۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
سامانه‌های بارشی ترکیه در ایران فعال نیست
رئیس سازمان هواشناسی کشور مطرح کرد

سامانه‌های بارشی ترکیه در ایران فعال نیست

رئیس سازمان هواشناسی کشور، الگوهای جوی ترکیه با ایران را متفاوت دانست و گفت: بسیاری از سیستم‌های بارشی فعال در ترکیه، در ایران فعالیت ندارند

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سحر تاج‌بخش مسلمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، با اشاره به پروژه‌های انتقال آب دریا برای تأمین آب مورد نیاز کشور اظهار کرد: آنچه در اجرای این پروژه‌ها اهمیت دارد این است که با توجه به شرایط کشور و ظرفیت‌ها، بهترین بهره‌برداری را از امکانات سرزمینی انجام دهیم.

استفاده نامحدود از ظرفیت دریاها شوری آب را زیاد می‌کند
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: استفاده از ظرفیت دریاها یکی از راهکارهای تأمین منابع آب است که در دنیا استفاده می‌شود، اما بسیار مهم است که استفاده از این ظرفیت‌ها ما را به بیراهه نکشاند و شرایط را از وضع موجود بدتر نکند، قطعاً اگر استفاده از این ظرفیت‌ها نامحدود باشد، مشکلات زیست محیطی برای موجودات دریایی ایجاد می‌شود و شوری آب را زیاد می‌کند.

تاج‌بخش با تأکید بر اینکه باید با توجه به اقلیم سرزمین خود بهترین وضعیت را برای کشور فراهم کنیم، بیان کرد: پیشنهادی در این خصوص از سوی وزارت نیرو به شورای عالی آب ارائه شده و در این پیشنهاد منابع مختلف آبی برای ظرفیت‌های کشاورزی، صنایع و زیست محیطی لحاظ شده که موضوع استفاده از آب دریا و پساب را هم شامل می‌شود.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اهمال در مدیریت منابع سرزمینی گفت: اگر برنامه مدونی به‌خصوص در حوزه کشاورزی نداشته باشیم شرایط از این هم بدتر خواهد شد.

احداث چاه‌های غیرمجاز منابع آب‌های زیرزمینی را نابود کرده است
وی افزود: استفاده از آب‌های زیرزمینی و احداث چاه‌های غیرمجاز از مهم‌ترین چالش‌های ماست که موجب شده منابع آب‌های زیرزمینی نیز نابود شود.

به گفته تاج‌بخش، شرایط اقلیمی کشور مساعد نیست، منابع زیست محیطی و تالاب‌های فصلی در حال خشک شدن هستند و کمبود بارش هم رخ داده که با ادامه این روند رودخانه‌های دائمی کشور نیز به‌سمت خشک شدن می‌رود، بنابراین حتماً باید برنامه جامع مدونی در حوزه زیست محیطی تبیین شود و تمام دستگاه‌های کاربر آب مکلف به اجرای آن بر اساس منافع ملی باشند.

چرا بارش‌های ترکیه بیشتر از ایران است؟
رئیس سازمان هواشناسی کشور همچنین شامگاه یکشنبه در برنامه تلویزیونی «صف اول» اظهار کرد: کشور ترکیه در عرض‌های بالاتر از کشور ما قرار داشته و وسعت کمتری نسبت به ایران دارد که دو منبع رطوبتی دریای مدیترانه در جنوب و دریای سیاه در شمال، این کشور را تغذیه می‌کنند.

وی افزود: بنابراین الگوهای جوی ترکیه با ایران متفاوت است و بسیاری از سیستم‌های بارشی که در آنجا فعال می‌شود در ایران فعالیت ندارند اما ممکن است گاهی گوشه‌ای از نوار شمال غرب ایران را تحت‌تأثیر قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: هم‌مرز بودن کشورها الزامی برای داشتن سیستم‌های جوی مشابه ایجاد نمی‌کند.

تاج‌بخش مسلمان تصریح‌کرد: فاصله افقی تهران تا نوشهر حدود ۲۰۰ کیلومتر است اما شرایط بارشی این دو شهر بسیار متفاوت است چراکه رشته کوه البرز بین این دو منطقه قرار دارد و جریاناتی که از روی دریای خزر وارد شمال ایران می‌شوند به این رشته کوه برخورد می‌کنند و در همان سمت بارندگی دارند.

وی گفت: در بسیاری از اوقات سیستم‌های جوی که از روی دریای خزر به‌سمت جنوب عبور می‌کنند، بارشی در سمت جنوبی کوه ندارند که این موضوع سبب شده تا دو اقلیم بسیار متفاوت در نوشهر و تهران شکل بگیرند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: این موضوع در دو شهر «شهر کرد» و «کوهرنگ» در استان چهار محال و بختیاری نیز به‌نوعی وجود دارد و دو شهر با فاصله حدود ۵۰ کیلومتر در یک استان پوشش برف بسیار متفاوت دارند.

تاج‌بخش مسلمان اضافه‌کرد: اساساً عامل غیر جوی فعالیتی در چهار محال و بختیاری وجود ندارد که در فاصله به این کوتاهی تفاوت زیادی بین پوشش برف دو منطقه وجود دارد.

توپوگرافی، عرض جغرافیایی و منبع تغذیه رطوبت ۳ عامل موثر در اقلیم کشورها
وی افزود: به‌طور کلی توپوگرافی نقش بسیار مهمی در اقلیم دارد و عرض جغرافیایی و منبع تغذیه رطوبت نیز کمک شایانی به این موضوع می‌کند اما بقیه مواردی که اعلام می‌شود علمی نیست.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در بخش دیگری عنوان کرد: بارش ترکیه سالانه بیش از ۵۰۰ میلی‌متر است و این رقم در کشور ما ۲۳۰ میلی‌متر است و همان طور که گفته شد این موضوع به‌دلیل تفاوت اقلیم دو منطقه است. ضمن اینکه امسال با گرمایشی که در خاورمیانه اتفاق افتاد شرایط کاملاً متفاوتی رخ داد.

تاج‌بخش تصریح‌کرد: در برخی مواقع اتفاقاتی در جو می‌افتد که پیش‌بینی‌پذیری را کاهش می‌دهد و یکی از این اتفاقات، افزایش دما است که سال ۲۰۲۳ را به گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین تبدیل کرد. این موضوع سبب شد تا الگوهای جو در منطقه تغییر کنند.

وی افزود: در ماه مهر حدود ۱۲ میلی‌متر بیشتر از میانگین بارش بلندمدت دریافت شد و این بارندگی‌ها در آبان‌ماه نیز به محدوده نرمال رسید، اما در آذر شرایط بسیار بدی رخ داد. آنچه که در آذر رخ داد سبب شد تا رکورد جدیدی در منطقه ما ثبت شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ادامه‌داد: نکته قابل توجه این است که تابستان گرمی در منطقه تجربه شد و گرم‌ترین پاییز را نیز در رکورد خود ثبت کردیم و شاید در آمار دمای زمستانی نیز همین نتایج را داشته‌باشیم. در کل ستون جوی، یک گرمای بی‌سابقه در منطقه ما رخ داد به طوری که در هیچ یک از مدل‌های پیش‌بینی تا این اندازه دیده نشده بود؛ به نظر می‌رسد این رخداد یکی از تأثیرات تغییر اقلیم در کشور باشد.

کد خبر: ۲۶۵٬۳۵۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha