۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰
مجمع ناظران مردمی در دیوان محاسبات کشور تشکیل می‌شود
رئیس کل دیوان محاسبات کشور:

مجمع ناظران مردمی در دیوان محاسبات کشور تشکیل می‌شود

رئیس کل دیوان محاسبات کشور از تشکیل مجمع ناظران مردمی این نهاد نظارتی خبر داد و گفت: برنامه ما هم افزایی و گره گشایی از مشکلات دستگاه های اجرایی است.

به گزارش بازار، سیداحمدرضا دستغیب طی سخنانی در جلسه هم اندیشی با مدیران کل دیوان محاسبات در استانها، با اشاره به فعالیت این نهاد نظارتی برای اداره بهتر امور کشور، اظهار داشت: در نظارت ها به دنبال گره گشایی، هدایت، راهنمایی و هم افزایی هستیم و اجرای این مهم نیز به معنای چشم پوشی از تخلف نیست.

دستغیب با اشاره به تذکرهای ارائه شده از سوی دیوان محاسبات درباره رسوب بودجه و اعتبارات در استانها، بیان کرد: این قبیل تذکرات به منظور استفاده مناسب از اعتبارات در موعد مقرر و کمک به سرانجام رساندن پروژه های نیمه تمام است و البته اگر انحراف معیار یا تخلفی هم مشاهده کنیم باید با قاطعیت تمام برخورد کرده و در این رابطه کوتاهی نکنیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل مجمع ناظرین مردمی دیوان محاسبات خبر داد و بیان کرد: این مجمع به زودی و با هدف افزایش کارایی این نهاد نظارتی با بهره گیری از ظرفیت نیروهای مردمی به منظور صیانت از بیت المال، تقویت رویکرد حسابرسی، شناسایی نظام مسائل و بررسی راهکارهای خلاقانه و دانش بنیان در تمام استان های کشور راه اندازی و فعالیت خود را آغاز می کند.

وی تاکید کرد: در مجمع ناظرین مردمی دیوان محاسبات کشور، با بهره گیری از ظرفیت گروه های مختلف مردم از جمله دانشجویان، گروه های جهادی و سایر تشکل های مردمی تلاش و مبنای کارها را بر رفع مشکلات و گره گشایی می گذاریم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور همچنین در این نشست به پرسش ها و دیدگاه هایی که از سوی مدیران کل استانی این نهاد نظارتی مطرح شد پاسخ داد و بر بهره وری و استفاده از ظرفیت های موجود در راستای تحقق شعار سال و توجه به صیانت از بیت المال تاکید کرد.

قدردانی معاون قوه قضاییه از رویکرد پیشگیرانه دیوان محاسبات کشور
معاون قضایی قوه قضاییه و حاکم شرع دیوان محاسبات کشور نیز در این جلسه با قدردانی از رویکرد پیشگیرانه این نهاد نظارتی گفت: مبارزه با فساد و رسیدگی به پرونده های مهم باید در اولویت این نهاد نظارتی قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین صادق رحیمی با تسلیت ایام فاطمیه و بیان روایتی از امام علی (ع) به بیان اهمیت جایگاه قضاوت و برخورد با مفسدان اقتصادی پرداخت و با قدردانی از رئیس کل دیوان محاسبات کشور که با رویکرد پیشگیرانه و در تعامل با دستگاه های اجرایی به صورت مسلط، قانونمند و دلسوزانه در کنار خادمان نظام، امور را دنبال می کند، تصریح کرد: در برخورد با مفاسد نباید تعارف کرد، بلکه باید به طور قاطعانه وارد عمل شد.

رئیس محکمه تجدید نظر دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه یکی از کارهای مهم دیوان محاسبات تنظیم موتور اقتصادی دولت است تا خوب کار کند، افزود: مبارزه با فساد کار سختی است و در برخی مواقع ممکن است، ده ها نفر مقابل آن ایستادگی کنند؛ در این موضوع نیز نباید واهمه داشت چرا که اعمال قانون و اجرای عدالت، دارای ارزش و اهمیت بالایی است.

وی با بیان اینکه کار دیوان محاسبات تنها نظارت بر بودجه نیست و ظرفیت بالایی برای مبارزه با فساد از زوایای مختلف در این نهاد نظارتی وجود دارد، گفت: مدیران استانی باید به طور حتم با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود، پرونده ها را به نحوی موثر، رسیدگی کنند.

رسیدگی هوشمند به پرونده ها در برنامه های دادسرای دیوان محاسبات
دادستان دیوان محاسبات کشور نیز طی سخنانی در این جلسه گفت: دادسرای دیوان محاسبات شاخص هایی از جمله سرعت، دقت و رسیدگی هوشمند را در برنامه خود قرار داده است.

کامیار مهم رسی را یکی دیگر از برنامه های دادستانی دیوان محاسبات عنوان کرد و افزود: به دنبال تخصصی کردن دادسرای این نهاد نظارتی با محوریت مهم رسی و گره گشایی از مشکلات هستیم.

دادستان دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: از سال آینده نیز تغییراتی در روند بررسی و پیگیری پرونده ها در دادسرا ایجاد می‌شود و بر اساس آن در برخی بخش ها رسیدگی ها توسط دادیاران الکترونیکی می شود.

بر اساس این گزارش، در این نشست هم اندیشی که معاونان، مستشاران ومدیران این نهاد نظارتی نیز حضور داشتند، اعضای حاضر در جلسه از دیدگاه ها و نظراتشان ‌را در راستای تحقق شعار “شفافیت” و “انضباط مالی” مطرح کردند.

کد خبر: ۲۵۹٬۷۶۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha