۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
کد خبر: . ۱۷۹٬۲۷۲
تداوم روند کاهش تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته و هفته آینده برای برخی حوضه‌ها این روند با کاهش روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش بازار، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پرآبی است، به‌طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در مناطق شمال تا شمال غرب و برخی از مناطق شرقی و جنوبی کشور افزایشی خواهد بود و نسبت به هفته گذشته به صورت پراکنده در بیشتر مناطق کشور همراه با کاهش پیش بینی می شود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در مناطق شمال غربی کشور افزایشی و در برخی از مناطق جنوب و شرق کشور به صورت پراکنده کاهشی پیش بینی می شود.

همچنین وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، عمدتاً در بیشتر مناطق کشور کاهشی خواهد بود

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۵ مهر نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۱ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر نیز ۰.۸ میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۵ مهر نسبت به هفته گذشته منفی ۶ دهم میلیمتر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۸ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر چهاردهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۵ مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۴ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۷ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۴ دهم میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفرمیلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۲ مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۰.۹ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۷ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۴ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۲مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۵ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۶ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۲ دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۲ مهرماه نسبت به هفته گذشته منفی ۱.۸ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی یک دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته منفی ۹ دهم میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر صفر میلی‌متر خواهد بود.

۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
کد خبر: ۱۷۹٬۲۷۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =