۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۱
استفاده از ابزارهای مالی بازار را متعادل می‌کند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

استفاده از ابزارهای مالی بازار را متعادل می‌کند

میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: استفاده از ابزارهای مالی در بازار ارز گام خوب و روبه جلویی است، زیرا در نتیجه آن بازار به تعادل می‌رسد.

به گزارش بازار به نقل از ایبِنا، محمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مزایای اوراق ارزی گفت: عرضه اوراق ارزی و سکه برای مدیریت نوسانات این دو کالا در بازار راهکار خوبی است. علاوه براین از سفته بازی و شکل گیری قیمت‌های حبابی هم جلوگیری به عمل می‌آورد و در نتیجه گروهی که به خرید سکه و ارز با تفکر حفظ ارزش دارایی خود مبادرت می‌ورزند که در نهایت هم به دلیل نوسانات بازار متضرر می‌شوند، دیگر دست به این کار نخواهند زد.

وی در ادامه تصریح کرد: استفاده از ابزارهای مالی در بازار ارز گام خوب و روبه رو به جلویی است، زیرا در نتیجه آن بازار به تعادل می‌رسد. در صورتیکه استفاده از این ابزار استمرار یابد، بانک مرکزی می‌تواند نقدینگی را از بازار جمع و نوسانات بازار ارز را کاهش دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در این خصوص ابراز کرد: دولت در نتیجه انجام این عرضه می‌تواند حتی بخشی از سیاستگذاری ارزی خود را با استفاده از آن تنظیم کند. البته کاری که اکنون در اخبار به انتشار درآمده، قدم اول آن محسوب می‌شود و در مراحل بعدی حتما پخته‌تر خواهد شد.

نماینده مردم تبریز در این رابطه اظهار داشت: یکی از مواردی که در ارتباط با این مسئله باید اشاره شود، کاهش تقاضا از سوی مردم و جلوگیری از فربه شدن دلالان این بازار است. البته بانک مرکزی حتما باید نحوه تامین مالی عرضه اوراق ارز را مشخص کند، زیرا استفاده از منابع پایه پولی برای پوشش سود این اوراق می‌تواند اثر تورمی به همراه داشته باشد.

میرتاج الدینی درباره جلب اعتماد مردم برای مشارکت در اوراق ارزی بیان کرد: مردم تا به امروز از اوراقی که در دولت سیزدهم به آن‌ها داده، ناراضی نبودند، زیرا طبق وعده‌های خود عمل می‌کند.

کد خبر: ۱۹۱٬۳۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha