۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳
 ۵۱۶ هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ۲۶ میلیون تن بقایا و پسماند کشاورزی در سال است
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام:

۵۱۶ هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ۲۶ میلیون تن بقایا و پسماند کشاورزی در سال است

هزینه‌های تولید با بازگشت بقایا و پسماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور حدود یک پنجم کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش بازار، احمدرضا سیدعلیان مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارتخانه گفت: سالانه در کشور ۲۶ میلیون تن بقایا و پسماندهای کشاورزی در حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی داریم که برآورد شده در صورت بازگشت به چرخه خوراک دام و طیور با کمک شرکت‌های دانش بنیان و بخش تحقیقات، هزینه‌های تولید خوراک دام و طیور را کاهش می‌دهد.

سیدعلیان افزود: خوراک دام و طیور در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد هزینه های تولید را تشکیل می دهد.

وی با بیان این که اکنون بخشی از پسماندها و بقایای کشاورزی بدون فرآوری مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: ما به دنبال بازگشت بقایا و بازماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور در یک مدل توسعه صنعتی هستیم که در این مدل با یک فرمول و قاعده، بقایای کشاورزی با ارزش غذایی بالا وارد جیره دام و طیور می شود.

سیدعلیان هدف از این اقدام را تحول در خوراک دام‌ و طیور، افزایش سود تولیدکنندگان و اقتصادی کردن تولید عنوان کرد.

وی به میزان بقایای کشاورزی در حوزه باغی و زراعی اشاره کرد و گفت: سالانه ۳ میلیون تن سرشاخه‌های نیشکر، حدود دو میلیون تن سرشاخه‌های خرما، ۶۰۰ هزار تن پوست پسته، ۱.۵ میلیون تن بقایای مرکبات و دو میلیون تن بقایای زیتون در کشور داریم و با توجه به محتوای انرژی و پروتیینی که دارند، می توانند به چرخه تولید خوراک دام و طیور بازگردند.

سیدعلیان در همین حال ارزش اقتصادی ۲۶ میلیون تن بقایای و پسماندهای زراعی، باغی و صنایع تبدیلی را بیش از ۵۱۶ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و بیان داشت: ۲۶ میلیون تن بقایا و بازماندهای گیاهی در بخش کشاورزی معادل ۱۳ میلیارد متر مکعب آب است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه بهره‌وری ملی در سال ۱۴۰۰ گفت: این کارگروه ملی با ۹ کارگروه علمی و فنی در زیرمجموعه خود، موظف است در زمینه موضوعات مختلف برای تحول خوراک دام و طیور کار کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما درحال فعال کردن نزدیک به ۱۵۰ شرکت دانش بنیان را در بخش های مختلف از گیاهان مقاوم به کم آبی و شوری تا پسمانده و بازماندهای حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی هستیم تا با دانش فنی بالا در زمینه بهره‌وری کمک کنند.

کد خبر: ۲۲۲٬۲۴۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha