۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸
تثبیت بازارها و اصلاح نظام بانکی برنامه اصلی دولت تا پایان سال است
سخنگوی دولت:

تثبیت بازارها و اصلاح نظام بانکی برنامه اصلی دولت تا پایان سال است

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تثبیت بازارها برنامه اصلی دولت تا پایان سال است، بر تثبیت نرخ دلار و اصلاح نظام بانکی برای تحقق آن تاکید کرد.

به گزارش بازار، علی بهادری جهرمی شامگاه ششم شهریور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه در دو سال به اندازه مصرف برق ۹ استان افزایش تولید ثبت شده است، اظهار داشت: امسال قطعی‌ برق شهری نداشتیم و به همین نسبت هم صنایع رشد بیشتری داشتند.

وی همچنین یادآور شد: ما در حال رسیدن به فروش نفت به میزان قبل از تحریم هستیم، درآمدهای ارزی ما هم افزایش پیدا کرده، یعنی تراز تجاری مثبت داریم، وقتی درآمدهای ارزی ما بیشتر از نیازهای ارزی مان باشد خود به خود نرخ ارز تثبیت می‌شود، ارز ۲۸۵۰۰ تومانی اینگونه تأمین می‌شود، یعنی بانک مرکزی منابع ارزی و مصارف ارزی خود را نگاه می‌کند و این گونه نرخ کارشناسی شده‌ای را ارائه می‌دهد و ارز را مدیریت می‌کند. خوشبختانه ما امروز به نسبت شرایط تحریمی منابع و درآمد ارزی خوبی داریم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در همین دولت هواپیماهای زیادی خریدیم اما نمی‌توانیم آنها را بگوییم، چون مسیر خریدمان لو می‌رود، ما درآمدهای ارزی زیادی حاصل می‌کنیم، اما این آمار محرمانه است، بحث درون خانوادگی و بیرون خانوادگی در حوزه بین‌الملل تفاوت بسیاری دارد.

وی در خصوص موضوع واردات واکسن توضیح داد: در دولت قبل این موضوع مطرح شد که اگر می‌خواهید واکسن وارد شود باید شروط اف ای تی اف را بپذیرید، یعنی واردات واکسن که یک موضوع حقوق بشری است را منوط به قبول شروط دیگری کردند، اما در نهایت واکسن‌ها وارد شد و در ۱۰۰ روز اول روی کار آمدن دولت جدید بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واردات واکسن داشتیم.

بهادری جهرمی در خصوص معطلی‌های گمرکی گفت: بخش‌نامه‌های گمرکی ۴۰ درصد و معطلی‌های گمرکی ۱۵ روز کاهش پیدا کرده، حرف من این نیست که مشکلات در گمرک و ورودی‌ها از بین رفته بلکه مقصودم این است مشکلات کمتر شده، همان طور که در زمینه تورم، ما در مسیر حل تورم و معضلات قرار گرفتیم، اگر بدانیم مسیر غلط است آن را درست می‌کنیم، اما گاهی آدرس‌های غلط می‌دهند و سعی دارند ما را هم به اشتباه بیندازند، در اصل، مسیر رو به جلو است، نه اینکه مشکلات حل شده است.

وی با اشاره به اینکه برنامه اصلی دولت در حوزه قیمت‌ها تا پایان سال، تثبیت بازارهاست اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های ما هم تثبیت نرخ دلار است که عوامل جانبی و فضای روانی اثرگذاری بر نرخ دلار نداشته باشد. همچنین دولت برای تأمین کسری بودجه که ناشی از ناترازی بانک‌هاست، اصلاح نظام بانکی را در دستور کار قرار داده است که به این واسطه شاهد تثبیت نسبی در نرخ‌ها خواهیم بود، اما چون کشور ما کشوری تورمی است، به تدریج باید این تثبیت صورت بگیرد.

سخنگوی دولت در خصوص تثبیت قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: مشکلات بازار خودرو ناشی از کمبود عرضه نسبت به تقاضا بود که با افزایش تولید و واردات این مشکل نیز حل خواهد شد، همه باید برای حل مشکلات دست به دست هم دهیم و با افزایش خودرو بازار تثبیت‌شده‌ای خواهیم داشت. در زمینه واردات خودروی کار کرده هم یک لایحه دو فوریتی تقدیم مجلس کردیم، قانون اصلاح و نهایی شد و آیین‌نامه را نیز وزارت صمت تدوین کرد، چون دولت مصرّ است آیین‌نامه حتما به زودی نهایی شده و بازار رقابتی ‌شود. البته در این دو سال هم خودروهایی که استاندارد پایینی داشتند از خط تولید خارج کردیم.

کد خبر: ۲۴۰٬۳۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha