۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۵
دسترسی به کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ ایجاد شد
بر اساس مصوبه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات؛

دسترسی به کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ ایجاد شد

بر اساس مصوبه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات، دسترسی به کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۸ به منظور فروش ارز در سامانه نیما و سنا ایجاد شد.

به گزارش بازار، طبق مصوبه شانزدهمین و هفدهمین نشست کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات دسترسی به کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال ۱۴۰۰-۱۳۹۸ به منظور فروش حواله ارزی در سامانه نیما و فروش اسکناس در سامانه سنا ایجاد شده است. این مصوبه در راستای سرعت بخشیدن به ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگانی که به هر دلیل تاکنون موفق به ایفای تعهدات ارزی خود نشده‌اند، اتخاذ شد.

اعضای کارگروه در این دو نشست، مصوبات دیگری نیز داشتند که به شرح زیر است.

با توجه به اتمام مهلت عدم اعمال محدودیت‌های تجاری برای صادرکنندگان کالاهای مشمول استثنائات تا پایان آبان ماه سال جاری حسب بند (۵) صورت‌جلسه سیزدهمین نشست کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات به منظور پیشگیری از محدودیت در فرآیند جاری تجارت مشمولان این استثنائات، مهلت رفع محدودیت‌های تجاری این دسته از صادرکنندگان به منظور ایجاد دسترسی و ثبت اطلاعات گذشته تا پایان سال ۱۴۰۲ تمدید می‌شود.

با توجه به اختیارات حاصل از ماده (۲۱) آیین‌نامه اجرایی تبصره (۶) بند (ح) ماده (۲) مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به منظور رفع محدودیت‌های مالیاتی ایجاد شده برای پرونده‌های مالیاتی سال‌های ۱۳۹۷، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ناشی از اجرای مفاد تبصره (۱) بند (ج) بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰ ابلاغی در ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ از سوی بانک مرکزی مقرر شد:

صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مکلفند نسبت به برگشت ۱۰ درصد از کل مبلغ ارز درآمد شناسایی شده سالانه برای هر پروژه که معادل ریالی آن در صورت‌های مالی سنوات ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۱ شناسایی شده است (درآمد شناسایی شده حاصل از ارائه خدمات قبل از کسر هزینه‌ها که با رعایت استانداردهای حسابداری شناسایی شده است) و به تأیید کمیته ماده (۱۹) آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی می‌رسد، حداکثر ظرف مهلت ۳ ماه پس از ابلاغ این مصوبه اقدام کنند. در صورت احراز بازگشت ارز به این روش که با رعایت ضوابط بازگشت ارز ناشی از صادرات کالای مرتبط با پروژه صورت می‌پذیرد، سازمان امور مالیاتی مکلف به اعمال معافیت به درامد خدمات فنی و مهندسی سال‌های ۱۳۹۷، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ خواهد بود.

استفاده از پروانه‌های صادراتی سال ۱۴۰۱ به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات تا پایان دی‌ماه سال جاری امکان‌پذیر است.

کد خبر: ۲۶۶٬۱۴۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha