۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۰
جزئیات مبلغ سنوات ۱۴۰۲؛ سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

جزئیات مبلغ سنوات ۱۴۰۲؛ سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

براساس اعلام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مبلغ پایه سنوات برای کارگران در سال ۱۴۰۲ برای هر روز مبلغ ۷ هزارتومان است.

به گزارش بازار، موضوع سنوات که در ماده ۲۴ قانون کار بدان اشاره شده است با هدف جبران فرسایش و مشکلات ناشی از کار درنظر گرفته شده و از آن به عنوان «مزایای پایان خدمت» نیز نام برده می‌شود.

در این ماده قانونی آمده که کارفرما موظف است به کارگری که یک سال یا بیشتر در آن کارگاه اشتغال داشته است (برای هر سال اعم از متوالی یا متناوب) مبلغی معادل یک ماه حقوق (معادل آخرین حقوق) به عنوان مزایای پایان کار پرداخت کند.

محاسبه سنوات بر اساس جدول ارائه‌ شده و به‌ صورت ماهیانه محاسبه می‌شود و تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که دارای یکسال یا بیشتر سابقه کار در کارگاه موردنظر باشند.

مبلغ سنوات برای کارکنانی که بیش از یک سال سابقه کار دارند، با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند.
سنوات ۱۴۰۲ را چگونه محاسبه کنیم؟

براساس اعلام وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای محاسبه سنوات باید از فرمول زیر استفاده کرد.

(تعداد روزهای کاری ماه×۷۰.۰۰۰) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری = حقوق پایه ماهانه در سال دوم

به عبارت دیگر، پایه سنوات در سال ۱۴۰۲ معادل ۷۰۰۰ تومان تعیین شده است و حداقل‌بگیران برای ماه‌های ۳۰ روزه مبلغی معادل ۲۱۰ هزار و برای ماه‌های ۳۱ روزه ۲۱۷ هزار تومان سنوات دریافت خواهند کرد مشروط بر اینکه حداقل یک سال سابقه کار در کارگاه موردنظر داشته باشند.

نکته قابل توجه این است که در بسیاری از موارد «سنوات پایان خدمت» با «پایه سنوات» اشتباه گرفته می‌شود. سنوات پایان خدمت به همه افراد حتی با یک روز کارکرد تعلق می‌گیرد در صورتی که پایه سنوات فقط به افرادی که حداقل یک سال در یک کارگاه کار کنند تعلق می‌گیرد و هرسال به ازای کار در همان کارگاه پایه سنوات آنان نیز افزایش می‌یابد.

کد خبر: ۲۶۰٬۶۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha