۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۷
آمارسازی ها پاشنه آشیل بخش کشاورزی است| ناتوانی در تنظیم بازار؛ عاملی موثر در برکناری وزیر جهاد
مدیرعامل مجمع هماهنگی تشکلهای کشاورزی در گفتگو با بازار

آمارسازی ها پاشنه آشیل بخش کشاورزی است| ناتوانی در تنظیم بازار؛ عاملی موثر در برکناری وزیر جهاد

در حالی وزیرجهاد کشاورزی اخیرا از کار برکنار شد که اسدی مدیرعامل مجمع هماهنگی تشکلهای کشاورزی معتقد است آمارسازی های وزارتخانه و سکوت وزیر پیشین در برابر آن، مهلکترین ضربه ها را به بخش وارد کرده است.

بازار؛ گروه کشاورزی: در حالی که جهان با بحران غذایی ناشی از خشکسالی ها و وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه مواجه است ایران نیز بی نصیب از این بحران ها نبوده است و بازار داخل کشور با نوسان های قیمتی بالایی مواجه است. در واقع در شرایطی که ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی پیشینی وعده اقتدار غذایی در خاورمیانه داده بود اما بازار شاهد نابسامانی ها و نوسان های قیمتی بالایی بود. به طوری که به طور خاص و ویژه در حوزه دام و طیور نه تنها فعالان بخش با چالش هایی مواجه بودند و با ضرر و زیان تولید می کنند بلکه مصرف کنندگان و خریداران نیز در بازار با جهش های قیمتی مواجه هستند و به گفته کارشناسان این اتفاقات نشات گرفته از عدم مدیریت وزیر جهاد کشاورزی و معاونین آن است. به این ترتیب این اتفاقات و نابسامانی هایی که در بازار ایجاد شد موجب شد در حالی که سال قبل بحث استیضاح وزیر چندین بار مطرح شد و عملیاتی نشد در روزهای پایانی اولین ماه سال جاری وزیر جهاد کشاورزی از کار برکنار شود. کارشناسان و فعالان بخش معتقدند دیر یا زود این اتفاق باید می افتاد و برکناری وی اجتناب ناپذیر بود.

عدم توان وزیر در مدیریت و تنظیم بازار؛ اصلی ترین عامل برکناری

مسعود اسدی، مدیرعامل مجمع هماهنگی تشکل های کشاورزی کشور معتقد است در برکناری و عزل وزیر جهاد کشاورزی عوامل بسیاری موثر است با این وجود اصلی ترین آنها سه مورد است. اسدی در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: به نظر من سه دلیل مهم در برکناری وزیر موثر بوده است که مهمترین اش بحث عدم توان ایشان در مدیریت و تنظیم بازار بود که شاهد بودیم برای اولین بار در چند سال گذشته با یک بحران عظیم به طور خاص در مورد محصول مرغ مواجه بودیم؛ یعنی دوستان وزارتخانه می دانستند امسال عید با ایام رمضان تلاقی پیدا می کند و انتظار می رفت وزارت جهاد کشاورزی برنامه ها و پیش بینی های لازم را برای تولید مرغ انجام بدهند که متاسفانه این کار را انجام ندادند و کشور با یک مشکل مهم در بحث مرغ مواجه شد.

وی ادامه داد: با این تفاسیر اصلی ترین دلیل برکناری وزیر را سوء مدیریت و عدم توان تیم تنظیم بازار وی می دانیم.

از اصلی ترین دلایلی که موجب برکناری وزیر جهاد کشاورزی شد بحث آمارسازی هایی است که در این وزارتخانه صورت گرفته است به طوری که می توان گفت امروز آمارسازی ها پاشنه آشیل بخش کشاورزی و یکی از مهلک ترین ضرباتی است که به کشاورزان و بخش کشاورزی کشور وارد می شود

اسدی افزود: دومین مساله ای که موجب برکناری شد و در این اتفاق موثر بود را آمارهای ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی می دانیم که به طور مستقیم هم مورد انتقاد مقام معظم رهبری در بهمن ماه سال گذشته در حاشیه نمایشگاه های دستاوردهای دولت قرار گرفت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اخیرا هم از طرف برخی استان ها نیز اسناد و مدارکی ارائه می شود مبنی بر آمارسازی های گسترده در وزارت جهاد کشاورزی و متاسفانه با توجه به عدم برخورد وزیر جهاد با این قضیه این شائبه را به وجود آوردند که شاید وی با این آمارسازی ها چندان مخالف نباشد.

مدیر عامل مجمع هماهنگی تشکلهای کشاورزی کشور خاطر نشان کرد: از سوی دیگر سومین موردی که در عزل وزیر موثر بود به نظر بنده بحث اتفاقاتی است که در برخی سازمان های زیرمجموعه مانند سازمان تعاون روستایی رخ داد و موجب حیف و میل شدن بیت المال در خرید تضمینی برخی محصولات شد.

آمارسازی ها پاشنه آشیل بخش کشاورزی است و مهلک ترین ضربه ها را به تولید وارد می کند

وی در خصوص آمارسازی ها همچنین خاطر نشان کرد: آمارسازی ها امروز پاشنه آشیل بخش کشاورزی و یکی از مهلک ترین ضرباتی است که به کشاورزان و بخش کشاورزی کشور وارد می شود.

اسدی افزود: اسناد محکمی وجود دارد که آمارهایی که از طریق وزارتخانه ارائه می شود آمارهای صحیحی نیست و جالب است که از یکی از استان ها آمارسازی های چندصدهزار هکتاری منتشر شد که وزیر پیشین هم هیچ برخوردی با این اتفاق نکرد و همین عوامل بر برکناری ایشان اثرگذار بود.

اسدی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بخش کشاورزی همواره همراه با چالش است راهکار و پیشنهاد شما به فردی که قرار است در مسند وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد چیست، گفت: پیشنهاد بنده به هر فردی که قرار است در جایگاه وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد این است که از همین سه عاملی که موجب عزل وزیر جهاد قبلی شد اجتناب کند. به خصوص بحث آمارسازی ها که ضربات مهلکی را به جامعه کشاورزان کشور وارد کرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که این موارد نامبرده توسط وزیر جدید رعایت شود می توان به ساماندهی بازار بخش کشاورزی امیدوار بود در غیر اینصورت به نظر بنده هر شخص دیگری در کرسی این وزارت خانه قرار بگیرد بهتر از وزیر پیشین نخواهد بود.

گفتنی است در حالی وزیر جهاد کشاورزی از سمت خود برکنار و سید محمد آقامیری که پیش از این در جایگاه ریاست سازمان دامپزشکی کشور مشغول به کار بود به عنوان سرپرست وزارت جهاد تعیین شده است که طی ماه های اخیر انتقادات بسیاری به عملکرد وزیر پیشین از سوی کارشناسان و فعالان بخش صورت گرفته است. به طوری که بسیاری افزایش شدید قیمت های برخی اقلام اساسی خوراکی همچون برنج، مرغ، گوشت قرمز، انواع آبزیان، تخم مرغ و حبوبات و غیره را ناشی از عدم مدیریت وی می دانند و معتقدند دلیل مشخصی برای چنین افزایش قیمت هایی وجود نداشته و ندارد. از سوی دیگر به نظر می رسد افزایش قیمت گوشت قرمز در ماه های پایانی سال و از سوی دیگر راهی شدن بخش قابل توجهی از دام های مولد به کشتارگاه های به دلیل نبود نهاده های دامی در بازار و یا گرانی ها و همچنین کاهش جوجه ریزی ها در بخش طیور بیشترین تاثیر را در نارضایتی فعالان و تولیدکننده ها و از آنطرف نارضایتی جامعه داشته است.

کد خبر: ۲۱۵٬۷۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها