۲۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹
نشست فرصت‌های تجاری ایران و ترکمنستان برگزار شد| ترکمنستان به دنبال توسعه روابط با ایران
بازار از مشهد گزارش می دهد؛

نشست فرصت‌های تجاری ایران و ترکمنستان برگزار شد| ترکمنستان به دنبال توسعه روابط با ایران

مشهد-با هدف بهبود و توسعه روابط تجاری و فرهنگی، سرمایه گذاران ایرانی و ترکمنستانی در محل اتاق بازرگانی مشهد گرد هم آمدند تا در نشستی دو روزه پیرامون افزایش ظرفیت های صادراتی بحث و تبادل نظر کنند.

به گزارش خبرنگار بازار؛ در این مراسم که به همت اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و در محل اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد بازرگانان دو کشور د هم آمدند تا در نشستی دو روزه پیرامون توسعه روابط فرهنگی و هم چنین راهکارهای توسعه تجارت با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند.

برگزاری هفدهمین نشست مشترک

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در این نشست به ازسرگیری همکاری اقتصادی با ترکمنستان بعد از ۳۰ سال اشاره کرد و گفت: ترکمنستان در روابط با دنیا و همسایگان خود، سیاست توسعه روابط را در پیش گرفته است که بایستی از این فرصت در جهت همکاری‌های همه‌جانبه استفاده کنیم. با توجه به سفرهای اخیر سران دو کشور، هم اکنون میان ایران و ترکمنستان هیچگونه اختلافی وجود ندارد.

غلام عباس ارباب خالص هم چنین از برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: بخشی از تجار ایرانی در این نشست با ما همکاری داشته و شرکت خواهند کرد. در تنظیم تفاهم‌نامه‌های این نشست نیز، نظرات بخش خصوصی دریافت می‌شود و سفارت ایران در ترکمنستان آمادگی دریافت نظرات و پیشنهادات را از سوی بخش خصوصی دارد.

سرمایه گذاران ایران و ترکمنستان گرد هم آمدند| ترکمنستان به دنبال توسعه روابط با ایران

وی در بخش دیگری از سخنانش به تسهیل گری ترکمنستان در صدور ویزا اشاره و اظهار کرد: دولت ترکمنستان اقدامات مثبتی در زمینه تسهیلات ویزای تجاری انجام داده است. به جز کاهش تعرفه‌های ترانزیتی میان ایران و ترکمنستان، برای تسهیل صدور ویزا نیز اقداماتی با بخش گردشگری آغاز شده و ۷۸ شرکت گردشگری برای معرفی به طرف ایرانی و اخذ ویزا در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری سلامت نیز اقدامات خوبی شکل گرفته است لذا امید است در نشست آتی کمیسیون اقتصادی با ترکمنستان بحث تسهیلات برای صدور ویزای تجاری مطرح شود و از سوی ترکمنستان پاسخ مثبتی اعلام شود. همچنین سفر استاندار خراسان رضوی به ترکمنستان بعد از جلسه کمیسیون مشترک در دستور کار است.

هدفگذاری ترکمنستان برای توسعه روابط

سرکنسول ترکمنستان در ایران نیز با بیان اینکه ترکمنستان افزایش روابط تجاری و فرهنگی را با استان‌های همجوار هم‌چون خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان در پیش گرفته است، اظهار کرد: خراسان رضوی با داشتن سه گذرگاه مرزی، دروازه ورود ایران به کشورهای آسیای مرکزی است. روابط میان ایران و ترکمنستان از مسیر استان‌های هم مرز، بهبود خواهد یافت.

«الیاس قایب اف»افزود: برگزاری نمایشگاه تخصصی اقتصادی ایران در عشق آباد در فوریه ۲۰۲۳ و حضور ۷۰ شرکت ایرانی در آن، اثباتی بر افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.

سرمایه گذاران ایران و ترکمنستان گرد هم آمدند| ترکمنستان به دنبال توسعه روابط با ایران

سرکنسول ترکمنستان در ایران تاکید کرد: استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری میان ایران و ترکمنستان سبب ارتقا بیش از پیش روابط تجاری میان این دو کشور خواهد شد و با سفرهای مقامات ایران و ترکمنستان، روابط تجاری و اقتصادی میان این دو کشور تحکیم شده و افزایش پیدا می‌کند. امروز روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف بهبود یافته و وارد دوره تاریخی جدیدی شده است.

پیشنهاد ایجاد مزرعه مشترک

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز در بخشی از این نشست، با اشاره به تجربیات ۵۰ سال اخیر ایران در حوزه کشاورزی و ظرفیت‌های تعاملات ایران و ترکمنستان در این بخش اظهار داشت: پیشنهاد مشخص ما ایجاد مزرعه مشترک کشاورزی در ترکمنستان به عنوان یک کار الگویی است که فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران هم جهت همکاری در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.

ابوالفضل چمندی گفت: این اتفاق می‌تواند ظرفیت‌های مشترک صنایع مختلف را تقویت کند و فعالان اقتصادی دو کشور می‌توانند این فرصت بالقوه را به فرصتی بالفعل تبدیل کنند.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک کشورهای آسیای میانه را برای حضور در نشست تخصصی ترانزیت در سرخس گرد آمده و در آن رویداد، سند مشترکی بر اساس توانمندی‌های بخش خصوصی در این حوزه تنظیم و عملیاتی می گردد.

درخواست شرکت‌های ترکمنستانی

نماینده اتاق صنایع ترکمنستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه هیئت تجاری ترکمنستان طی یک هفته گذشته از صنایع مختلف ایران و نمایشگاه‌های اقتصادی و تجاری درحال برگزاری بازدید کرد گفت: بازدید از نمایشگاه‌ها و صنایع مختلف ایران سبب آشنایی بیشتر ترکمنستان با ایران و توسعه روابط تجاری دو کشور می‌شود. همچنین، برای بهبود روابط اقتصادی ایران و ترکمنستان اقدامات مهم و موثری بین دو طرف در حال انجام است.

«نور جمال مالکایوا» با بیان اینکه وزارت بازرگانی ترکمنستان برای افزایش تجارت با کلیه کشورها شرایط خوبی را به وجود آورده، عنوان کرد: در همین راستا توافق‌نامه‌هایی با کشورهای مختلف منعقد شده و وزارت بازرگانی ترکمنستان براساس آن عمل می‌کند.

سرمایه گذاران ایران و ترکمنستان گرد هم آمدند| ترکمنستان به دنبال توسعه روابط با ایران

وی گفت: اتاق صنایع ترکمنستان نیز که زیر نظر سازمان بازرگانی این کشور فعالیت می‌کند، به دنبال بهبود روابط تجاری و تسهیل شرایط به منظور توسعه مراودات است. هم اکنون باتوجه به درخواست شرکت‌های ترکمنستانی، درحال رایزنی برای بهبود شرایط تجارت در وزارت بازرگانی هستیم.

مالکایوا یادآور شد: شرکت‌های خصوصی پیشنهادات متعددی برای همکاری ارسال کرده اند و باز هم پذیرای پیشنهادات خواهیم بود.

«نور جمال مالکایوا» نماینده اتاق صنایع ترکمنستان : اتاق صنایع ترکمنستان که زیر نظر سازمان بازرگانی این کشور فعالیت می‌کند، به دنبال بهبود روابط تجاری و تسهیل شرایط به منظور توسعه مراودات است. هم اکنون باتوجه به درخواست شرکت‌های ترکمنستانی، درحال رایزنی برای بهبود شرایط تجارت در وزارت بازرگانی هستیم.

وی تصریح کرد: ترکمنستان در زمینه ساخت‌وساز و مصالح ساختمانی و توسعه تکنولوژی‌های نوین در حوزه صنایع آب، نساجی و شیمیایی، قدم‌های موثری برداشته است.

وی افزود: همچنین در تلاشیم تا با واردات اقلام و خدمات مورد نیاز خود از کشورها، شرایط تولید را ارتقا ‌دهیم. ما به دنبال توجه بیشتر به بازارهای هدف صادراتی و گسترش تجارت هستیم و با همین دیدگاه به مشهد آمده ایم. امیدواریم این نشست، در افزایش مراودات تجاری بین بازرگانان ایران و ترکمنستان مثمرثمر باشد.

سهم ۳۳ درصدی خراسان رضوی از تجارت ایران و ترکمنستان

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم در این نشست گفت: امیدواریم در فصل جدید ارتباطات، نقش پررنگ اتاق بازرگانی استان و اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در افزایش تعاملات تجاری دو کشور بیش از پیش باشد.

امیررضا رجبی تصریح کرد: در دوران اپیدمی کرونا افتی در صادرات به ترکمنستان داشتیم اما در سال ۱۴۰۱ روند صادرات مثبت شد. در حال حاضر ۳۵ تا ۴۰ درصد صادرات ایران به ترکمنستان از طریق گمرگات خراسان رضوی انجام می‌شود.

وی اذعان کرد: همچنین هم‌اکنون مجموع تجارت بین ۲ کشور حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که سهم خراسان رضوی از این میزان حدود ۳۳ درصد می‌باشد.

کد خبر: ۲۲۶٬۵۴۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha