۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۹
رشد ۹ درصدی تجارت دریابرد ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد

رشد ۹ درصدی تجارت دریابرد ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته

صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از رشد ۹ درصدی تجارت دریابرد ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش بازار، علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست با «نارک تریان»، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان و «واردان گوستانیان» وابسته اقتصادی ارمنستان در ایران که در محل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، اظهار کرد: رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در مقاطع زمانی مختلف از دولت ارمنستان دفاع کردند در حالی که بسیاری کشورها تلاش داشتند تا جغرافیای منطقه را تغییر دهند و مرز همسایگی ایران و ارمنستان را بر هم بزنند اما جمهوری اسلامی ایران محکم ایستاد و چنین اجازه‌ای نداد.

وی ادامه‌داد: رئیس جمهور نسبت به همسایگان ایران تعصب بسیار زیادی دارد و به دولت تأکید کرده است که در تمامی ابعاد به‌ویژه ابعاد اقتصادی با کشورهای همسایه همکاری کنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در همین راستا همکاری‌های اقتصادی با کشور همسایه رقم خورده‌است، گفت: تجارت دریابرد ایران نسبت به سال گذشته ۹ درصد رشد داشته است و در مسیر افزایش این رقم گام بر می‌دارد.

صفایی با تأکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی از هر گونه توافق دو جانبه بین ایران و ارمنستان در حوزه دریایی و بندری استقبال می‌کند، عنوان کرد: هر گونه همکاری سه جانبه بین ایران، هند و ارمنستان در چابهار مورد تایید سازمان بنادر و دریانوردی است و در راستای شکل گیری آن با بررسی بسته‌های پیشنهادی گام بر می‌دارد.

وی ادامه‌داد: پیش از این ایران در نشستی سه جانبه با حضور مشاور رئیس جمهور روسیه، رئیس شورای عالی امنیت ملی هند و وزیر راه و شهرسازی ایران که با حضور سفرای کشورهای حوزه CIS و قفقاز برگزار شد بر همکاری سه جانبه ایران، هند و روسیه تأکید کرد و در این مسیر از تجارب خوبی برخوردار است که می‌توان از این تجربه در راستای تعامل و همکاری سه جانبه ایران، هند و ارمنستان استفاده‌ کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان بر ثمربخش بودن همکاری ایران و ارمنستان در بخش اقتصادی به‌ویژه حوزه دریایی و بندری تأکید کرد.

همچنین جلیل اسلامی، عضو هیئت عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تشکر از تمایل دولت ارمنستان به‌منظور افزایش همکاری در حوزه دریایی و بندری با ایران به‌ویژه در بندر شهید بهشتی چابهار، اظهار؛VN: با توجه به پیشنهاد دولت ارمنستان، پیشنهاد همکاری ایران، هند و ارمنستان در بندر چابهار ایده خوبی است و قطعاً در صورت ارائه بسته پیشنهادی مطلوب، کار کارشناسی در این رابطه انجام خواهد شد تا در رابطه با آن تصمیم گیری کنیم.

وی افزود: ارمنستان علاوه بر همکاری در بندر چابهار می‌تواند در بنادر دیگر نظیر بوشهر، امام‌خمینی(ره) و بندر عباس نیز تخلیه و بارگیری کالا داشته‌ باشد و فعالیت‌ها صرفاً به بندر چابهار خلاصه نشود.

بنادر ایران ۲۵۰ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری دارند
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه بنادر ایران ۲۵۰ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری دارند، اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی آماده تحقق هر گونه پیشنهاد عملیاتی و اجرایی از سوی دولت ارمنستان در بندر چابهار است.

اقدامات دولت ایران در جلوگیری از بر هم خوردن جغرافیای منطقه قابل ستایش است
در ادامه «نارک تریان»، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به اینکه جایگاه و نقش ویژه ایران در منطقه بر کسی پوشیده نیست، گفت: اقدامات دولت ایران در جلوگیری از بر هم خوردن جغرافیای منطقه قابل ستایش و داشتن مرز مشترک بین ارمنستان و ایران برای دولت ارمنستان حائز اهمیت است.

وی افزود: تجربه ایران در نشست سه جانبه ایران، روسیه و هند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و پایه خوبی برای همکاری سه جانبه ایران، هند و ارمنستان در منطقه خواهد بود.

نارک تریان با بیان اینکه آماده هر گونه همکاری مشترک با ایران به‌صورت تفاهم نامه و توافقنامه هستیم، گفت: بهتر است دیداری سه جانبه بین ایران، هند و ارمنستان به‌منظور همکاری مشترک در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شود و برای ارمنستان مهم است که بتوان از ظرفیت بندر چابهار به بهترین شکل در مسیر کریدور شمال-جنوب استفاده‌ کرد.

ایران دروازه تجارت کالا به‌ سمت جنوب و کشورهای حوزه خلیج‌فارس
بر اساس این گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، همچنین «واردان گوستانیان» وابسته اقتصادی ارمنستان در ایران با اشاره به اینکه ارمنستان دروازه تجارت کالا به‌سمت کشورهای شمالی، اروپا و... است، اظهار کرد: ایران هم دروازه تجارت کالا به‌ سمت جنوب، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، هند و... است و باید از ظرفیت دو کشور در این مسیر به‌شکلی مطلوب بهره برد.

وی افزود: کریدور شمال-جنوب از نظر استراتژیک برای دولت ارمنستان از اهمیت بالایی برخوردار است و در همین راستا احیای تأسیسات زیربنایی و مسیرهای مواصلاتی در دستورکار قرار گرفته است.

گوستانیان با بیان اینکه اتصال دریای سیاه و خلیج‌فارس از نظر تجارت کالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: بندر چابهار مسیر حمل و نقل کالا را کوتاه خواهد کرد که این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و لازمه تحقق استفاده از این ظرفیت، بازسازی مسیرهای ترانزیتی و زیربنایی است.

کد خبر: ۲۵۹٬۸۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha