۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۶
پروانه کارگزاری گمرکی ۴۶۲ نفر فعال شد

پروانه کارگزاری گمرکی ۴۶۲ نفر فعال شد

الزام دستگاه‌ها به برگزاری آزمون منظم برای صدور مجوزهایی که نیاز به آزمون دارند، از مصوبات سال گذشته هیات مقررات زدایی بود که از مصادیق این مصوبه آزمون کارگزاری‌های گمرکی بود که پس از ۶ سال برگزار شد.

به گزارش بازار، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار یکی از اولویت‌های دولت و وزارت امور پروانه کارگزاری گمرکی ۴۶۲ نفر فعال شداقتصادی و دارایی در دولت سیزدهم بوده است؛ در این راستا هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار برای تحقق این تسهیل شرایط، مصوبات بسیاری داشته که یکی از آن‌ها الزام دستگاه‌ها به برگزاری آزمون به صورت سه ماه یکبار برای صدور مجوزهایی است که مشروط به برگزاری آزمون هستند.

پیش از این مصوبه، دستگاه‌هایی که برای صدور مجوز نیاز به برگزاری آزمون داشتند، سلیقه‌ای عمل می‌کردند و برگزاری آزمون در مواردی حتی تا ۱۰ سال به تعویق افتاده بود و قاعدتاً مجوزی هم صادر نمی‌شد و این امر باعث ایجاد انحصار می‌شد.

صدور پروانه کارگزاری گمرکی یکی از این مصادیق بود و وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای این مصوبه هیئت مقررات زدایی پیشگام شد تا گمرک جمهوری اسلامی ایران به سرعت آزمون مربوطه را برگزار کند و پس از آن هم به صورت دوره‌ای آزمون را داشته باشد.

یکی از بخش‌هایی که در چند سال گذشته مورد انتقاد بخشی از فعالان اقتصادی بود، مربوط به صدور پروانه کارگزاری گمرک بود که از سال ۹۵ هیچ آزمونی برای آن برگزار نشده بود. بالاخره آذر ماه سال گذشته آزمون کارگزاری گمرکی پس از ۶ سال برگزار و مقرر شد این آزمون هر ساله برگزار شود. حالا گمرک جمهوری اسلامی ایران از فعال شدن پروانه کارگزاری گمرکی ۴۶۲ نفر از پذیرفته شدگان در آزمون ۱۴۰۱ خبر داده است.

بر این اساس در آزمون کارگزاری برگزار شده در سال گذشته، ۶ هزار و ۵۷۱ نفر شرکت کردند که از این تعداد ۸۰۰ نفر پذیرفته شدند. از میان این افراد، تاکنون ۴۶۲ نفر تایید نهایی شده‌اند و البته رسیدگی به وضعیت بقیه پذیرفته‌شدگان نیز به مرور انجام و اطلاع رسانی مقتضی انجام خواهد شد.

کد خبر: ۲۳۴٬۴۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha