۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۰
کد خبر: . ۲۱۱٬۸۴۵
تفکر دولتی بزرگ‌ترین مانع خصوصی‌سازی است

برای تحول در اقتصاد کشور باید سیاست‌های پولی و مالی طوری تنظیم شوند که بخش خصوصی در اقتصاد فعال‌تر شده و تدوین و اجرای قوانین هم تحت نظارت عالی و با رویکرد توجه به بخش خصوصی و اشتغال‌زایی صورت گیرد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، محمد حسینی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره مداخلات دولتی در مالکیت و مدیریت بنگاه‌های اقتصادی گفت: علت فراوانی بنگاه‌های دولتی و شرکت‌داری دولتی در کشور این است که بزرگ‌ترین درآمدها در اختیار دولت است.

نماینده ادوار مجلس قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی را یک قانون مترقی خواند و گفت: طبق قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و آزادسازی اقتصاد دولتی، واگذاری شرکت‌های دولتی باید تا سال ۱۳۹۱ تمام می‌شد؛ اما این کار تا به الان اجرایی نشده و دلیل آن هم حاکم بودن تفکر دولتی بر بدنه سازمان خصوصی‌سازی و مجلس و دولت است.

وی معتقد است برای تحول در اقتصاد کشور باید سیاست‌های پولی و مالی طوری تنظیم شوند که بخش خصوصی در اقتصاد فعال‌تر شده و تدوین و اجرای قوانین هم تحت نظارت عالی و با رویکرد توجه به بخش خصوصی و اشتغال‌زایی صورت گیرد.

در ادامه، مهندس محمدعلی عزیز محمدی مدیرعامل شرکت بین‌المللی مهندسی ایران و کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اقتصاد به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی طبقه‌بندی می‌شود گفت: تمام کشورهای دنیا به این نتیجه رسیدند که اقتصاد دولتی راندمان پایینی دارد و پاسخگو نیست.

وی افزود: متأسفانه فقط در حرف از خصوصی‌سازی حمایت می‌شود؛ اما در مقام عمل آن‌گونه که باید کاری صورت نگرفته و با وجود تصویب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، همچنان در اجرای این قانون موفق نیستیم.

گفتنی است؛ عزم و اراده جدی دولت برای حمایت از بخش خصوصی ضرورت دارد و در شرایط کنونی چاره‌ای نیست جز اینکه اقتصاد به سمت اقتصاد آزاد حرکت کرده و اقتصاد با واقعیت‌های کنونی دنیا تطبیق داده شود.

۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۰
کد خبر: ۲۱۱٬۸۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =