۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
۹ هزار تن گوشت عشایری به زودی وارد بازار می‌شود
رئیس سازمان امور عشایر ایران:

۹ هزار تن گوشت عشایری به زودی وارد بازار می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: بر اساس قرارداد پروار دام در زمستان امسال، یک میلیون رأس دام عشایری با هدف عرضه ۹ هزار تن گوشت وارد بازار می‌شود.

به گزارش بازار، سیاوش احمدی میرقائد، با بیان اینکه جمعیت عشایر ایران به صورت رسمی ۱.۲ میلیون نفر و به شکل غیر رسمی ۱.۵ میلیون نفرند که در اکثر استان‌های کشور پراکنده هستند و ۵۰ درصد عرصه جغرافیایی کشور و عمدتا مناطق مرزی و دورافتاده را در اختیار دارند و محافظت می‌کنند.

وی گفت:‌ عشایر ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور و ۳۵ درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند و به عنوان یک عامل در حفاظت از مرزهای کشور عمل می‌کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: از نظر فرهنگی عشایر حافظ میراث و آداب و رسوم ایرانی هستند و لباس اقوام مختلف ایرانی در میان عشایر حفظ شده و رایج است.

احمدی میرقائد افزود: دام سبک کشور به میزان بیش از ۲۸ میلیون رأس، دام سبک در اختیار عشایر است و ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور را تامین می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که عشایر چه سهمی از بودجه عمومی کشور دارند، گفت: سهم به خصوصی برای عشایر وجود ندارد و به صورت پراکنده در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار دارد، آنچه در اختیار سازمان امور عشایر است، ۳۵۰۰ تا ۴ هزار میلیارد تومان است که اگر به‌طور کامل تخصیص داده شود، اثرات مطلوبی خواهد داشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: بودجه اختصاص‌یافته به سازمان عشایر در دو سال گذشته بین ۲۰ تا ۳۰ برابر افزایش یافته است.

به گفته احمدی میرقائد؛ برای تقویت توان تولید جامعه عشایری، ۵ طرح زیربنایی شامل توسعه صنایع دستی، گردشگری، گیاهان دارویی، زنجیره تولید گوشت قرمز و ایجاد سرپناه ایمن برای عشایر در اختیار جامعه عشایر قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: با دستور رئیس جمهور طرحی با عنوان «تولید قراردادی دام سبک عشایر» اجرا می‌شود که بر اساس آن یک میلیون رأس دام پرواری در جامعه عشایر پرورش داده می‌شود و علوفه خشک به صورت ۴ تا ۵ ماهه در اختیار عشایر قرار داده می‌شو و بعد از دوره پروار ۵ ماهه، هزینه آن تسویه می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: ۳۰ هزار پنل خورشیدی برای تولید برق در اختیار عشایر قرار داده شده است و با دستور رئیس جمهور در تیر ماه سال جاری مقرر شد ۲۲۰ هزار پنل خورشیدی جدید برای پوشش کل خانوارهای عشایری توسط وزارت نیرو تا پایان دولت کنونی در اختیار عشایر قرار بگیرد تا از نعمت برق پایدار برخوردار شوند.

احمدی میرقائد افزود: برای ارتقاء شاخص بهداشتی بر حسب فرمان رئیس جمهور، ‌ توسط دولت سیزدهم قرار است ۳۸۰ خانه بهداشت عشایری توسط وزارت بهداشت ایجاد شود.

کد خبر: ۲۴۸٬۶۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha