۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۴۹
ناترازی‌های اقتصادی عامل اصلی تورم و کاهش ارزش پول ملی هستند
کارشناس مسائل اقتصادی:

ناترازی‌های اقتصادی عامل اصلی تورم و کاهش ارزش پول ملی هستند

کارشناس اقتصادی با اشاره به برخی از ریشه‌های کاهش ارزش پول ملی گفت: فکر می‌کنیم با تثبیت اسمی نرخ ارز به ارزش پول ملی ثبات می‌دهیم، درحالی‌که دلیل واقعی افزایش نرخ ارز و تورم، ناترازی‌های اقتصادی است.

به گزارش بازار، مهدی دارابی با تصریح بر یا تصریح بر این موضوع که در بین اقتصاددانان، فعالین اقتصادی و همچنین مردم هیچ‌کس مخالف تثبیت نرخ ارز نیست، گفت: مخالفت با افزایش نرخ ارز، مخالفت با کاهش ارز پول است و طبیعتاً همه موافق ثبات در ارزش پول هستند.

وی درعین‌حال از بی‌توجهی به ریشه‌های کاهش ارزش پول ملی گفت و بیان کرد: فکر می‌کنیم با تثبیت اسمی نرخ ارز به ارزش پول ملی ثبات می‌دهیم درحالی‌که دلیل واقعی افزایش نرخ ارز و تورم، ناترازی‌های اقتصادی است. در چند دهه گذشته ناترازی‌های شدیدی در اقتصاد داشته و همچنان داریم که شامل ناترازی در انرژی، بودجه دولت، صندوق‌های بازنشستگی و نظام بانکی می‌شود. تاکنون هم هیچ اقدام عملی برای این ناترازی‌ها انجام نداده‌ایم و در چنین شرایطی نرخ ارز مانند باقی شاخص‌ها از جمله تورم رشد پیدا خواهد کرد.

این پژوهشگر و کارشناس حوزه ارزی مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفتگو افزایش نرخ ارز در پی افزایش تورم را واقعیتی تلخ عنوان و اظهار کرد: ناترازی به معنی کاهش ارزش پول ملی است و نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد؛ وگرنه کسی دوست ندارد نرخ ارز افزایش پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه باید برنامه بلندمدت خود را رفع ناترازی‌ها قرار دهیم تا ارزش پول با ثباتی داشته باشیم، گفت: اگر این اتفاق رخ دهد، بدون دخالت دستوری شاهد تثبیت نرخ ارز خواهیم بود. در حقیقت این برنامه بلندمدت نه در سطح دولت‌ها بلکه در سطح حاکمیت باشد. این کار حداقل ده سال طول خواهد کشید و در این مدت باز هم شاهد افزایش نرخ ارز خواهیم بود.

دارابی درباره رویکردهایی که تا زمان رفع ناترازی‌ها می‌توان نسبت به نرخ ارز اتخاذ کرد، اظهار کرد: به‌جای اینکه نرخ ارز به‌صورت جهشی رشد کند، بازار را با خریدوفروش و افزایش ذخایر بانک مرکزی مدیریت کنیم تا نرخ ارز نه ثابت بماند و نه جهش کند و به‌صورت همواری مسیر را تحت کنترل بانک مرکزی طی کند.

کد خبر: ۲۳۳٬۷۴۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha