۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۳
افزایش ۳۰ درصدی تولید محصول دیم کشور با وجود خشکسالی

افزایش ۳۰ درصدی تولید محصول دیم کشور با وجود خشکسالی

رئیس موسسه تحقیقات دیم کشور گفت: با اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها و جایگزینی ارقام جدید و مقاوم، تولید محصولات دیم در یکسال اخیر با وجود خشکسالی‌های مکرر ۳۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش بازار، مظفر روستا رئیس موسسه تحقیقات دیم کشور روز دوشنبه در کارگاه آموزشی بهزراعی محصولات زراعی دیم (طرح جهش تولید در دیمزارها) در قزوین، افزود: این اتفاق در حالی رقم خورده که با خشکسالی شدیدی روبه رو بوده‌ایم که نشان می‌دهد در صورت استفاده از دانش نوین می‌توانیم به دستاوردهای خوبی دست یابیم.

روستایی خاطرنشان کرد با اتکا به توصیه‌های فنی و به کارگیری ارقام جدید در مزارع می‌توانیم در حوزه دیم به کشت پایدار دست یابیم.

این مقام مسوول همچنین با بیان این که قزوین از استان‌های با ظرفیت بالای کشور در کشت و تولید محصولات دیم به ویژه حبوبات و گندم است، گفت: ارقام جدید بذر گندم سال آینده با هدف افزایش چند برابری تولید در دیمزارهای استان قزوین کشت خواهد شد.

رییس موسسه تحقیقات دیم کشور همچنین خاطرنشان کرد: رسالت موسسه تحقیقات دیم این است تا با تحقیقات و مطالعه در دیمزارهای کشور و استفاده از روش‌های علمی میزان تولیدات دیم کشور را پایدار کند.

به گفته این مقام مسوول موسسه تحقیقات دیم کشور در خصوص تامین بذر پایه‌های مورد نیاز ارقام در دیمزارهای کشور، تهیه و اجرای دستور العمل‌های کاشت، داشت و برداشت و ایجاد جایگاه‌های فناوری ترویجی در مناطق مختلف اقلیمی با سایر استان‌ها همکاری می‌کند.

در پایان این کارگاه آموزشی، بذور پایه ارقام جدید در داخل استان، شرکت‌های بذری فعال استان، استفاده از انگیزه تولید بذر در شرایط آبیاری مطمئن و کشت پایلوت حبوبات پاییزه در استان مورد ارزیابی و بحث کارشناسی قرار گرفت.

سطح زیر کشت گندم دیم در استان قزوین ۱۱۰ هزار هکتار است.

کد خبر: ۱۸۹٬۱۶۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha