۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
وصول ۶۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در هشت ماه
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد

وصول ۶۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در هشت ماه

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مجموع مالیات و عوارض وصولی سازمان امور مالیاتی در ۸ ماه نخست سال جاری، رقمی بالغ بر ۶۳۱ هزارمیلیاردتومان بوده است.

به گزارش بازار، نشست بررسی و تحلیل سامانه مودیان مالیاتی با حضور دادستان، معاونین فنی و حسابرسی، حسابرسان کل دیوان محاسبات کشور و همچنین رئیس و معاونین سازمان امور مالیاتی برگزار شد.

علی کامیار دادستان دیوان محاسبات، طی سخنانی در این جلسه با اشاره به پیشرفت‌ها و تحولات رخ داده در سازمان امور مالیاتی کشور، اظهار داشت: اقدامات مثبت و خوبی در سازمان امور مالیاتی صورت گرفته، اما باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

دادستان دیوان محاسبات با اشاره به نقش ویژه مالیات در اصلاح ساختار اقتصادی کشور، گفت: نحوه اخذ مالیات از کارمندان نباید به این شکل باشد که ابتدا ضریب افزایش حقوق سنواتی لحاظ شود و سپس به همان میزان یا حتی بیشتر، بر درصد کسر مالیات از حقوق نیز اضافه گردد؛ به نحوی که هیچ تغییری در دریافتی کارکنان صورت نپذیرد.

وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده باید بطور کامل وصول شود، خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه مالیاتی، عدم رعایت تناسب زمانی در میزان وصولی از مودیان است بدین صورت که در ۱۰ ماهه نخست هرسال ۲۰ درصد و در ماه‌های بهمن و اسفند، حدود ۸۰ درصد درآمدهای مالیاتی اخذ می‌گردد که این امر موجب ایجاد اختلال در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی دولت خواهد شد.

کامیار با تاکید بر ضرورت توسعه فرهنگ مالیاتی در میان مردم، افزود: دیوان محاسبات کشور با جدیت تمام پیگیر اعمال نفوذها در خصوص بخشودگی مالیاتی خواهد بود و به دقت آن را رصد خواهد کرد.

در ادامه این نشست، محسن برزوزاده معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات نیز با اشاره به ضرورت رعایت ماده ۴۰ قانون محاسبات و اجرای کامل حسابداری بخش عمومی در امور مالیاتی، بیان داشت: مغایرت درآمدی در بخش‌های مختلف دولت از جمله مواردی است که تسهیم صحیح منابع را با مشکل مواجه می‌کند که می‌توان با استانداردسازی حساب‌ها و اصلاح روش ها، این نقیصه را برطرف کرد.

لزوم تصمیم گیری به موقع و درست در شرایط بحران مالی، از دیگر بخش‌های سخنان دکتر برزوزاده بود و گفت: در شرایط رکودی، باید روشی را اتخاذ کنیم که از فشار مضاعف مالیات بر مردم جلوگیری شده و شیوه‌ای را در پیش گرفت تا با بالا بردن هزینه‌های عمومی دولت، رونق اقتصادی ایجاد شود.

وی تنظیم فاصله بین ممیز و مودی را از دیگر الزامات اساسی در حوزه اخذ مالیات دانست و تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۶۶۰۰ همت رسوب منابع در ادارات کل مالیاتی وجود دارد که باید آن را تعیین و تکلیف کرد.

محمد هادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این نشست با تقدیر از عملکرد دیوان محاسبات کشور، گفت: نقش دیوان محاسبات در کمک به سازمان امور مالیاتی برای گزارش محل‌های هزینه کرد مالیات‌های ماخوذه به مردم، بسیار اثرگذار است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به افزایش دوبرابری معافیت‌های مالیاتی برای حقوق بگیران با هدف کاهش فشار اقتصادی، بیان داشت: مجموع مالیات و عوارض وصولی سازمان امور مالیاتی در ۸ ماه نخست سال جاری، رقمی بالغ بر ۶۳۱ همت بوده است.

سبحانیان، تحول در نظام مالیات ستانی را از اولویت‌های این سازمان برشمرد و افزود: مواردی همچون «مبنا قرار دادن رتبه اعتباری مالیات در اعطای تسهیلات»، «رفع تبعیض و ناعدالتی در مالیات ستانی» و «افزایش اتقان اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی مالیات» از اصلی‌ترین گام‌ها در تحول آفرینی در سازمان امور مالیاتی محسوب می‌شوند.

وی در خاتمه با بیان آمارهایی از مقایسه عملکرد سامانه مودیان در بازه زمانی فروردین تا آذر ماه سال جاری، خاطر نشان کرد: رشد ۲۳ برابری تعداد اشخاص حقوقی فعال در سامانه مودیان، رشد ۳۳ برابری تعداد صورتحساب‌های الکترونیکی و رشد ۵ برابری میانگین تعداد دریافت صورتحساب الکترونیک، از مهمترین اقدامات در این سامانه بشمار می‌روند.

کد خبر: ۲۶۳٬۵۰۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha