۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی تا نیمه اول سال ۹۹
رئیس پلیس راهور خبر داد

حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی تا نیمه اول سال ۹۹

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا از حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی در نیمه اول سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: جریمه و کروکی‌های کاغذی در راستای تحول سیستمی پلیس، الکترونیکی می‌شود.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار سیدکمال هادیانفر درباره اجرایی شدن حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی که قرار بود اسفند سال ۱۳۹۸ انجام شود، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که به صورت جدی در پلیس راهور علاوه بر برنامه‌هایی از جمله کاهش تصادفات، مدیریت صحیح ترافیک و ارائه خدمات مطلوب، انجام می‌شود؛ تحول سیستمی در حوزه هوشمند سازی پلیس در این بخش است که البته اقدامات گسترده‌ای در این حوزه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی منجر به صحت کار و کاهش هزینه‌های دولت و مردم می‌شود که این اقدام از موضوعات جدی پلیس است.

۶ هزار دست افزار در اختیار مأموران راهور

این مقام انتظامی افزود: حدود ۶ هزار دست افزار در کشور به همین منظور در اختیار مأموران پلیس قرار گرفته و تقریباً درصد زیادی از همکارانم در پلیس راه‌های شهرها و پلیس راه از دست افزارهای هوشمند استفاده می‌کنند که از طریق این دست افزارها نسبت به وضعیت راننده و وسیله نقلیه مطلع می‌شوند.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: در اعمال جریمه دستی چنین مزیتی وجود ندارد اما با الکترونیکی شدن جریمه و کروکی‌ها، کافی است شماره پلاک را وارد سیستم کنیم تا تمام اطلاعات وسیله نقلیه در دست افزار پلیس رؤیت شود و دیگر نیازی نیست که بقیه موضوعات مرتبط به خودرو را وارد کنند یا با وارد کردن کد ملی یا شماره گواهینامه به راحتی اطلاعات خودرو در اختیار پلیس قرار می‌گیرد.

سردار هادیانفر افزود: از طریق دست افزارها می‌توان بیمه خودروها را چک کرد و از معتبر بودن آن مطمئن شد البته اطلاعات دیگری نیز از جمله مسروقه یا توقیفی بودن خودرو نیز در اختیار افسر پلیس راهور قرار می‌گیرد.

وی به موضوع کرونا و اختلال در برنامه ریزی ها، اشاره و بیان کرد: البته این ویروس نه تنها در برنامه ریزی پلیس بلکه در برنامه ریزی دنیا اختلال ایجاد کرده اما خیلی زود تجهیزات مرتبط به این موضوع کامل می‌شود و به تعهدی که به مردم داده‌ایم، عمل خواهیم کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه به زودی سیستم الکترونیکی شدن جریمه و کروکی‌ها در کشور به صورت یکپارچه انجام می‌شود، گفت: از اقداماتی که براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی صورت گرفت این است که جریمه‌ها را بلافاصله به صورت پیامک به افرادی که تخلف کرده‌اند، اطلاع رسانی کنیم که بدانند در کجا و به چه دلیلی جریمه شده‌اند از این طریق اقدام پیشگیرانه صحیح اتفاق می‌افتد و همچنین هموطنان از میزان جریمه خود مطلع می‌شوند تا مشمول بحث دو برابری شدن جرایم نشوند.

بیش از ۹۰ درصد جریمه‌ها با دست افزارها صادر می‌شوند

سردار هادیانفر افزود: اکنون در سراسر کشور بیش از ۹۰ درصد جریمه‌ها با سیستم دست افزار انجام می‌شود هر چند با پانچ دستی نیز پیامک به هموطنان ارسال می‌شود اما دست افزارهای پلیس بلافاصله جریمه‌ها را ارسال می‌کند.

وی درباره حذف کروکی‌های دستی، گفت: دوره آزمایشی آن سپری شده و به دنبال تأمین تجهیزات در این زمینه هستیم تا کروکی‌ها الکترونیک شوند.

این مقام انتظامی ادامه داد: در مرحله اول کروکی‌های سازشی را تحت شبکه، اجرایی می‌کنیم که در این سیستم مختصات اطلاعات به صورت دقیق در اختیار پلیس قرار می‌گیرد و همچنین از کروکی‌های تقلبی و کلاهبرداری در این بخش جلوگیری می‌شود و صحت بخشی که در این زمینه وجود دارد بسیار بیشتر از کروکی‌های دستی و زمان بر است که با تأمین تجهیزات مورد نیاز جریمه و کروکی‌های الکترونیکی تا نیمه اول امسال اجرایی می‌شود.

کد خبر: ۱۸٬۱۸۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha