هشدار مدیر «اف‌بی‌آی» درباره اپلیکیشن چینی

هشدار مدیر «اف‌بی‌آی» درباره اپلیکیشن چینی

مدیر اف‌بی‌آی هشدار داد فعالیت‌های آمریکایی تیک‌تاک، نگرانی‌های امنیت ملی ایجاد کرده است.

به گزارش بازار، کریستوفرری به قانونگذاران آمریکایی گفت: ریسک‌های تیک‌تاک، شامل احتمال استفاده دولت چین از تیک‌تاک برای کنترل جمع آوری اطلاعات از میلیون‌ها کاربر یا کنترل الگوریتم پیشنهاد ویدئوی این پلتفرم است که می‌تواند برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان استفاده شود.

وی افزود: پکن ممکن است از این اپلیکیشن محبوب که متعلق به شرکت بایت دنس است، برای کنترل نرم افزار در میلیون‌ها دستگاه استفاده کرده و فرصت دستکاری فنی این دستگاه‌ها را پیدا کند.

کمیته امور سرمایه گذاری خارجی در آمریکا که خرید شرکت‌های آمریکایی توسط خارجی‌ها را با هدف بررسی ریسک‌های امنیت ملی مرور می‌کند، به دلیل نگرانی از احتمال دسترسی دولت چین به اطلاعات شهروندان آمریکایی، در سال ۲۰۲۰ به بایت دنس دستور داد فعالیت‌های آمریکایی تیک‌تاک را بفروشد.

این کمیته و تیک‌تاک ماه‌هاست سرگرم مذاکره بوده تا به توافق امنیت ملی برای حمایت از اطلاعات بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر این اپلیکیشن دست پیدا کنند.

ونسا پاپاس، مدیر تیک‌تاک در سپتامبر به کنگره آمریکا اعلام کرد تیک‌تاک به توافق نهایی با دولت آمریکا برای حمایت بیشتر از اطلاعات کاربران آمریکایی و رسیدگی کامل به منافع امنیت ملی آمریکا، نزدیک شده است.

مدیر اف‌بی‌آی درباره نقش این سازمان در تحقیقات کمیته امور سرمایه گذاری خارجی گفت: واحد سرمایه گذاری خارجی اف‌بی‌آی، بخشی از فرآیند تحقیقات مذکور بوده است. گزارش ما در هر گونه توافقی برای پرداختن به این مسئله، به حساب خواهد آمد.

کریستوفر ری خاطرنشان کرد شرکت‌های چینی ملزم هستند هر کاری که دولت چین از آن‌ها می‌خواهد در خصوص اشتراک گذاری اطلاعات یا به عنوان ابزاری در خدمت دولت چین بودن را انجام دهند و این موضوع عامل نگران کننده فوق العاده‌ای است.

سخنگوی تیک‌تاک اعلام کرد همان طور که مدیر اف‌بی‌آی در صحبتهایش اشاره کرد، نظر این سازمان در راستای مذاکرات ما با دولت آمریکا لحاظ شده است. نمی‌توانیم درباره جزئیات این مذاکرات محرمانه توضیح دهیم، اما مطمئن هستیم که در مسیر رفع کامل همه نگرانی‌های امنیت ملی معقول آمریکا هستیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۲۰ تلاش کرد دسترسی کاربران به دانلود وی چت و تیک‌تاک را مسدود کرده و این اپلیکیشن‌ها را در آمریکا ممنوع کند، اما در مبارزات دادگاهی، شکست خورد.

بر اساس گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ژوئن سال ۲۰۲۱ دستور داد مجموعه دستورات ترامپ برای ممنوعیت دانلود جدید این اپلیکیشن‌ها لغو شد و به وزارت بازرگانی دستور داد به بررسی نگرانی‌های امنیتی مربوط به این اپلیکیشن‌ها بپردازند.

کد خبر: ۱۸۸٬۲۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha