه تلاش بانک توسعه تعاون برای رعایت حداکثری سهم تعاونگران در تسهیلات ستودنی است و انتظار می‌رود این روند تداوم و ارتقا داشته باشد، در ارتباط با تجهیز منابع مالی نیز برنامه‌ها و تدابیر متنوعی از سوی معاونت امور تعاون اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: شناسایی شبکه‌های زنجیره تأمین مالی در بخش تعاون زمینه را برای استفاده از ابزار مهم تأمین مالی زنجیره‌ای فراهم می‌سازد، کمک به تحقق این روش تأمین مالی می‌تواند برای تقویت تراز و نقدینگی بانک و کاهش هزینه‌ها اثربخش باشد.

ویس‌کرمی یادآور شد: استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه ۱۴۰۳، برنامه هفتم توسعه و سند توسعه بخش تعاون برای اجرای برنامه‌های تحولی تعاون و نیز تقویت بانک توسعه تعاون مهم است.

وی گفت: سند توسعه تعاون در واپسین لحظات سال پیش در بالاترین سطح هیئت دولت تصویب و ابلاغ شد، ضرورت دارد تمامی بندهای این سند مورد توجه قرار گرفته و مطابق رویه و زمان‌بندی اجرایی شود. حدود یک سال از تصویب این سند می‌گذرد و در نظر است در دوره‌ای ده ساله سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد ملّی محقق شود.

سرپرست معاونت امور تعاون تأکید کرد: باید هدف‌گذاری رشد تعاون طی سال‌های نخستین از رشد سال‌های پایانی بالاتر باشد تا بخش اعظم مسیر طی مدتی کوتاه پیموده شود.

وی تأکید نمود: بند ١۷ سند توسعه تعاون تأکیدی فراوان برای رشد و شکوفایی طی سه سال ابتدایی اجرای سند دارد که موضوع تأمین مالی تعاون، رشد سهم تعاون و نیز افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت بخش مهمی از آن است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران خاطرنشان کرد: مطابق سند توسعه تعاون همه دستگاه‌های اجرایی برای تحقق سهم ٢۵ درصدی بخش تعاون مسئولیت دارند، علاوه بر بانک توسعه تعاون، کل شبکه بانکی نیز برای تحقق این سهم وظایف و تکالیفی برعهده دارند. به شخصه طی مسئولیت در مدیریت اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران بر لزوم تخصیص سهم ۲۵ درصدی همه بانک‌ها در اجرای تسهیلات موضوع بند الف تبصره ۱۸ تأکید ورزیدم.

ویس‌کرمی گفت: تعاون به گستردگی تمام اقتصاد ایران است، تعاون به‌عنوان فرابخش در تمامی بنگاه‌ها و صنایع سنگین، متوسط و سبک مصداق پیدا می‌کند، بنابراین باید برای تأمین مالی پروژه‌های مهم نیز برنامه داشته باشیم که مقدمه آن تقویت بانک توسعه تعاون و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه است. تعاون دارای مزیت‌های نسبی در اقتصاد است، تعاون راهکار و رویکردی است که هزینه پایین تمام‌شده و سود بالاتر را به ارمغان می‌آورد، تعاونگران هم می‌توانند در عرصه‌های بین المللی و در سایر کشورها به فعالیت اقتصادی بپردازند و نیز می‌توانند ظرفیتی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشند.

سرپرست معاونت امور تعاون افزود: در حال حاضر معرفی قابلیت‌های بخش تعاون ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی صورت نمی‌پذیرد و این قابلیت وجود دارد تا سرمایه‌گذاری خارجی نیز بخش مهمی از تحقق سهم ۲۵ درصدی را تشکیل دهد. ضمن اینکه نقش‌آفرینی بانک توسعه تعاون برای ارائه خدمات ارزی در حمایت از تعاونگران بسیار مهم است.

ویس‌کرمی خاطرنشان کرد: اختصاص دو خط اعتباری ۲۰ و ۳۰ هزار میلیارد ریالی طی دو سال گذشته بر اساس تفاهم‌ سه‌جانبه میان معاونت تعاون، بانک و صندوق اقدامی مناسب بوده است، این برنامه‌ وجود دارد که این خط اعتباری در سطح بالاتر تداوم داشته باشد.

کد خبر: ۲۶۷٬۵۱۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha