۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۸
شرایط برای ایجاد و توسعه ارتباطات تجاری با کشور تاجیکستان مهیاست
رئیس اتاق بندرعباس:

شرایط برای ایجاد و توسعه ارتباطات تجاری با کشور تاجیکستان مهیاست

در جریان اعزام هیات تجاری اتاق بندرعباس به نمایشگاه بین‌المللی ۲۰۲۳ تاجیکستان، رئیس اتاق بندرعباس در دیدار با معاون وزیر صنایع تاجیکستان، شرایط را برای ایجاد و توسعه روابط اقتصادی دوجانبه مهیا دانست.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، هیات تجاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ۲۰۲۳ تاجیکستان به سرپرستی رئیس اتاق به تاجیکستان اعزام شد. این هیات ضمن بازدید از نمایشگاه بین‌المللی ۲۰۲۳ تاجیکستان، دیدارهای متعددی با مسئولان و فعالان بخش‌های مختلف این کشور داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس در دیدار با معاون وزارت صنایع و فناوری‌های نوین تاجیکستان، ضمن معرفی ظرفیت‌های استان هرمزگان، گفت: روابط ایران و تاجیکستان به دلیل تشابهات فرهنگی بسیار درخشان است و معرفی ظرفیت‌های تجاری استان هرمزگان به کشورهای دوست و همسایه در اولویت نخست اتاق بندرعباس قرار دارد.

محمدرضا صفا ادامه داد: اتاق بندرعباس با ظرفیت‌هایی که در بعد تجاری دارد می‌تواند شریک تجاری بسیار خوبی برای تاجیکستان محسوب شود.

وی افزود: شرایط برای ایجاد و توسعه ارتباطات تجاری با کشور تاجیکستان مهیاست و اتاق بندرعباس تمام همکاری‌های لازم در این زمینه را خواهد داشت.

صفا تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در هرمزگان و استقبال طرف تاجیکی از این ظرفیت‌ها، آینده خوبی برای گسترش روابط بین دو طرف متصور هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: ظرفیت‌های استان هرمزگان در ابعاد تجاری، صنعتی، بندری، کشاورزی، معدنی و… می‌تواند فصل جدیدی در توسعه روابط تجاری هرمزگان با تاجیکستان ایجاد کند.

در جریان این سفر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه نیز در دیدار با هیات تجاری هرمزگان، گفت: اقدامات بسیار خوبی برای توسعه و تعمیق همکاری‌های ایران و تاجیکستان در همه بخش‌ها به‌ویژه در حوزه اقتصادی انجام گرفته است که افزایش آمار و میزان مبادلات تجاری بین دو کشور که در سال ۲۰۲۱ به ۴۰۰ هزار دلار رسید، خود نشان‌دهنده این مهم است.

محمدتقی صابری ادامه داد: آنچه برای تقویت و گسترش روابط تجاری هرمزگان و تاجیکستان در حوزه‌های مختلف باید انجام شود طراحی برنامه‌های بلندمدت همکاری اقتصادی است که بدون شک استان هرمزگان با ظرفیت‌های بسیار خوبی که در بخش‌های مختلف دارد می‌تواند شریک تجاری بسیار خوبی برای تاجیکستان محسوب شود.

وی تصریح کرد: برقراری خط پروازی بین ایران و تاجیکستان ظرفیت بسیاری خوبی در زمینه اقتصادی و گردشگری برای دو طرف ایجاد کرده است.

صابری یادآور شد: در خصوص لغو رویداد بین ایران و تاجیکستان نیز سفارتخانه ایران پیشنهاد خود را به مقامات تاجیکی ارائه و آمادگی‌اش را اعلام کرده است و مقامات تاجیکستان نیز با نظر مثبت در حال پیگیری هستند که امیدواریم تحقق این مهم سفرهای مردم و مسئولان کشور را تسهیل کند.

سفر هیات هرمزگانی به تاجیکستان به دعوت این کشور صورت گرفت و این سفر دستاوردهای بسیار خوبی به‌ویژه در بخش فرآوری محصولات کشاورزی و بخش آبزیان به دنبال داشت.

همچنین دیدار با معاونت وزارت کشاورزی تاجیکستان، دیدار با رئیس آژانس صادرات تاجیکستان، شرکت در همایش تجاری با مدیران شرکت‌های حاضر در نمایشگاه تاجیکستان ۲۰۲۳، دیدار با رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان و دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع تاجیکستان ازجمله برنامه‌ها و دیدارهای این سفر بود.

امضا تفاهم‌نامه همکاری بین دو اتاق بندرعباس و تاجیکستان و شرکت در نشست B۲B نیز از دستاوردهای مهم این سفر بود.

کد خبر: ۲۲۰٬۳۰۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha