۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۶
 بازنگری در معافیت‌های مالیاتی در دستور کار قرار گیرد
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

بازنگری در معافیت‌های مالیاتی در دستور کار قرار گیرد

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: به اعتقاد ما، نباید اصولا در بحث مالیات، تخفیف یا بخشودگی‌های گسترده‌ای وجود داشته باشد.

به گزارش بازار به نقل از رسانه مالیاتی ایران، نشست مشترک رئیس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و معاونین و مدیران ستادی این مجموعه، در محل ستاد این سازمان برگزار شد.

سید مصطفی میرسلیم، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به تحولات خوب صورت گرفته در نظام مالیاتی در یک سال اخیر عنوان کرد: رشد بالای وصول درآمدهای مالیاتی در سال جاری نشان می‌دهد، راه‌ها و شیوه‌های متعدد فرار مالیاتی و عدم مشارکت در امر پرداخت مالیات در کشور وجود داشته و در گذشته به آن توجه جدی نمی‌شده و دولت‌های قبلی هم به خود زحمت نمی‌دادند به سمت درآمدهای پایدار همچون مالیات حرکت کنند و بودجه کشور غالبا به درآمدهای ناشی از فروش نفت خام متکی بود.

وی افزود: نکته دیگری که از رشد بالای وصولی درآمدهای مالیاتی به دست می‌آید این است که ظرفیت‌های بالقوه بسیاری در اقتصاد کشور وجود دارد که تاکنون از آن غفلت شده و با همت سازمان امور مالیاتی کشور و افزایش تلاش مالیاتی، از این پس بخش عمده‌ای از درآمد دولت از محل مالیات‌ها تامین خواهد شد.

میرسلیم با اشاره به حجم بالای معوقات مالیاتی در کشور که تاکنون لاوصول مانده عنوان کرد: متاسفانه هنوز ما در بخش قوانین و مقررات ضعف‌هایی داریم و آئین نامه‌ها و مقررات و نحوه اجرای آن‌ها و همچنین ضمانت اجرایی این قوانین چندان کارآمد نیست.

وی در واکنش به گزارش رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص میزان معوقات مالیاتی، ضمن اشاره به ضعف در قوانین و مقررات تایید کرد که بخش مهمی از معوقات مالیاتی عملا قابل وصول نیست.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: مجلس به جد پیگیر ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی با هدف غلبه بر سوداگری در بازار مالی و سرمایه است و از لوایح دولت در این زمینه حمایت خواهیم کرد.

میرسلیم با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه که هم اکنون در دستور کار بررسی در مجلس شورای اسلامی است، گفت: این طرح از سوی مجلس و با هدف شفاف سازی اقتصاد و مبارزه با سوداگری شکل گرفت و البته هم اکنون در حال رفع برخی اشکالات موجود برای نهایی کردن این طرح و تصویب آن در مجلس هستیم. وی همچنین اعطای معافیت‌های مالیاتی گسترده به فعالان اقتصادی را ناکارآمد عنوان کرد و گفت: بازنگری معافیت‌های مالیاتی باید در دستور کار قرارگیرد.

میرسلیم موضوع فرهنگ مالیاتی در افزایش کارآیی نظام مالیاتی را بسیار با اهمیت و کلیدی عنوان کرد و گفت: علیرغم اینکه قطع وابستگی به نفت، سیاستی است که بیش از چهل سال در دستور کار نظام بوده؛ اما به دلایل فرهنگی این سیاست عملی نشده و لازم است برای تامین کامل بودجه از محل مالیات ها، مردم از موارد مصرف و زمینه‌های هزینه کرد مالیات در جامعه آگاه شوند.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: احساس مشارکت در پرداخت مالیات بحث بسیار مهمی است و مردم باید به جایگاه فرهنگی برسند که مالیات را با صمیم قلب و با وجدان راحت پرداخت کنند و عموما در کشورهای توسعه یافته نیز چنین فرهنگی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه قاطبه مودیان مالیاتی، قانونمدار هستند، گفت: تنها گروه قلیلی قانونگریز در کشور وجود دارد که هزینه نپرداختن مالیات برای این گروه باید به شدت افزایش یابد تا کسی جرات نکند حقوق بیت المال را نادیده بگیرد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با حذف شیوه علی الراس، نظام مالیاتی به عدالت مالیاتی نزدیکتر شده و هر گونه مالیات ناحقی، ظلم تلقی می‌شود و از سوی دیگر هم اگر فردی فرار مالیاتی دارد، یا شرکتی سود جعلی ابراز می‌کند یا کتمان درآمد دارد یا هیات مدیره کاغذی دارد نیز به نظام مالیاتی ظلم می‌کند و از این پس سازمان امور مالیاتی کشور با ساز و کارهایی که در حوزه هوشمندسازی ایجاد کرده این توانایی را دارد که تراکنش‌های بانکی اشخاص را چک نماید و حتی برای آن‌ها اظهارنامه برآوردی تولید نماید.

کد خبر: ۱۸۵٬۹۷۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha