۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
کد خبر: . ۲۲٬۸۰۸
برنامه ریزی برای فعال سازی ۱۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل در کشور

صالحی نیا، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: تعداد واحدهای صنعتی که سال‌ جاری احیا خواهند شد، بیشتر از سال ۱۳۹۸ خواهد بود و این اتفاق با وجود تحریم و کرونا است.

به گزارش بازار به نقل از شاتا، محسن صالحی نیا گفت: همان‌گونه که سال گذشته حدود یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی مجدداً به چرخه تولید بازگردانده شدند، امسال نیز با وجود افزایش برخی محدودیت ها از جمله تحریم ها و شیوع کرونا، می‌توان چنین اعداد و ارقامی را تکرار کرد.

وی اضافه کرد: سال گذشته برای احیاء و برگشت واحدهای صنعتی به چرخه تولید حمایت‌های مختلفی از واحدهای صنعتی تعطیل شده صورت گرفت، از این ‌رو توانستیم حدود یک هزار و ۴۴۴ واحد صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور را فعال کنیم.

صالحی‌نیا با یادآوری تنوع تولیدات صنایع احیا شده در شهرک ها و نواحی صنعتی در طول سال ۹۸، تصریح کرد: در بین واحدهای صنعتی که فعال شدند می‌توان به رسته های مختلف صنعتی از جمله صنایع برق، الکترونیک، خدمات، سلولزی، شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی و نساجی اشاره کرد؛ احیا واحدهای صنعتی در شرایطی است که خیلی‌ها بر این باور بودند که با تحریم صورت گرفته، واحدهای صنعتی متعددی تعطیل می‌شوند.

وی ادامه داد: با برگشت واحدهای صنعتی نمی‌توان گفت که تحریم بر فعالیت واحدهای صنعتی درشهرک‌های صنعتی بی اثر بوده است، با این حال تمام سعی ما این است که با بسته‌های حمایتی شرایطی را ایجاد کنیم تا تولید کنندگان با وضعیت بهتری تولید کنند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره این‌که آیا در سال ‌جاری با وجود ویروس کرونا می‌توان شاهد این بود که روند فعال سازی مجدد واحدهای صنعتی ادامه یابد، تاکید کرد: در سال‌ جاری هدف‌ گذاری ما این است که یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال شود؛ هرچند که برای برگشت آن‌ها به فضای اقتصادی نیاز به منابع مالی داریم.

صالحی‌نیا با بیان این‌که واحدهای صنعتی که تعطیل شده بودند، شناسایی شدند و هدف ‌گذاری لازم برای آن‌ها صورت گرفته است، گفت: قرار است تسهیلاتی در قالب اعطای کمک‌های فنی و اعتباری یا بازسازی و نوسازی صنایع در اختیار واحدهای تعطیل شده قرار گیرد؛ علاوه بر این از طریق عارضه ‌یابی واحدهای صنعتی، ارائه خدمات مشاوره، تأمین نیازها و رفع مشکلات آن‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و تورهای صنعتی نسبت به فعال‌ سازی مجدد آن‌ها اقداماتی انجام خواهد شد.

۲۷ شهرک صنعتی جدید احداث می‌شود
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امسال توسعه شهرک‌های صنعتی مد نظر قرار گرفته و تصمیم داریم با چنین راهکارهایی تحریم را در اقتصاد کشور بی‌اثر کنیم، بدین جهت در سال ‌جاری ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد و علاوه بر این، احداث شهرک صنعتی مرزی با کشور آذربایجان نیز درحال پیگیری است؛ با احداث چنین شهرک صنعتی، فعالیت تجار سهل‌تر خواهد شد، چرا که با شرایط بهتری می‌توانند صادرات را دنبال کنند.

صالحی‌نیا درباره وضعیت تولیدی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی هم توضیحاتی ارائه کرد و افزود: ۴۴ هزار و ۸۹۲ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده است که از این تعداد، ۳۴ هزار و ۸۱۴ واحد صنعتی (معادل ۷۸ درصد) با اشتغال ۷۳۲ هزار و ۹۳۰ نفر (معادل ۸۱ درصد) فعال و تعداد ۱۰ هزار و ۷۸ واحد صنعتی (معادل ۲۲ درصد) با اشتغال ۱۷۱ هزار و ۴۴۸ نفر (معادل ۱۹ درصد) غیرفعال است.

وی اضافه کرد: از بین ۳۴ هزار و ۸۱۴ واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۱۴ هزار و و ۱۵۶ واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد و ۱۱ هزار و ۶۴۳ واحد صنعتی با ظرفیت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۹ هزار و ۱۵ واحد صنعتی با ظرفیت بالای ۷۰ درصد درحال فعالیت هستند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: سرمایه‌گذاری وسیعی در شهرک‌های صنعتی صورت گرفته تا فعالان اقتصادی امکان سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های خود را داشته باشند، به‌طوری که میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تا کنون یک میلیون و ۹۴۲ هزار و یکصد میلیارد ریال بوده است.

صالحی‌نیا در مورد مشکلات واحدهای صنعتی که تعطیل شدند یا به سمت کاهش تولید رفته‌اند تصریح کرد: همه موارد عارضه‌یابی شده اند و با حل ۵ چالش بزرگ می‌توان به واحدهای صنعتی کمک کرد.

وی اعلام کرد: ۷ هزار و ۷۸۸ واحد صنعتی به علت کمبود نقدینگی (۷۷ درصد)، یک هزار و ۶۰۶ واحد صنعتی به علت فقدان بازار (۱۶ درصد)، ۳۱۸ واحد صنعتی به علت اختلاف شرکاء (۳ درصد)، ۲۴۴ واحد صنعتی به علت تأمین مواد اولیه (۳ درصد) و ۱۲۲ واحد صنعتی به علت نقصان ماشین‌آلات (۱ درصد) تعطیل شدند؛ از این ‌رو ضرورت دارد که ما به سمت حل این چالش‌ها برویم.

سهم ۶ درصدی از صادرات
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سال گذشته ارزش صادرات کل کشور ۴۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار بود که از این میزان، ۲.۴ میلیارد دلار یعنی معادل ۵.۸ درصد صادرات کل کشور مربوط به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط فعال در شهرک‌های صنعتی بوده است؛ از این ‌رو درحال برنامه‌ریزی هستیم که این سهم را در سال ‌جاری افزایش دهیم.

جهش تولید در شهرک‌های صنعتی
صالحی‌نیا تصریح کرد: برای سال‌ جاری ضمن هدف‌ گذاری برای توسعه صادرات، جهش تولید هم مد نظر قرار گرفته است؛ چرا که در عمل و با رشد تولید می‌توان تحریم ها را بی‌اثر کرد.

وی افزود: برنامه‌های متعددی تعریف شده که امیدواریم بخش قابل توجهی از آن‌ها در سال‌ جاری به بهره‌برداری برسد؛ از این‌ رو برای جهش تولید برنامه‌هایی از قبیل فعال‌ سازی ۱۵۰۰ واحد تولیدی، اجرای طرح ملی توسعه پوشاک در مناطق روستایی، توانمند ‌سازی ۵۰۰ واحد مستعد پیمانکاری فرعی برای پیوند با صنایع بزرگ در ۱۰ رشته دارای اولویت، حمایت از توسعه ۴۰ خوشه کسب و کار و خاتمه ۱۰ خوشه درحال اجرا، انجام مطالعات برای ایجاد حداقل ۳ شهرک صنعتی یکپارچه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، بازطراحی ساختار صنایع کوچک با استفاده از ظرفیت صنوف تولیدی و احداث پست برق و تأمین آب شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دست اقدام است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تاکید کرد: فرسوده بودن ماشین‌آلات دلیل اصلی پایین بودن بهره‌وری واحدهای صنعتی است و اگر به سمت نوسازی و به‌روزرسانی واحدهای صنعتی برویم، تولید شرایط بهتری خواهد داشت.

صالحی‌نیا در خصوص روند نوسازی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی توضیح داد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم طی دو سال آینده، برای افزایش ظرفیت پایدار ۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی، نوسازی و بازسازی ۴ هزار و ۵۰۸ واحد صنعتی و راه‌اندازی مجدد ۲ هزار و ۵۰۸ واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برنامه‌ریزی شده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره تعداد واحد صنعتی راکد، نیمه فعال و درحال ساخت در شهرک‌های صنعتی بیان کرد: به‌صورت کلی در حال حاضر ۳۴ هزار و ۸۱۴ واحد صنعتی فعال و ۱۰ هزار و ۷۸ واحد صنعتی غیرفعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد که هدف ما در سال‌ جاری برگشت واحدهای غیرفعال است و از این ‌رو از سرمایه‌گذاران می‌خواهیم که با صنعت آشتی کنند و مطمئن باشند که دولت از تمام تولید کنندگان حمایت خواهد کرد.

۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
کد خبر: ۲۲٬۸۰۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =