۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۷
کد خبر: . ۱۷۸٬۴۱۴
شرایط اعطای وام به واحدهای تولیدی راکد اعلام می‌شود

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: ۷۵۰۰ میلیارد تومان به سمت احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد هدایت می‌شود.

به گزارش بازار، سید امیرحسین مدنی گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته امسال با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومانی دولت در الگوهای مختلف و ظرفیت های متعدد در بازار سرمایه، ۷۵۰۰ میلیارد تومان منابع در این بازار به سمت احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد هدایت می‌شود.

با تشکیل میز تخصصی احیای واحدهای اقتصادی در سازمان بورس و اوراق بهادار به دستور معاون اول رییس جمهور، اکنون پس از عقد قرارداد با ۵ پلتفرم دارای مجوز و تسهیل شرایط؛ ۷ شرکت راکد و نیمه راکد از طریق شیوه جمع سپاری(کراد فاندینگ) در فرابورس احیا شده است و با توجه به فراهم شدن زمینه‌ها، پیش بینی می‌شود این تعداد تا ۱۰۰ شرکت که میانگین هرکدام نیاز به ۱۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش داشته باشند افزایش یابد.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی تأکید کرد: در این سرمایه گذاری که از طریق سکوهای فرابورس اعلام می‌شود پس از ارزیابی دقیق پلتفرم‌های دارای مجوز از شرکت‌های نیازمند به سرمایه در گردش؛ تضامین از طریق صندوق‌ها فراهم و با ۲۰ درصد سرمایه گذاری دولت و ۸۰ درصد سرمایه گذاری مردم، کل سرمایه در گردش واحدها تأمین می‌شود.

مدنی افزود: در شیوه جمع سپاری، علاوه بر مشارکت مردم در بازار سرمایه به منظور رونق تولید، سرمایه‌های راکد و نیمه راکد مردمی در بنگاه‌ها نیز عملاً به چرخه تولید و اشتغالزایی باز می‌گردد.

وی یکی دیگر از شیوه‌های نهضت احیای واحدهای اقتصادی برای هدایت منابع بازار سرمایه به سمت تولید را راه اندازی صندوق‌های خصوصی (PE ها) عنوان و اظهار کرد:  امسال راه اندازی ۷ صندوق با مجموع سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومان با رویکرد احیای واحدهای راکد و نیمه راکد برنامه ریزی شده که مقدمات مجوزها و فعالیت ۵ صندوق آن تاکنون فراهم شده است.

معاون روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه اکنون ۸ درصد تولید ناخالص دنیا در صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی است اضافه کرد: راه اندازی شرکت تأمین سرمایه تخصصی با هدف و رویکرد کمک به تولید و احیای واحدهای اقتصادی از دیگر برنامه‌های نهضت احیای واحدهای اقتصادی است.

مدنی گفت: یکی دیگر از شیوه‌های دنبال شده در نهضت از طریق بازار سرمایه، شرکت - پروژه است که در این شیوه نیز مشارکت مردم از طریق این بازار و مشارکت بخش خصوصی منجر به احیای واحدهای راکد و نیمه راکد در زنجیره‌ها و خوشه‌های تخصصی خواهد شد.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی با اشاره به شناسایی۵۴ هزار واحد صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی راکد و نیمه راکد در کشور، تأکید کرد: دولت برای احیای واحدهای عمدتاً خرد، کوچک و متوسط، هم اکنون طبق دستور معاون اول رییس جمهور، ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع از طریق ۵ بانک جهت ارایه تسهیلات در نظر گرفته است که با توجه به ابلاغ بانک مرکزی، شرایط واگذاری آن به واحدهای اقتصادی راکد و نیمه راکد به زودی اعلام می‌شود.

مدنی ادامه داد: سرمایه گذاران مشارکت کننده در طرح‌های سکوهای تامین مالی جمعی، به ازای مبلغ سرمایه گذاری «گواهی مشارکت» مورد تایید شرکت فرابورس دریافت می‌کنند که از طریق حساب کاربری آنها در پلتفرم ها قابل مشاهده و دریافت است. همچنین طرح های سرمایه گذاری دارای ضمانت نامه «تعهد پرداخت» است که اصل مبلغ یا اصل و سود آن را تضمین می‌کند. این ضمانت نامه‌ها از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری یا بانک ها صادر می‌شود.

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۷
کد خبر: ۱۷۸٬۴۱۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =