دستور وزارت صمت برای تعجیل در برگزای انتخابات اتاق‌های اصناف

دستور وزارت صمت برای تعجیل در برگزای انتخابات اتاق‌های اصناف

معاون وزیر صمت گفت: تصویب کلیات طرح اصلاح قانون نظام صنفی در مجلس دلیلی برای تعویق برگزاری انتخابات اتاق های اصناف کشور نیست.

به گزارش بازار، علیرضا شاه میرزایی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال بخشنامه ای به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت استانی های مختلف کشور با اشاره به تصویب کلیات طرح اصلاح قانون نظام صنفی در مجلس شورای اسلامی، دستور تعجیل در برگزاری این انتخابات را داد.

در این نامه اشاره شده است: برای عده ای سوتفاهم ایجاد شده است که احتمالا انتخابات اصناف تا زمان تصویب نهایی طرح اصلاح قانون نظام صنفی به تعویق خواهد افتاد اما با این ابلاغیه وزارت صمت، دیگر بهانه های مبنی بر اینکه انتخابات در اصناف به تعویق افتاده است و یا می خواهد به تعویق بیفتد، جایگاهی ندارد.

متن نامه معاون خدمات عمومی و تجارت وزیر صمت به شرح زیر است:

احتراماً پیرو مکاتبات و تاکیدات متعدد مبنی بر بروزرسانی انتخابات تشکل‌های صنفی به پیوست آخرین وضعیت انتخابات معوق اتحادیه ها و اتاق‌های اصناف سراسر کشور ارسال و مواردی به شرح ذیل اعلام می‌شود.

۱- برابر جدول پیوست در یک سال اخیر تعداد ۲۴۰۶ انتخابات اتحادیه (به تعداد حدود یک سوم کل اتحادیه های کشور) و ۹۱ انتخابات اتاق برگزار شده و تعداد ۱۳۰۵ انتخابات اتحادیه و ۵۵ انتخابات اتاق نیز در حال برگزاری است که در جای خود یک نصاب فوق العاده است و با توجه به اینکه در تمام این انتخابات مفاد تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی نیز رعایت شده است از تمامی مدیران فعال در این عرصه تشکر و قدردانی ویژه می شود.

۲-جنوب کرمان، بوشهر و سیستان و بلوچستان، به ترتیب بیشترین درصد تعداد انتخابات (نسبت به کل تعداد اتحادیه های) خود را در یک سال اخیر انجام داده و قم سیستان و بلوچستان خراسان شمالی و اردبیل به ترتیب دارای کمترین درصد تعداد انتخابات معوق هستند که از اهتمام مدیران کل محترم و عوامل اجرایی این استانها تقدیر و تشکر میشود.

۳- استانهای کهکیلویه و بویر احمد هرمزگان و کرمانشاه به ترتیب دارای بیشترین تعداد انتخابات معوق است. لذا انتظار می رود مدیران کل محترم این استانها شخصاً نسبت به مدیریت موضوع اقدام و نظارت نموده و با هرگونه کوتاهی هیات های اجرایی برگزاری انتخابات برخورد نمایند.

۴- علی رغم اصلاح آیین نامه اجرایی ماده ۳۶ قانون نظام صنفی که به درخواست ادارات کل استانها برای برون رفت از بلاتکلیفی اتاق های اصناف که با آیین نامه قبلی امکان برگزاری انتخابات آنها وجود نداشت تصویب و ابلاغ گردید در برخی از استانها از جمله استانهای، خوزستان، فارس، لرستان، هرمزگان خراسان رضوی و چهار محال بختیاری هنوز از ظرفیت این آیین نامه استفاده نشده و ترکیب هیات رئیسه برخی اتاق ها همچنان با بیش از قانون چهار ساله ادامه دارد لذا هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف اینگونه اتاقها اقدام و نتیجه منعکس شود.

۵- حسب اطلاع در برخی استانها به بهانه طرح کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای اصلاح برخی مواد قانون نظام صنفی از جمله تبصره ۱ ماده ۲۲ برگزاری انتخابات متوقف شده است تا افراد مشمول محدودیت تبصره فوق پس از تصویب اصلاحیه قانون در مجلس شورای اسلامی بتوانند همچنان در ترکیب هیات مدیره تشکل‌های صنفی باقی بمانند. با توجه به مشکلات حقوقی که به دلیل ایجاد تبعیض بین مشمولین تبصره فوق ممکن است ایجاد شود به مدیران کل محترم تاکید می‌شود؛ ضمن تذکر به هیات‌های اجرایی شخصاً بر ادامه فرایند انتخابات تا حصول نتیجه برابر موارد قانونی پیگیری و نظارت نموده و گزارش اقدامات را فوراً جهت جمع‌بندی به دبیرخانه هیات عالی نظارت ارسال نمایند.
با این ابلاغیه دیگر بهانه های مبنی براینکه انتخابات در اصناف به تعویق افتاده است ویا می خواهد به تعویق بیفتد چون در مجلس شورای اسلامی اصلاحیه قانون نظام صنفی مطرح است برای اصناف کل کشور دیگر هیچی جایگاهی ندارد.

از سوی دیگر هم، اگر رییس و هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با همراهی وهمدلی مدیران صنفی کشور در حال اجرای خواسته ده ساله اصناف در خصوص اصلاح قانون نظام صنفی هستند. این تلاش ارزشمند قرار نیست با یک سوتفاهم خدشه ای به ان وارد شود زیرا رییس واعضای هییت رئیسه اتاق اصناف ایران تلاش دارند تا قانونی رابرای اصناف به ارمغان بیاورند که از زمان اجرای ان (که شاید سال بعد باشد) مثل همیشه اصناف قانون مدار در اجرای قانون کوشش وتلاش داشته باشند.

در این مسیر با همراهی وزارت صمت و معاونان وزیر صمت و دبیرخانه هیات عالی نظارت نسبت به ترویج قانون مداری و حرکت برمدار قانون نظام صنفی موجود در هر زمانی گام بردارند.

کد خبر: ۲۶۷٬۲۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha