۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
کد خبر: . ۲۱۰٬۳۶۳
احتمال کاهش۵۰ درصدی برداشت گندم گلستان| قطعی برق چاه های کشاورزی باعث خسارت شد

گرگان-ایمانی، دبیر خانه کشاورز گلستان با بیان اینکه امسال بارش ها برای محصولات دیم مناسب نبوده، گفت: گرانی سوخت گازوئیل و قطعی برق چاه های کشاورزی امکان برداشت گندم امسال را ۵۰ درصد کاهش خواهد داد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

علی قلی ایمانی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کشت آبی نیز خسارت دیده و اگر به همین مقدار کشت آبی رسیدگی نشود هم امیدی به آینده زراعت پاییزه امسال نداریم.

دبیر خانه کشاورز گلستان تصریح کرد: در سال جاری پاییز بسیار خشک و زمستان بسیار کم بارشی داشتیم و خسارت بسیار زیادی در اراضی گندم، جو و کلزا و سایر محصولات دیگر داشته و داریم.

ایمانی ادامه داد: در زمان آبیاری پاییزه به بحران گاز برخورد کردیم که شش ساعت در روز یعنی از ۱۱ صبح تا پنج بعدازظهر برق چاه های کشاورزی قطع شد و به این ترتیب امکان آبیاری مزارع وجود نداشت.

وی افزود: سوخت برای چاه های دیزل به میزان کافی نبود و کشاورز سوخت را لیتری چهار تا پنج هزار تومان به صورت آزاد تهیه کرده است.

دبیر خانه کشاورز گلستان تصریح کرد: هیچ سوختی برای چاه های دیزل و گازوئیلی در نظر گرفته نشده به همین خاطر در فصل پاییز و زمستان سهمیه ای برای سوخت این چاه ها نداریم.
ایمانی تاکید کرد: باید مدیریت ارشد استان و اداراتی که با کشاورزی در این موضوع ارتباط دارند مثل شرکت آب منطقه ای،فرآورده های نفتی و سازمان جهاد کشاورزی تدبیری کنند.

وی با بیان اینکه شرایط کشاورزی گلستان بحرانی است، گفت: اقتصاد بخش اعظمی از مردم گلستان به صورت مستقیم به کشاورزی وابسته است و برای انجام مراحل اداری و تهیه سوخت حدود شش ماه و بیشتر زمان نیاز است.

دبیر خانه کشاورز گلستان افزود: برای اینکه بتوانیم بخشی از محصولات پاییزه استان را نجات دهیم باید تصمیم سریع و قاطع گرفته شود تا سوخت کشاورزان در رابطه با آبیاری تامین شود.
ایمانی با بیان اینکه وضعیت نامطلوب کشاورزی اقتصاد استان را تهدید کرده، گفت: اگر با همین روال پیش برویم نمی توانیم ۵۰ درصد گندم سال گذشته را نیز برداشت کنیم.

دبیرخانه کشاورز گلستان تصریح کرد: پرداخت وام به کشاورزان و یا وام های کم بهره با پرداخت دراز مدت و یا کمک های بلاعوض می تواند به کشاورزان کمک کند تا بخشی از خسارات وارده را جبران کند.

۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
کد خبر: ۲۱۰٬۳۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =