۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲
نقدینگی امسال بدون تحمیل بار اضافی بر دوش بانک مرکزی کنترل شد
مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد:

نقدینگی امسال بدون تحمیل بار اضافی بر دوش بانک مرکزی کنترل شد

مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد و دارایی گفت: کسری های بودجه امسال با مدیریت نقدینگی خزانه از طریق منابع موضوع ماده ۱۲۵ قانون محاسبات، تامین شده و از بانک مرکزی تنخواه گرفته نشده است.

به گزارش بازار، مهدی بنانی اظهار کرد: پول بانک مرکزی، قدرت و ضریب فزاینده ای دارد که با ورود به اقتصاد کشور می تواند حجم نقدینگی را افزایش و عامل تشدید تورم شود، بنابراین با اقدامات صورت گرفته در خزانه داری سعی شده در موضوع نقدینگی باری بر دوش بانک مرکزی کشور نباشد.

وی با اشاره به اینکه قبلا کسری ها از طریق مبالغ تنخواه بانک مرکزی جبران می شد، عنوان کرد: در بودجه امسال برای اوراق مالی اسلامی بیش از ۱۸۰ همت (هزار میلیارد تومان) در نظر گرفته شد که تاکنون ۱۲۰ تا ۱۳۰ همت آن محقق شده است.

بنانی عنوان کرد: ۲ حوزه کلان سیاست های مالی و پولی در کشور داریم و برای اینکه بتوانیم اقتصاد و بودجه عمومی را بدون کسری اداره کنیم این دو باید به موازات هم باشند تا کنترل تورم و بودجه به درستی اجرا شود.

مدیرکل خزانه وزارت اقتصاد و دارایی یکی از معضل های اجرای سیاست های بودجه کشور را عدم تحقق منابع با مصارف دانست و تصریح کرد: منابع مالی به سختی تامین می شود که در بخش عمومی، متعلق به بیت المال است و باید با رعایت صرفه و صلاح، مصرف شود.

بنانی با بیان اینکه سررسیدهای اسناد خزانه زمان بندی های متفاوتی دارد، افزود: سقف پیش بینی شده زمانی برای سررسید اسناد خزانه سه سال است.

براساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات، خزانه مجاز است برای رفع احتیاجات خود از موجودی حساب های اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکت های دولتی و سپرده بطور موقت استفاده نماید، مشروط بر اینکه بلافاصله پس از درخواست سازمان ذیربط وجوه استفاده شده را مسترد کند.

کد خبر: ۲۶۰٬۶۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha