۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۷
عودت میگوی صادراتی از کشور چین صحت ندارد
سازمان دامپزشکی:

عودت میگوی صادراتی از کشور چین صحت ندارد

سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد: تاکنون هیچ‌گونه میگوی تولید استان بوشهر از کشور چین مرجوع نشده است.

به گزارش بازار، اطلاعیه سازمان دامپزشکی در رابطه با میگوهای صادراتی ایران به‌شرح ذیل است:

میگوی استان بوشهر در سال گذشته به بیش از ٢٣ کشور جهان شامل چین، روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و... صادر شده است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ نیز این روند ادامه داشته است. در سال گذشته ٢٤هزار تن میگو صادر و از این میزان ٥.٨ هزار تن به کشور چین و ٨.٦ هزار تن به کشور روسیه صادر شده است و در سال جاری صادرات میگو تا پایان آبان ماه حدود ١١.٦ هزار تن بوده است که سهم کشور چین ١.٦ هزار تن و روسیه ٤.٧ هزار تن بوده است و تاکنون محموله‌ای به‌دلیل آلودگی فاضلابی و آلودگی بهداشتی به بوشهر برگشت داده نشده است.

همچنین برای صادرات محصولات شیلاتی به کشور چین، کارگاه‌های فرآوری آبزیان باید کد تأییدیه بهداشتی از کشور چین، مطابق استانداردهای بهداشتی کشور چین را اخذ کنند و در صورت قصور در اجرای ضوابط بهداشتی کشور چین، تأییدیه بهداشتی این کارگاه‌ها توسط کشور چین لغو یا معلق می‌شود و تا زمانی که کشور چین از شرایط بهداشتی محصولات تولیدی آنها اطمینان حاصل کنند، اجازه صادرات مجدد را به این کارگاه‌ها نخواهد داد. چنین محصولاتی با شرایط غیربهداشتی که در این خبر اعلام شده تاکنون به بوشهر برگشت داده نشده است و از طرف کشور چین به ایران اعلام نشده است، ضمناً این کارگاه‌ها به‌طور منظم توسط ناظرین و ممیزین بهداشتی دامپزشکی کشور و استان بوشهر مورد بررسی بهداشتی قرار می‌گیرند.

همچنین قبل از تأیید بهداشتی میگوهای صادراتی توسط اداره‌کل دامپزشکی استان بوشهر، این میگوها در آزمایشگاه‌های مورد تأیید سازمان دامپزشکی مورد آزمایش قرار می‌گیرند و پس از تأیید نتایج آزمایشگاهی مطابق استانداردهای بین‌المللی، گواهی بهداشتی بین‌المللی برای محموله‌ها صادر خواهد شد؛ مضافاً با توجه به دارا بودن دامپزشک در تمام کارگاه‌های فرآوری آبزیان در استان بوشهر، روند بهداشتی تولید از ابتدای ورود میگو از مزارع پرورش به کارگاه فرآوری تا زمان بسته‌بندی، انجماد و حتی بارگیری تحت نظارت بهداشتی این دامپزشکان انجام می‌گیرد و درصورتی که سلامت این محصولات برای داخل کشور یا خارج کشور تأیید نشود، اجازه توزیع در داخل کشور یا صادرات نخواهند داشت.

لازم به ذکر است هرساله برنامه پایش و بررسی وضعیت بهداشتی میگو تحت عنوان NRP توسط ادارات‌کل دامپزشکی استان‌ها انجام می‌گیرد و نمونه میگوهای اخذشده از مزارع پرورش میگو جهت بررسی باقی‌مانده‌ها و... به آزمایشگاه‌های بین‌المللی در اروپا ارسال می‌شوند. نتایج آزمایش‌های میگوهای ارسالی به آزمایشگاه‌های اروپا حاکی از سلامت میگوی ایران و میگوی استان بوشهر است که در سال جدید ایران مجدداً اجازه صادرات میگو به اروپا را از اتحادیه اروپا اخذ کرد.

لذا از مراجع نظارتی و مدعی العموم خواستاریم با برهم‌زنندگان امنیت روانی و امنیت بهداشتی جامعه برخورد قاطعی داشته باشند.

کد خبر: ۲۵۹٬۵۱۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha