۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
حذف یارانه از نهاده های کشاورزی اشتباه است
دبیر خانه کشاورز گلستان:

حذف یارانه از نهاده های کشاورزی اشتباه است

گرگان_ ایمانی، دبیر خانه کشاورز گلستان گفت: با توجه به افزایش قیمت تولید در سال های اخیر، حذف یارانه از نهاده های کشاورزی اشتباه است چراکه بسیاری از زارعان امکان ادامه فعالیت نخواهند داشت.

علی قلی ایمانی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: در بند ج تبصره هشت بودجه سال ۱۴۰۲ به تک نرخی شدن نهاده های کشاورزی اشاره شده که اگر به تصویب در مجلس برسد یارانه نهاده های حوزه کشاورزی حذف می شود.

دبیر خانه کشاورز گلستان افزود: در سال های گذشته دولت نهاده های کشاورزی مانند کود را به صورت یارانه ای در اختیار کشاورز قرار می داد که به نوعی از این طریق زارعان حمایت می شدند.

ایمانی با بیان اینکه براساس استاندار جهانی مصرف کود ایران باید چهار میلیون ۵۰۰ هزار تن باشد، یادآورشد: میزان کود مصرفی در ایران از استاندار جهانی کمتر و به مقدار سه میلیون تن بوده که بیشترین کود مورد استفاده اوره است.

وی خاطرنشان کرد: کود یک فاکتور بسیار مهم و تاثیرگذار در تولید محصولات کشاورزی محسوب می شود با اینحال مقدار کود مصرفی توسط کشاورزان کمتر از میانگین جهانی است.

ایمانی با اشاره به اینکه کشاورزی در گلستان بیشتر در قالب خرده مالکی، سنتی و تامین معیشت انجام می شود، اضافه کرد: به دلیل عدم توان مالی کشاورز همین مقدار کودی که در مزارع استفاده می شود بعد از تک نرخی شدن نهاده های کشاورزی مصرف نخواهد شد.

دبیر خانه کشاورز گلستان گفت: مقرر بود تا در کشت قراردادی کود به صورت نسیه در اختیار زارعان قرار بگیرد و هزینه آن بعد از تولید و برداشت به دولت پرداخت شود.

وی ادامه داد: بدین صورت استفاده کشاورز از کود موجب افزایش راندمان تولید در واحد سطح می شود و همچنین درآمد اقتصادی کشاورز افزایش می یابد که این نیز حمایتی از سوی دولت برای کشاورز محسوب می شود.

دبیر خانه کشاورز گلستان اظهار کرد: اگر بند ج تبصره ۸ بودجه ۱۴۰۲ که مبنی بر تک نرخی شدن نهاده های کشاورزی است مصوب شود امکان خرید کود توسط کشاورز کاهش یافته و این امر بر سرانه تولید کشور اثر سوء خواهد داشت .

وی ادامه داد: با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی کشاورزان، تک نرخی شدن نهاده های کشاورزی منجر می شود تا کشاورز از کود مناسب و بذر اصلاح شده استفاده نکرده و به بذر پرمصرف خود روی بیاورد فرایندی که در نهایت بر کیفیت تولیدات کشاورزی اثر منفی دارد.

ایمانی با بیان‌ اینکه با تک نرخی شدن نهاده های کشاورزی بخش بزرگی از کشاورزان از چرخه فعالیت خارج می شوند، یادآورشد: این امر موجب خسارت بزرگی به تولید کشور می شود بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید با دقت بیشتری این مسئله را بررسی کنند.

به گفته وی، با تک نرخی شدن نهاده های کشاورز جلوی برخی از فساد های این حوزه گرفته می شود اما از سوی دیگر با حذف یارانه از نهاده ها، کشاورزان لطمه دیده و تولید ملی کشور و امنیت غذایی به خطر می افتد.

دبیر خانه کشاورز گلستان افزود: عدم حمایت از کشاورز باعث خروج آنها از مزارع و مهاجرت به شهرها می شود و از سوی دیگر وابستگی به واردات محصولات از کشورهای دیگر را در ایران افزایش می دهد.

کد خبر: ۲۰۵٬۴۰۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha