۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند

امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند

سند یادداشت تفاهم همکاری و کمک متقابل در مسائل گمرکی بین علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران و پانچارا آنونتاسیلپا رئیس گمرک تایلند در تهران امضا شد.

به گزارش بازار به نقل از گمرک ایران، در مراسم امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند دو طرف ابراز امیدواری کردند با امضای این تفاهم نامه و با استفاده از تمام ظرفیت‌ها حجم مبادلات تجاری ایران و تایلند بیش از پیش افزایش یابد.

علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در این مراسم با تاکید بر سابقه طولانی مدت همکاری‌های تجاری دو کشور تشریح کرد: با اجرای کامل مفاد این یادداشت تفاهم نامه که پس از یک ماه قابلیت اجرایی دارد، می‌توانیم گام عملی در گسترش روابط تجاری و گمرکی و مبارزه با قاچاق برداریم.

رئیس کل گمرک ایران در این دیدار با اشاره به اینکه همکاری‌های متقابل دو طرف در زمینه‌های مختلف گمرکی سبب تسهیل و تسریع در امور تجاری خواهد شد، افزود: در این راستا پیشنهاد می‌شود با امضای تبادل و امضای سند به رسمیت شناسی متقابل فعالان اقتصادی دو طرف، زمینه تسهیل بیشتر برای تجار دو کشور را فراهم کنیم. علیرضا مقدسی اظهار داشت: با توجه با اهمیت انتقال تجربه و دانش بین کارشناسان دو کشور، گمرک ایران آمادگی دارد تا برای تبادل تجربیات و دانش، بازدیدهای مطالعاتی بین هیات‌های اعزامی دو کشور انجام شود.

وی گفت: تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی و امضا و تبادل یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های آموزشی در موضوعات گمرکی بین گمرکات دو کشور می‌تواند نقش بسزایی در افزایش همکاری‌های گمرکی و توسعه تجارت داشته باشد.

رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و چندین مسیر ترانزیتی، گمرک ایران توجه ویژه‌ای به رویه تراتزیت و تیرالکترونیکی در در رویه ترکیبی دریایی و زمینی دارد که در این زمینه به عنوان گمرک منتخب سازمان ایرو برای برای اولین بار در دنیا با گمرک ترکیه و ایرو در حال عملیاتی کردن تیر الکترونیکی است و این موضوع موقعیت مهم گمرک جمهوری اسلامی ایران را در منطقه نشان می‌دهد.

براساس این گزارش پانچارا آنونتاسیلپا رئیس گمرک تایلند نیز اظهار داشت: امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین ایران و تایلند، بیانگر این است که گمرکات دو کشور نگاه مثبت و رویکرد عملی برای افزایش همکاری‌های گمرکی دارند. وی با اشاره به اینکه امضای تفاهم نامه همکاری گمرکی بین دو کشور یک روز تاریخی و نقطه عطفی در روابط گمرکی دو کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: این یادداشت تفاهم یک سند کلیدی است برای گمرکات ۲ کشور تا به اهداف موردنظر در راستای تسهیل تجارت دست یابیم که این موضوع با اجرای کامل مفاد یادداشت تفاهم عملی خواهد شد. وی با ابراز خرسندی از امضای این یادداشت تفاهم که سبب افزایش همکاری تنگاتنگ بین دو کشور خواهد شد، افزود: جلوگیری از تخلفات گمرکی، حفاظت از منافع مادی و اجتماعی و صیانت از اقتصاد دو کشور از جمله عمده نتایجی خواهد بود که در این یادداشت تفاهم مدنظر قرار دارد.

رئیس کل گمرک تایلند با استقبال از پیشنهادهای رئیس کل گمرک ایران افزود: گمرک تایلند آماده همکاری با گمرک ایران در حوزه آموزش و تحقیقات در مسائل گمرکی و امضای تفاهم نامه در خصوص شناسایی فعالان اقتصادی مجاز در راستای تسهیل بیشتر تجارت و افزایش همکاری‌ها است و از گسترش همکاری‌های گمرکی با گمرک جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

کد خبر: ۱۸۵٬۹۸۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha