۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶
غلبه صنعت نفت بر تحریم با رشد ۲۵ درصدی در تابستان
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد؛

غلبه صنعت نفت بر تحریم با رشد ۲۵ درصدی در تابستان

افزایش صادرات نفت، صفر شدن ذخایر نفت و میعانات گازی روی آب، کاهش ناترازی مالی و کسری بودجه دولت، از جمله مهمترین شواهدی است که رشد تولید و صادرات صنعت نفت و گاز در دو سال اخیر را نشان می‌دهد.

به گزارش بازار، مرکز آمار گزارش رشد اقتصادی تابستان ۱۴۰۲ را روز گذشته منتشر کرد که بر اساس آن، رشد اقتصاد کشور در تابستان ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۱ معادل ۷.۱ درصد و رشد اقتصاد غیرنفتی در این مقطع ۴.۲ درصد بوده است. همچنین رشد اقتصاد کشور در ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به ۶ ماه نخست سال گذشته ۷.۵ درصد و بخش غیرنفتی اقتصاد کشور ۵.۱ درصد رشد داشته است.

بررسی جزئیات گزارش رشد اقتصادی از سمت عرضه نشان می‌دهد از میان تمام بخش‌های اقتصاد کشور، بخش نفت با ثبت رشد ۲۵.۶ درصدی، بالاترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده است. هرچند بخش خدمات به دلیل سهم بیش از ۵۰ درصدی از اقتصاد کشور، با رشد ۷.۵ درصدی، نقش پررنگ تری در رشد اقتصاد کشور در تابستان ۱۴۰۲ ایفا کرد. با این حال تداوم رشد بالا و البته صعودی بخش نفت و گاز، یکی از نکات برجسته گزارش مرکز آمار بود.

بحث بر سر رشد تولید نفت در دو سال اخیر، یکی از پرتکرارترین مباحث میان دولت و مخالفان بوده است. دولت سیزدهم بارها از رشد تولید و صادرات نفت سخن گفت اما مخالفان این موضوع را انکار می‌کردند. محرمانه شدن انتشار آمار رسمی صادرات نفت کشور، باعث شکل گیری مناقشه بر سر وضعیت صادرات نفت در دولت سیزدهم شد. با این حال پس از گذشت مدتی، اذعان مراجع بین المللی به رشد صادرات نفت ایران، اولین شواهد احیای صنعت نفت و گاز را بروز داد. پس از آن به تدریج انتشار آمارهای رشد اقتصادی، واقعی بودن رشد بخش نفت و گاز کشور را اثبات کرد. تداوم رشد تولید بخش نفت و گاز، صراحتا صحت ادعای دولت مبنی بر رشد چشمگیر صادرات نفت را هم اثبات کرد؛ چرا که سرانجام افزایش تولید نفت، چیزی جز صادرات آن نمی‌توانست باشد.

مرور اخبار صنعت نفت و گاز، چگونگی احیای این صنعت در دو سال گذشته و تحقق رشد ۲۵.۶ درصدی این بخش در تابستان امسال را تا حدود زیادی روشن می‌کند. احیا و گسترش مراودات اقتصادی و سیاسی با چین به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان، پیگیری دیپلماسی انرژی از طریق بازاریابی و بازارسازی، صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی حوزه نفت و گاز، جابجایی سکوی استخراج گاز از فاز ۱۲C به فاز ۱۱B و افزایش تولید گاز، احیای قراداد سواپ گازی با ترکمنستان، جذب سرمایه و تکنولوژی روسیه به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت و گاز و بسیاری اقدامات دیگر، باعث شد صنعت نفت و گاز کشور طی دو سال اخیر، بیش از میانگین اقتصاد کشور رشد کند.

گزارش مرکز آمار از رشد ۲۵.۶ درصدی بخش نفت و گاز در تابستان ۱۴۰۲ البته قابل پیش بینی بود؛ افزایش صادرات نفت، صفر شدن ذخایر نفت و میعانات گازی روی آب، کاهش ناترازی مالی و کسری بودجه دولت، از جمله مهمترین شواهدی است که رشد تولید و صادرات صنعت نفت و گاز در دو سال اخیر را با وجود تداوم تحریم و باقی ماندن مسئله FATF نشان می‌دهد.

در همین رابطه وزیر نفت روز دوشنبه (۲۹ آبان‌ماه) در جریان بازدید رئیس جمهور از وزارت نفت اظهار داشت: رشد تولید نفت در این دولت از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار در روز به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و تا پایان امسال هم قول دادیم به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه و سال آینده به ۴ میلیون بشکه برسانیم.

جواد اوجی همچنین گفت: تولید گاز از ۹۱۰ به ۹۸۲ میلیون مترمکعب رسیده است. پالایش گاز در پالایشگاه‌ها از یک میلیارد و ۳۱ هزار به یک میلیارد و ۸۷ هزار و جمع‌آوری گازهای مشعل از ۱.۲ به ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

غلبه صنعت نفت بر تحریم با رشد ۲۵ درصدی در تابستان

کد خبر: ۲۵۸٬۵۵۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha