۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۸
هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آبی خزر نیست| پتروشیمی میانکاله مجوز محیط زیستی ندارد
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به بازار:

هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آبی خزر نیست| پتروشیمی میانکاله مجوز محیط زیستی ندارد

سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش تراز آب دریای خزر گفت: هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آب دریای خزر نیست.

بازار؛ گروه آب و انرژی: علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری که امروز و به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به کاهش تراز دریای خزر گفت: دریای خزر هم از نظر ارتفاعی و هم تراز آب در حال کاهش است و نتایج آخرین مطالعات انجام شده که نتیجه آن در مجله نیچر نیز چاپ شده نشان داد که وضعیت دریای خزر از نظر کاهش تراز و سطح، روند و نوسانات متعددی دارد.

به گفته وی، با توجه به شرایط اقلیمی، تراز دریای خزر در مواردی کاهش داشته و در مواردی نیز افزایش و پیش‌روی داشته است. درحال حاضر در دوره‌ای هستیم که دریا در حال کاهش ارتفاع است.

رودخانه ولگا تامین کننده ۸۰ درصد آب خزر است، اما ۶۰ درصد آب این رودخانه صرف کشاورزی و ۱۳ درصد آن در سدها استفاده می‌شود

سلاجقه بار دیگر به نتایج مطالعات منتشر شده در مجله علمی نیچر اشاره کرد و گفت:‌ به عنوان مثال در این مجله مقاله‌ای درباره وضعیت آب رودخانه ولگا منتشرشده است. رودخانه ولگا تامین کننده ۸۰ درصد آب خزر است، اما ۶۰ درصد آب این رودخانه صرف کشاورزی و ۱۳ درصد آن در سدها استفاده می‌شود.

وی با اشاره به نقش پنج کشور حاشیه خزر در وضعیت این دریاچه، در پاسخ به این سوال بازار که بسیاری روسیه را عامل اصلی کاهش تراز آبی خزر می دانند، گفت:‌ هر پنج کشور در مدیریت دریای خزر مشارکت دارند و می‌توان گفت که هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آب دریای خزر نیست، چون کشورها در روال عادی در آبخیزداری، بهره برداری خود را انجام می‌دهند اما تغییرات اقلیم، کاهش ورودی‌های حوضه آبخیز مخصوصا رودخانه ولگا و افزایش تبخیر باعث شده که دریای خزر در شرایطی به سر ببرد که ما کاهش تراز بستر را شاهدیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کنوانسیون تهران در خصوص دریاچه خزر نیز اشاره کرد و گفت:‌ در قالب این کنوانسیون نشست‌هایی در حال برگزاری است. کارگروه‌هایی علمی کنوانسیون نیز شکل گرفته است تا بتوان نسبت به مدیریت دریای خزر هم از نظر آب و هم آلاینده‌ها اقدام کرد.

وی درباره آلودگی‌ها و زباله‌های موجود در دریای خزر با اشاره به نشست تغییرات اقلیمی گلاسکو (کاپ ۲۶) در ژنو ابراز امیدواری کرد که با انجام رایزنی برای نشست کاپ ۲۷ قراردادهای عملیاتی برای طرح‌های مشترکی که هر پنج کشور حاشیه دریای خزر می‌توانند مشارکت داشته باشند در دستور کار قرار ‌گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر با توجه به کنوانسیون تهران کشورها متعهد هستند که اقدامات مناسبی انجام شود.

پروژه پتروشیمی میانکاله مجوز محیط زیستی ندارد

سلاجقه در پاسخ به سوال دیگر بازار درباره پروژه پتروشیمی میانکاله نیز گفت: این پروژه مجوز محیط زیستی ندارد و ما مواد ۴ و ۵ مصوبه وزیران را برای ابطالش به دولت اعلام کردیم و انشالله در مسیر کار قرار دارد.

او افزود: سازمان حفاظت محیط زیست درخواست پروژه میانکاله را بررسی کرده است و این صنعت هیچگونه مجوز استقرار ندارد. وقتی که یک طرح در هیات وزیران مصوب می‌شود برای اینکه اجرایی شود باید تمام مراحل خود را که یکی از آن‌ها دریافت مجوزهای محیط زیستی است را طی کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای مجوزهای محیط زیستی رویکرد به این سمت و سو است که پروژه‌ها و طرح‌هایی که مشکل محیط زیستی ندارند و یا می‌توانند در فرایند بهره‌برداری مشکلات خود را حل کنند کمک کنیم تا به پروژه‌های خود را به سرانجام برسانند. چرا که کشور به توسعه نیاز دارد و باید به طرح‌هخا کمک کنیم تا به مرحله اجرا برسند.

سلاجقه تاکید کرد: درصورتی که یک پروژه از لحاظ آلایندگی، خاک و... شرایط مناسی نداشته باشد سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف خود عمل می‌کند و مجوز صادر نمی‌کند. ما تحت فشار قرار نمیگیرم و تنها به وظایف خود عمل می‌کنیم.

وی درباره فرایند آغاز این پروژه اظهار کرد: در آخرین نشستی که درباره طرح پتروشیمی برگزار شد، مجری طرح به جلسه نیامدند و کلنگ به زمین خورد اما این کلنگ زدن فاقد مجوز محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که آیا برای صدور برخی مجوزهای زیست محیطی تحت فشار قرار می‌گیرند یا خبر تاکید و تصریح کرد: مسائل محیط زیستی فرایندمحور هستند و گزارش ارزیابی زیست‌محیطی برای ایجاد یک صنعت در یک مجموعه کارشناسی و تخصصی بررسی می‌شود و من هیچ اطلاع و دخالتی در آن ندارم و در آن بخش نماینده‌های اقشار مختلف شرکت می‌کنند و موضوعات کاملا به‌صورت فنی و منطبق با آیین‌نامه‌ها و قوانین بررسی می‌شود و امضا و ابلاغ آن توسط معاون مربوطه انجام می‌شود و من در جریان تمام فرایند نیستم و هیچ دخل و تصرفی در صدور این مجوزها ندارم که بگویم در صدور مجوزها تحت فشار قرار می‌گیرم.

کد خبر: ۲۴۰٬۱۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha