۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
متوسط بارندگی کشور به ۱۱۲ میلی‌متر رسید| میزان دریافت بارش‌ها ۱۱ درصد کمتر از نرمال است
رئیس مرکز ملی اقلیم سازمان هواشناسی:

متوسط بارندگی کشور به ۱۱۲ میلی‌متر رسید| میزان دریافت بارش‌ها ۱۱ درصد کمتر از نرمال است

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی متوسط بارندگی کشور را ۱۱۲ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: بارش‌ها در سطح کشور ۱۳ میلی‌متر معادل ۱۱ درصد کمتر از نرمال است.

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، احد وظیفه رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی درباره وضعیت ذخایر آبی کشور با توجه به بارندگی‌های اخیر اظهار کرد: در حال حاضر متوسط بارندگی کشور ۱۱۲ میلی متر است در حالی‌که میزان بارش در بلند مدت باید به ۱۲۵ میلی‌متر می‌رسید، به عبارت دیگر متوسط بارندگی در سطح کشور ۱۳ میلی‌متر معادل ۱۱ درصد کمتر از نرمال و همچون سال گذشته است.

وظیفه با اشاره به فعالیت سامانه‌های بارشی در کشور طی بهمن ماه خاطر نشان کرد: مقدار بارش‌ها در برخی استان‌ها مثل بوشهر، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد و اصفهان در حد نرمال و بالاتر از نرمال بوده است.

استان‌های پر بارش کشور
وی در بیان میزان بارش‌ها در استان‌ها پر بارش اظهار کرد: استان بوشهر حدود ۵۷ درصد بیش از نرمال بارندگی داشت و در استان فارس شاهد بارندگی‌ها تا حد ۲۵ درصد بیشتر از نرمال بودیم.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد: استان چهارمحال و بختیاری نیز ۲۸ درصد بالاتر از نرمال بارندگی دریافت کرده است.

استان‌های کم بارش کشور
وی ادامه داد: در مقابل در استان‌های واقع در نیمه شمالی کشور از جمله تهران میزان بارش‌ها به مقدار قابل توجهی کمتر از نرمال است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی تاکید کرد: استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، قم، استان‌های سواحل دریای خزر یعنی گیلان، مازندران و گلستان، استان خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، تهران، مرکزی، همدان و کردستان هم با بارندگی‌های کمتر از نرمال مواجه شدند.

وظیفه گفت: برای مثال بارندگی تهران ۴۱ درصد، البرز ۳۷ درصد، قزوین ۵۰ درصد، آذربایجان شرقی ۵۰ درصد و خراسان رضوی نیز ۳۸ درصد کمتر از نرمال است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد: میزان بارش‌ها در استان آذربایجان غربی ۳۵ درصد و اردبیل ۴۴ درصد زیر نرمال بوده است.

وی ادامه داد: استان هرمزگان ۲۶ درصد و استان سیستان و بلوچستان ۴۸ درصد زیر نرمال بارندگی داشته اند.

به گفته وظیفه، میزان بارش‌ها در استان مرکزی نیز اگرچه نسبتا بهبود یافته اما هنوز ۱۲ درصد کمتر از نرمال است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد:‌ استان‌های فارس، یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بوشهر و ایلام نیز تقریبا بارندگی زیر نرمال داشتند.

وی در خصوص پیش‌بیین وضعیت بارش‌ها طی روزهای آتی و فصل بهار توضیح داد: در هفته پیش رو و تا ۱۰ روز آینده بارش‌ها به شدت زیر نرمال است و با توجه به اینکه بارش قابل توجهی در کشور نخواهیم داشت، کم بارشی طی ۱۰ روز آینده تشدید می‌شود.

وظیفه اظهار کرد: از اواسط هفته بعد وضعیت بارش‌ها کمی بهبود می‌یابد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: بر اساس خروجی مدل‌های پیش‌بینی فصلی، در نیمه دوم سال آبی، نیمه جنوبی کشور، بارش‌های خوبی در حد نرمال یا فراتر از نرمال دریافت می‌کنند اما نیمه شمالی کشور همچنان با ریسک کم بارشی مواجه هستند و پیش‌بینی می‌شود کمبودها در بهار نیز جبران نشده و شرایط خشکسالی در نیمه دوم سال آبی نیز تداوم یابد.

کد خبر: ۲۰۷٬۰۷۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha