۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
مکاتبه کمیسیون عمران با قوه قضاییه برای برخورد با بانک‌های مستنکف از پرداخت تسهیلات مسکن
رئیس کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد

مکاتبه کمیسیون عمران با قوه قضاییه برای برخورد با بانک‌های مستنکف از پرداخت تسهیلات مسکن

رضائی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بانک‌ها تنها ۱۸ درصد از تعهداتشان را در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عملیاتی کردند.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، محمدرضا رضائی کوچی، در رابطه با آخرین وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن و کم کاری‌های صورت گرفته در ساخت مسکن گفت: وزرات راه و شهرسازی علی‌رغم گذشت ۱۸ ماه از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، گزارشی از وضعیت ساخت مسکن که طبق قانون باید هر ۶ ماه یک بار به مجلس و کمیسیون عمران ارائه می‌کرد، نداده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این مجموعه در هفته گذشته اولین گزارش خودش را به کمیسیون ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: در گزارش وزارت راه و شهرسازی از وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن، شاهد حضور کمرنگ بانک‌ها در پرداخت تسهیلات بودیم به نحوی که به صورت کلی و سر جمع بانک‌ها تنها به ۱۸ درصد از تعهداتشان عمل کردند. در این میان برخی از بانک‌ها بیشتر و برخی از بانک‌ها کمتر از ۵ درصد به تکالیف خودشان در پرداخت تسهیلات عمل کردند.

وی اظهار کرد: این امر موجب شد، مجددا با قوه قضاییه مکاتبه‌ای داشته باشیم و از آنها درخواست کنیم تا با بانک‌های متخلف طبق قانون برخورد شود. در قانون جهش تولید مسکن نیز پیش بینی کردیم که اگر بانک‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، وزارت اقتصاد و دارایی ورود کرده و از بانک‌ها مختلف مالیات اخذ کند، لذا جرائم سنگینی برای بانک‌ها در صورت عدم توجه به تکالیف قانونی در نظر گرفتیم که متاسفانه وزارت اقتصاد در این زمینه وظایفش را به خوبی انجام نداد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به وضعیت ساخت مسکن در کشور عنوان کرد: هم اکنون برای ساخت مسکن هیچ مشکلی در تامین زمین نداشته و به میزان ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی زمین در اختیار داریم. در حوزه ساخت نیز عملیات اجرای ۵۰۰ هزار واحد مسکونی شروع شده که به صورت متوسط دارای پیشرفتی حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد هستند.

وی ادامه داد: در حوزه پرداخت تسهیلات نیز، با جود افزایش سقف تسهیلات، مبلغ بازپرداخت اقساط هم اکنون حدود ۸ میلیون تومان در بهترین شرایط است که جامعه هدف ما توان پرداخت این مبلغ را ندارد. قرار بود، با تزریق مبالغی به صندوق ملی مسکن سود تسهیلات مسکن که امروز ۲۳ درصد است، کاهش پیدا کرده و وتک رقمی شود.

رئیس کمیسین عمران مجلس اظهار کرد: هم اکنون برای کاهش نرخ تسهیلات بانکی ساخت مسکن مسیری را پیگیری می‌کنیم که مطابق با آن مبالغی از صندوق توسعه ملی در بانک‌ها سپرده‌گذاری شود تا نرخ سود تسهیلات به زیر ۱۰ درصد کاهش پیدا کند، اگر این مهم اتفاق بیافتند می‌توانیم به ادامه روند ساخت مسکن امیدوار باشیم در غیر این صورت مردم استقبال مناسبی نخواهند کرد. البته امیدواریم با جدیتی که در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی مسکن شکل گرفته شاهد شرایط بهتری در ساخت مسکن باشیم.

کد خبر: ۲۲۸٬۲۷۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha