۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۵
از پایان آبان ۱۰۰ درصد خدمات وزارت نیرو در پنجره واحد دولت ارائه می‌شود
معاون وزیر نیرو:

از پایان آبان ۱۰۰ درصد خدمات وزارت نیرو در پنجره واحد دولت ارائه می‌شود

کارگرنجفی، معاون وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون حدود ۸۰ درصد کل خدمات صنعت آب و برق در پنجره واحد دولت ارائه می‌شود و ۲۰ درصد باقی‌مانده تا پایان آبان در پنجره واحد دولت ارائه می‌شود.

به گزارش بازار، مریم کارگرنجفی امروز در آیین اختتامیه «نشست تخصصی ارتقای بهره‌وری در بخش‌های منابع انسانی، توسعه مدیریت تحقیقات و فناوری اطلاعات وزارت نیرو» ضمن تشریح چهار حوزه کاری در این معاونت گفت: در بحث فناوری اطلاعات، وزارت نیرو در ابتدای سال گذشته رتبه ۱۴ را درخصوص صدور مجوزهای الکترنیک کسب و کار اخذ کرد؛ این امر برنامه دولت در بحث فناوری اطلاعات است و به شدت پیگیری و رصد می‌شود تا مجوزهای کسب و کار از این طریق صورت گیرد. خوشبختانه در گزارشی که اعلام شد در پایان سال ۱۴۰۱ تا به امروز وزارت نیرو در صدر جدول صدور مجوزهای الکترونیک با کمترین میزان تاخیر در بررسی درخواست‌ها قرار گرفته و لازم است برای حفظ این جایگاه لحظه‌ای غافل نشد و امور را به بهترین شکل ممکن پیش برد.

وی با اشاره به لزوم ارائه ۱۰۰ درصد خدمات در پنجره واحد دولت افزود: این امر برای دولت بسیار مهم است؛ هم اکنون حدود ۸۰ درصد کل خدمات صنعت آب و برق در پنجره واحد دولت ارائه می‌شود و ۲۰ درصد باقی‌مانده در حال رفع اشکال است؛ امید است طبق قانون ۱۰۰ درصد خدمات وزارت نیرو از پایان آبان در پنجره واحد دولت ارائه شود.

معاون وزیر نیرو بر اهمیت تجمیع و ساماندهی سامانه‌های متعدد صنعت آب و برق کشور تأکید کرد و گفت: هزینه‌های پشتیبانی این سامانه بسیار زیاد است و با توجه به محدودیت منابع باید به شکل ویژه‌ای در دستورکار قرار گیرد.

۹۵ تا ۹۹ درصد اطلاعات کارکنان وزارت نیرو در ساما به ثبت رسید
کارگرنجفی با اشاره به رونمایی از «ساما» به عنوان سامانه اطلاعات منابع انسانی وزارت نیرو بیان کرد: در این سامانه اطلاعات همه فعالان صنعت آب و برق در شرکت‌های مختلف با هرنوع قراردادی ثبت شده است و مرجعی برای تبدیل وضعیت نیروها، صدور مجوز و مواردی از این دست خواهد بود؛ ادعای شرکت‌های مادرتخصصی این است که اکنون بیش از ۹۵ تا ۹۹ درصد اطلاعات همکاران شاغل در این سامانه بارگذاری شده است.

معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزیر نیرو ادامه داد: قرار است فناوری اطلاعات کمک کند تا سرعت کار افزایش، سطح کیفی ارتقا و سلامت و شفافیت در پیشبرد امور ایجاد شود؛ بنابراین حوزه‌های فناوری اطلاعات در این زمینه باید پیشروتر باشند.

کارگرنجفی از تشکیل شورای تحقیقات وزارت نیرو به ریاست وزیر نیرو خبر داد و گفت: جلسه نخست این شورا اخیرا برگزار و مصوبات آن به زودی ابلاغ می‌شود. کارکردهای مجتمع‌های آموزشی پژوهشگاه نیرو تغییر می‌کند و به سمت آموزش‌های کاملا تخصصی و پردیس‌های علم و فناوری وزارت نیرو در حال تغییر مسیر است.

وی اضافه کرد: قرار است پژوهشگاه نیرو، پارک علم و فناوری را تا پایان سال با برنامه زمانبندی مشخص ایجاد کند؛ همچنین برای ساتکاب نیز وظایف بسیار مهمی در شورای تحقیقات محول شده است.

افزایش ۲۵ درصدی حجم پژوهش‌های فناور صنعت آب و برق
وی به برنامه جدی وزارت نیرو در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید برنامه‌های مدون در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورپیش‌بینی شود؛ تا پایان سال گذشته تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق به ۱۰۰۰ شرکت افزایش یافت. حجم قراردادهای بار اول بیشتر مربوط به حوزه برق حرارتی و نیروگاه‌ها بوده است به طوری که حجم این قراردادها حدودا ۶ برابر، حجم پژوهش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ۲۵ درصد و مجموع حمایت‌های وزارت نیرو از شرکت‌های فناور حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

پیگیری برای صدور ۹۰۰ مجوز استخدامی در حوزه آب
معاون وزیر نیرو درباره اخذ مجوزهای استخدام در حوزه آب و برق اظهار کرد: در حوزه آب ۹۰۰ مجوز استخدام آماده شده و هنوز در سازمان اداری استخدامی قطعی نشده است و اگر امور به خوبی پیش برود تا پایان سال می‌توانیم مجوز استخدامی برای آزمون استخدامی بخش دولتی را اخذ کنیم.

۱۰۳ مدیر خانم عضو هئیت مدیره شدند
کارگرنجفی، جوانگرایی در انتصابات و استفاده از ظرفیت بانوان در پست‌های مدیریتی را از تأکیدات وزیر نیرو بیان کرد و گفت: در این زمینه مذاکرات جدی با مراکز مختلفی صورت گرفت؛ مجوز کانون ارزیابی صلاحیت‌ها برای پژوهشگاه نیرو اخذ کرده‌ایم و تا پایان سال نظام حرفه‌ای مدیران ابلاغ می‌شود تا از این طریق افراد از ابتدای فعالیت در پست‌های مختلف، شناسایی شوند و زمینه رشد و ارتقای آنها فراهم شود. به طور کلی هدف ما بهره‌مندی از ظرفیت، توان و دانش نیروهای جوان در پست‌های مدیریتی صنعت آب و برق است.

به گفته معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزیر نیرو، در وزارت نیرو در زمینه استفاده از ظرفیت بانوان اقدمات بسیار خوبی صورت گرفته است؛ با دستور وزیر نیرو تاکنون در ۱۰۳ شرکت وزارت نیرو بانوان عضو هئیت مدیره منصوب شدند در این زمینه با بیش از ۳۵۰ نفر مصاحبه شده است.

معاونت امور آب و آبفا در ستاد وزارت نیرو احیا و سازمان آب‌های جوی ایجاد شد
وی از تغییر ساختار ستاد وزارت نیرو خبر داد و گفت: ساختار کلان ستاد وزارت نیرو و چارت سازمانی آن تصویب شد و ساختار تفصیلی با سازمان اداری استخدامی کشور نهایی شده و به زودی ابلاغ می‌شود. بر این اساس معاونت امور آب و آبفا مجدد در ستاد وزارت نیرو احیا شد، سازمان جدیدی به عنوان سازمان آب‌های جوی ایجاد و ساختار توانیر ابلاغ شد و ساختار ساتبا در حال بازنگری است.

کارگرنجفی با اشاره به بررسی ساختار کلان صنعت آب و برق، اضافه کرد: برنامه تحول اداری دولت سیزدهم در صورت ابلاغ، جلسات متعددی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به کسب بالاترین امتیاز عمومی و اختصاصی در جشنواره شهید رجایی توسط وزارت نیرو، بر ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در صنعت آب و برق کشور تاکید کرد و افزود: این امر در صورت نیاز فقط به دستور وزیر نیرو صورت می‌گیرد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به آماده‌سازی سیاست‌های کلان منابع انسانی گفت: مطابق با این سیاست‌ها سند برنامه‌های منابع انسانی شرکت‌های تدوین می‌شود.

وی تعیین تکلیف تبدیل وضعیت نیروها و کارکنان صنعت آب و برق را منوط به تصمیم‌گیری دولت و مجلس شورای اسلامی دانست و افزود: وزارت نیرو در این زمینه همراه و همگام با دولت و مجلس خواهد بود.

کارگرنجفی با تأکید بر ضرورت اهمیت و توجه به نوآوری و بهره‌وری در همه بخش‌ها گفت: قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده یک تکلیف عمومی و اختصاصی دارد، باید این مهم به ویژه در حوزه عمومی مورد توجه جدی قرار گیرد؛ در همین راستا برنامه منسجمی برای فرهنگ سازی در بحث جوانی جمعیت در شرکت‌های تابعه وزارت نیرو اجرایی می‌شود.

کد خبر: ۲۵۱٬۶۵۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha