۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴
پشت پرده افزایش تبلیغات رمزارزها|  یافتن جذابیت با نزولی شدن ارزش پول
میزان ریسک بیت کوین چقدر است؟

پشت پرده افزایش تبلیغات رمزارزها| یافتن جذابیت با نزولی شدن ارزش پول

به گفته برخی کارشناسان با ادامه خروج پول از بازار سرمایه و گرانی دلار بار دیگر سیگنال بازار رمزارزها زده شده و تبلیغات پیامکی در شبکه های اجتماعی در حال افزیش است، اما ریسک این بازار چقدر است؟

بازار؛ گروه بورس: هرچند در میانه هفته جاری رکورد ورود پول حقیقی به بورس شکسته شد، اما به دلیل بی اعتمادی مردم به بورس در ماه های اخیر شاهد خروج ادامه دار پول از بورس بوده ایم، به همین دلیل در همین چند وقت اخیر تبلیغات پیامکی برای معاملات فارکس، رمزارز و ... افزایش یافته که بخشی از این پیامک ها از طریق شبکه های اجتماعی همچون تلگرام یا حتی خط تلفن برای مردم ارسال شده است و قاعدتا در ارسال این پیامک ها در شبکه اجتماعی از نرم افزارهای خاص استفاده می شود و ارسال پیامکی هم طبق پیگیری خبرنگار بازار از اپراتورها توسط سرشماره های انجام می شود که چند شرکت پیمانکار به شرکت ها واگذار می شود، البته محتوای تبلیغاتی این پیامک ها توسط وزارت ارشاد چک می شود و قاعدتا تبلیغ فارکس به دلیل ممنوعیت آن در ایران ممکن نیست، اما رمز ارزها به دلیل اینکه در کشور صرافی مجازی دایر است تبلیغ برای معاملات رمزارز ممنوعیت ندارد.

اما چرا تبلیغات برای بازار رمز ارزها افزایش یافته است؟ به طور قطع پس از اینکه مردم اعتماد خود را نسبت به بورس از دست داده اند مردم به دنبال بازار مالی جایگزینی برای سرمایه گذاری هستند و از آنجایی که رمز ارزها تقریبا ۶ ماهی هست که در یک محدوده ثابت مانده اند این تصور را ایجاد کرده که در کف حمایتی قرار دارند، از طرف دیگر برخی تصور می کنند بار دیگر شاهد تکرار تجربه سال ۲۰۱۸ خواهیم بود که رمز ارزها رشد چند صددرصدی داشتند.

شرط صعود رمز ارزها چیست؟

یک کارشناس بازار رمز ارزها در گفتگو با خبرنگار بازار در پاسخ به اینکه آیا بازار رمز ارزها وارد روندی صعودی شده است، گفت: خیر، بازار رمز ارزها هم اکنون در روندی نزولی قرار دارد و هنوز با کف حمایتی قوی خود فاصله دارد اما ممکن است در ماه های آینده یک کندل صعودی ایجاد کند و بعد با ریزش بیشتری روند نزولی خود را ادامه دهد و بیت کوین که لیدر بازار است به محدوده ای یک شانزده هزار و هفتصد دلار برسد و بعد از آن به سمت محدوده مقاومتی یعنی ۲۳ هزار دلار حرکت کند و تا زمانی که در بین این دو محدوده نوسان داشته باشد هیچ‌گونه رشد شارپی اتفاق نخواهد افتاد.

فربا جهانبانی با بیان اینکه از نظر تکنیکال و اندیکاتور ایچیموکو فعلا هیچ سیگنال ورودی برای رمز ارزها وجود ندارد، افزود: به نظر می رسد حداقل ۴ ماه دیگر رمز ارزها در همین محدوده کنونی نوسان خواهند داد و از آنجایی که بیت کوین در محدوده ۱۹ هزار دلار قرار دارد یک پایین دیگر ثبت می کند و آن محدوده احتمالا برخی از معامله گران یک پله ورود کنند و بعد از شکست نخستین محدوده مقاومتی ورود کنند.

با توجه به اینکه خروج پول از بورس اتفاق افتاده و از طرف دیگر اقتصاد جهانی در رکود فرو رفته احتمال صعود رمز ارزها در آینده را تقویت کرده است، زیرا هر زمانی که نرخ بهره در آمریکا و اروپا بالا می رود و رکود در بازارها افزایش می یابد سرمایه گذاران به بازار رمز ارزها میل پیدا می کنند، اما این مسأله به معنی این نیست که رمز ارزها در شرایط کنونی کم ریسک هستند زیرا همواره این احتمال وجود دارد که ارزش یک رمزارز به صفر برسد

او درباره اینکه چرا تبلیغات برای ورود سرمایه به رمز ارزها افزایش یافته است، تصریح کرد: با توجه به اینکه خروج پول از بورس اتفاق افتاده و از طرف دیگر اقتصاد جهانی در رکود فرو رفته احتمال صعود رمز ارزها در آینده را تقویت کرده است، زیرا هر زمانی که نرخ بهره در آمریکا و اروپا بالا می رود و رکود در بازارها افزایش می یابد سرمایه گذاران به بازار رمز ارزها میل پیدا می کنند، اما این مسأله به معنی این نیست که رمز ارزها در شرایط کنونی کم ریسک هستند زیرا همواره این احتمال وجود دارد که ارزش یک رمزارز به صفر برسد و سرمایه فرد به طور کامل از بین برود به همین دلیل همیشه تاکید شده سرمایه مازاد خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال کنید.
جهانبانی با بیان اینکه پشتوانه دولتی برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد، تصریح کرد: این مسأله باعث شده حتی حساب های افراد در بازار رمز ارزها مورد حمله هکری قرار بگیرد و حساب فرد برای همیشه بسته شود، بنابراین باید ریسک های بازار رمزارز را همواره در نظر گرفت.

ریسک رمز ارزها چقدر است؟

در شرایط کنونی بازار رمز ارزها کاملا در هاله ای از ابهام به سر می برد از یک سو اقتصاد جهانی وارد رکود شده و ریسک سرمایه گذاری های مولد بالا رفته و از سوی دیگر رمز ارزها با افت اخیری که داشته اند بر سر دو راهی قرار دارند و خیلی ها تصور می کنند که در مقطع کنونی می توانند رشد داشته باشند با این حال عده ای هم معتقدند که رمز ارزها هیچ پشتوانه ی ندارند به همین دلیل به هر میزان می توانند افت کنند و کف حمایتی برای آن‌ها متصور نیست.

رمز ارزهای مانند بیت کوین در شرایطی که قبلا به ۶۰ هزار دلار رسیده اند و حالا در محدوده ۲۰ هزار دلار معامله می شوند و از طرف دیگر قبلا تارگت های ۱۰۰ هزار دلاری برای آن تعیین می کردند خیلی ها تصور می کنند که ارزنده هستند به همین دلیل در زمان افت سایر بازارها برخی از این فرصت برای تبلیغات استفاده می کنند

یک کارشناس بازار مالی با تاکید بر اینکه هر موقع خروج پول از بورس افزایش یابد و سایر بازارها مانند دلار و ... با افزایش قیمت مواجه شوند بخشی از نقدینگی ها وارد بازارهای می شوند که چند وقت بدون نوسان بوده اند، گفت: به طور قطع رمز ارزهای مانند بیت کوین در شرایطی که قبلا به ۶۰ هزار دلار رسیده اند و حالا در محدوده ۲۰ هزار دلار معامله می شوند و از طرف دیگر قبلا تارگت های ۱۰۰ هزار دلاری برای آن تعیین می کردند خیلی ها تصور می کنند که ارزنده هستند به همین دلیل در زمان افت سایر بازارها برخی از این فرصت برای تبلیغات استفاده می کنند.

علیرضا سادات با بیان اینکه رکود بازارهای جهانی همواره یک سیگنال برای بازار رمز ارزها بوده است تصریح کرد: به دلیل اینکه قبلا تجربه همین شرایط اقتصادی را در ابتدای کرونا تجربه کرده ایم بسیاری تصور می کنند که نقدینگی وارد بیت کوین و ... خواهد شد، به همین دلیل معامله در این بازار می تواند حداقل یک سود کوتاه مدت ایجاد کند، اما مساله اینجاست که رمز ارزها به قدری رشد کرده اند که در همین قیمت هم ریسک بالایی دارند و می توانند تا نصف این قیمت هم کاهش پیدا کنند.

او با تاکید بر اینکه تنها مزیتی که رمز ارزها در شرایط کنونی دارند استفاده از آن توسط برخی دولت های تحریمی است، تصریح کرد: در شرایط کنونی برخی کشورها برای دور زدن تحریم ها از بین کوین و ... استفاده می کنند به همین دلیل خیلی ها با در نظر گرفتن این مساله ریسک خرید این رمزارز را کم می دانند.

کد خبر: ۱۸۶٬۶۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha