۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساندویچ پانل | مرکز پانل

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساندویچ پانل | مرکز پانل

اگر نمی‌دانید ساندویچ چیست باید بگویم که خوراکی نیست اما شکل ظاهری و ساختار آن را به مثابه ساندویچ در نظر بگیرید.

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساندویچ پانل | مرکز پانل

اگر نمی‌دانید ساندویچ چیست باید بگویم که خوراکی نیست اما شکل ظاهری و ساختار آن را به مثابه ساندویچ در نظر بگیرید. از ساندویچ پانل به عنوان عناصر ساختمانی مدرن، سبک و با دوام برای پوشش سقف و دیوارهای خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل از پر کردن یک ماده ضخیم و عایق بین دو سطح فلزی نازک با چگالی بالا تولید می‌شود. این عناصر ساختمانی به صورت آماده و از پیش ساخته تولید می‌شوند. ساندویچ پانل‌ها علی رغم وزن کم خود از ظرفیت حمل بار بالایی برخوردارند. اما شاید از خود بپرسید که تفاوت ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی در چیست؟

همان طور که گفتیم ساندویچ پانل‌ها به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شوند بنابراین سرعت ساخت و ساز با این سازه‌ها بسیار بالاتر از سرعت ساخت با مصالحی همچون سیمان و یا آجر است. علاوه بر این قطعات ساندویچ پانل به صورت شیت‌های بسته‌های بندی شده از درب کارخانه آماده تحویل می‌شود در نتیجه حمل و نقل و جا به جایی این سازه‌ها بسیار آسان است و شما می‌توانید با کمترین نیروی انسانی این مصالح را به محل اجرای پروژه منتقل کنید.

حال با توجه به موارد ذکر شده کاهش زمان ساخت وساز، کاهش نیروی انسانی، کاهش ماشین آلات مورد نیاز برای نصب نتیجه می‌گیریم که استفاده از ساندویچ پانل بسیار مقرون به صرفه تر بوده و سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل

تولید ساندویچ پانل با انواع عایق پلی اورتان PIR، PUR، پشم سنگ، XPS و EPS انجام می‌شود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن نیازهای حرارتی، رطوبتی، مقاومت در برابر آتش تصمیم بگیرید که کدام نوع ساندویچ پانل برای ساختمان یا پروژه شما مناسب است. ورق بیرونی ساندویچ پانل نیز در برابر تغییرات دما، اشعه UV، ضربه، نیروهای فیزیکی و خمشی بسیار مقاوم است. ورق‌های فلزی ساندویچ پنل نیز از جنس ورق آلوزینک، گالوانیزه و یا آلومینیوم است. ورق آلوزینک ترکیبی از ورق فولادی به همراه روکشی از آلیاژ آلومینیوم و روی است. این ورق بالاترین مقاومت را در برابر رطوبت، خراشیدگی و پوسیدگی دارد. بعد از آن ورق گالوانیزه از ورق آهنی به همراه روکشی از عنصر روی تشکیل شده است که برای محیط‌های خشک و معتدل مثل تهران مناسب است. ورق آلومینیوم نیز در موارد محدود و کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که یک ورق نرم و با انعطاف پذیری بالاست و قیمت بسیار بالاتری نیز دارد.

ضخامت کلی ساندویچ پانل‌ها نیز بین 2 الی 15 سانتی متر بوده که هر ضخامتی برای یک نوع کاربری مناسب است. برای مثال ساندویچ پانل دیواری که برای پوشش دیوار سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد ضخامتی بین 2 الی 15 سانتی متر می‌تواند داشته باشد اما ساندویچ پانل سقفی به دلیل موقعیت و نوع قرار گیری در سازه، ضخامتی بین 4، 6 و نهایتا 8 سانتی متر خواهد داشت و بیشتر از این ضخامت سبب افزایش وزن کلی سازه شده و ممکن است سقف به اصطلاح شکم دهد.

ضخامت ورق به کار برده شده در ساندویچ پانل‌ها نیز بین 0.4 تا 0.7 میلی متر است. مورد دیگر در زمینه مشخصات فنی ساندویچ پانل‌ها میزان دانسیته یا چگالی فوم ساندویچ پانل است. برای مثال معمولا فوم پلی اورتان با دانسیته 35 الی 40 کیلوگرم به متر مکعب، فوم XPS با دانسیته 15 و فوم پشم سنگ با دانسیته 120 به بازار عرضه می‌شود.

اینکه چه نوع فوم، ورق و با چه ضخامتی برای سازه خود نیاز دارید به نوع کاربری سازه، و منطقه آب و هوایی پروژه بستگی دارد که قطعا در این مورد باید با مهندس محاسب مشورت کنید. نکته دیگر اینکه ساندویچ پانل‌های دیواری اغلب به صورت صاف یا طرح دار طراحی و تولید می‌شوند. لبه ساندویچ پانل‌های دیواری نیز یا به صورت نر و مادگی و یا به صورت پیچ مخفی تولید می‌شود. در نوع نر و مادگی یا کام و زبانه شیت‌های ساندویچ پانل‌های دیواری که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند برای اتصال در یکدیگر فرو می‌روند. اما در ساندویچ پانل‌ پیچ مخفی لبه یک پانل بر روی پانل کناری را می‌پوشاند در نتیجه پیچ اتصال در زیر لبه پانل پنهان می‌شود این امر علاوه بر زیبایی ظاهری سبب درزبندی بهتر ساندویچ پنل‌ها می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل

طیف کاربرد ساندویچ پانل بسیار وسیع است. به صورت کلی از ساندویچ پانل در ساخت:

 • سازه‌های صنعتی

 • مسکونی

 • سازه‌های نظامی

 • کشاورزی

 • کانکس

 • سوله

 • سیلو

 • سردخانه

 • اتاق تمیز (کلین روم)

 • نیروگاه‌های تولید برق CHP

استفاده می‌شود. قابل توجه است پس از نصب طبق استانداردها، ساندویچ پانل‌ها و محصولات مکمل آن باید حداقل سالی یکبار برای نگهداری و تمیز کردن بررسی شوند.

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساندویچ پانل | مرکز پانل

مزایای ساندویچ پانل

نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص ساندویچ پنل‌ها این است که در استفاده از ساندویچ پانل برای پوشش دیوار و سقف هیچ محدودیتی در میزان طول ساختمان، عرض و ارتفاع وجود ندارد. ضمن اینکه از ساندویچ پانل‌ها برای اجرای کف کاذب در ساختمان‌های چند طبقه نیز استفاده می‌شود. برای مثال یکسری از سوله‌های صنعتی را به صورت دو طبقه بنا می‌کنند که در دستگاه‌های مخصوصی قرار می‌گیرد. مقاومت فیزیکی و خمشی ساندویچ پانل‌ها بالاست ولی اگر وزن دستگاه‌ها و دیوایس‌های موجود بیش از حد مجاز تحمل باربری پنل‌ها باشد از راه‌روها و یا سازه‌های کمکی بهره می‌گیرند. همچنین می‌توان با استفاده از گریتینگ و یا چکر پلیت سطح باربر ساندویچ پانل‌ها را مقاوم نمود.

اما قابل توجه است که تحمل خمشی و فشاری ساندویچ پنل‌ها به ضخامت، نوع تولید و نوع فوم ساندویچ پنل دارد. مزیت مهم دیگر در این زمینه این است که ساندویچ پنل‌ها برای نصب آویزها، دیوایس‌ها و اکسسوری‌های کم وزن مثل پنل اسپیلت، نیاز به تقویت کننده خاصی ندارند اما اگر وزن آویزها و سایر اقلام مورد نیاز بیش از حد مجاز باشد می‌توان با اضافه کردن اکسسوری و سازه‌های تقویت کننده این ضعف را برطرف کرد.

از دیگر مزایای بارز ساندویچ پنل‌ها که آن‌ها را نسبت به دیگر مصالح متفاوت می‌کند عایق بودن این پنل‌ها در برابر حرارت، برودت و رطوبت است. علاوه بر این ساندویچ پانل‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش سوزی و زلزله دارند. بر اساس یک آزمایشی که بین ساندویچ پانل پشم سنگ ساندویچ پانل پلی اورتان صورت گرفت، مشخص شد که ساندویچ پانل پشم سنگ بالاترین مقاومت را در برابر آتش سوزی داشته و تا ساعت‌ها از گسترش آتش جلوگیری می‌کند. بعد از فوم پشم سنگ، فوم پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش سوزی دارد. فوم xps و فوم پلی استایرن نیز مقاومت بالایی در برابر صوت دارند.

کاهش هزینه‌های ساخت و ساز با ساندویچ پانل | مرکز پانل

تیم مرکز پانل

ما در مرکز پانل آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. اگر قصد خرید ساندویچ پانل دارید و یا در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت مرکز پانل تماس حاصل نمایید.

ضمن اینکه توصیه می‌کنیم ساندویچ پنل‌های خود را از یک برند معتبر که از متریال با کیفیت و دستگاه‌های مجهز و به روز استفاده می‌کند، تهیه کنید. مرکز پانل تولید کننده و ارائه دهنده انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی از برندهای معتبر و با کیفیت است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات انواع ساندویچ پانل، نحوه نصب ساندویچ پانل به آدرس سایت مرکز پانل مراجعه نمایید.

جهت دریافت قیمت ساندویچ پانل از طریق شماره‌های ذیل با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 021-22267008 و 021-22267009

کد خبر: ۱۹۵٬۹۴۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha