۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰
وزارت نیرو متولی تامین و تحویل حجمی آب بخش کشاورزی است
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:

وزارت نیرو متولی تامین و تحویل حجمی آب بخش کشاورزی است

وزارت جهاد کشاورزی توزیع و بهره‌برداری از آب برای تولید محصولات کشاورزی را بر عهده دارد و وزارت نیرو متولی تامین و تحویل آب به صورت حجمی برای بخش کشاورزی کشور است.

به گزارش بازار، صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب، به بررسی تاخیر در اجرای مواد قانونی تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی پرداخت و گفت: تحویل حجمی آب به این معنی است که متولی تامین آب در زمان و مکان مشخص، آب را به صورت حجمی تحویل بهره‌بردار دهد.

نیازی با بیان این که شرط الگوی کشت برای تحویل حجمی آب صرفا برای حجم مصرفی است، افزود: مکان تحویل حجمی آب ربطی به الگوی کشت ندارد، الگوی کشت به معنی این است که چه محصولی را چگونه و در کجا تولید کنیم.

نیازی گفت: الگوی کشت با توجه به اسناد بالادستی برای محصولات راهبردی با توجه به نیاز کشور تعیین می‌شود، این امر نیز به حجم تحویلی آب برمی‌گردد، که در این راستا تسریع در تحویل حجمی آب توسط وزارت نیرو لازم است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: مکان تحویل آب مولفه اصلی تحویل حجمی آب است که باید توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت جهاد کشاورزی مشخص شود کما این که براساس قوانین بالادستی وزارت نیرو متولی تامین و تحویل آب است.

به گفته نیازی، وزارت جهاد کشاورزی مصرف کننده آب است و مشخصا چه براساس قانون تشکیل وزارت نیرو و چه براساس قوانین وزارت جهاد کشاورزی، تامین و انتقال آب توسط وزارت نیرو صورت می‌گیرد و توزیع و بحث بهره‌برداری از آب که تولید محصولات کشاورزی را در پی دارد، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ۵۶ درصد آب کشاورزی از چاه‌های زیرزمینی تامین می‌شود که تهدیدی برای منابع آبی کشور است، گفت: تعداد حلقه چاه مشخص است، لذا باید دستگاه‌های اندازه‌گیری آب بر روی آن چاه‌ها نصب شود.

نیازی افزود: براساس آمار در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته، بر روی ۸۵ هزار از حدود ۵۵۰ هزار حلقه چاه دستگاه‌های سنجنده نصب است که بخشی از آن‌ها هم قدیمی شده که باید سیستم‌های جدید و هوشمند در این چاه‌ها نصب شود.

نیازی خاطرنشان کرد: حدود سه میلیون هکتار از ۸.۵ میلیون هکتار اراضی آبی کشور، توسط شبکه‌ها آبیاری می‌شود، در این راستا ۱۳۰ هزار نقطه برای تحویل حجمی آب تعیین شده که تاکنون فقط در ۳ درصد از آن‌ها تحویل حجمی اعمال شده و مابقی احتمالا در دست مطالعه همکاران وزارت نیرو است که باید مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

به گفته این مقام مسئول این که گفته می‌شود ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود مورد قبول نیست، زیرا چهار مصرف کننده آب (کشاورزی، صنعت، محیط زیست و شرب) در کل کشور وجود دارد، از آنجایی که میزان مصرف مشخصا با حجم معلوم می‌شود، باید مصارف همه بخش‌ها به حجم مشخص شود، آنگاه می‌توان میزان مصرف هر بخش را تعیین و درصدبندی کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب مسوول نصب دستگاه‌های تعیین حجم است و بقیه دستگاه‌ها در این خصوص همکاری می‌کنند، وزارت جهاد کشاورزی چه بابت نظام‌های بهره‌برداری و چه برای الگوی کشت و سایر موارد که در تحویل حجمی آب مورد نیاز است، کمک‌رسان وزارت نیرو خواهد بود.

نیازی افزود: در بحث آبخوان‌ها نیز حجم آب باید محاسبه شود، زیرا در آبخوانی که مثلا ۱۰ هزار حلقه چاه وجود دارد باید مشخص شود که چه وقت مصرف مازاد داریم و توسط چه افرادی مصرف انجام می‌شود.

تحویل آب حجمی به بخش کشاورزی که از برنامه دوم مطرح شده و تا سال ۸۹ هم در قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی بر آن تاکید شده که تاکنون در کمتر از سه درصد سدهای کشور و کمتر از ۲۰ درصد چاه‌های کشاورزی عملیاتی شده است.

کد خبر: ۲۳۴٬۰۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha