۱۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
کشت قراردادی امسال با محصول گندم اجرایی می شود
وزیر جهاد کشاورزی:

کشت قراردادی امسال با محصول گندم اجرایی می شود

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه کشت قراردادی امسال با محصول گندم اجرایی می‌شود، گفت: کشت قراردادی را با اولویت گندم توسعه خواهیم داد و امیدواریم نتایج خوبی در خودکفایی محصولات اساسی داشته باشیم.

به گزارش بازار، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم افتتاح و بهره‌برداری همزمان ۲ هزار طرح وزارت جهاد کشاورزی در هفته دولت، اظهار داشت: تا پایان شهریور که شروع فصل کشت است، قانون الگوی کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

کشت قراردادی گندم امسال اجرایی می شودوزیر جهاد کشاورزی افزود: کشت قراردادی را امسال در گندم اجرایی می‌کنیم، براساس آزمایشی که بر روی ۲۵۰ هزار هکتار از گندم زارها و ۴۵ هزار هکتار از شالیزارها انجام دادیم این نوع کشت را با اولویت گندم توسعه خواهیم داد و امیدواریم نتایج خوبی در خودکفایی محصولات اساسی داشته باشیم.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: تلاش ما این است که با برنامه‌ریزی انجام شده کشاورزان بتوانند بر اساس الگوی کشت حرکت کنند و برای حمایت از طرح الگوی کشت، قیمت خرید تضمینی را هم پیش از شروع فصل کشت ابلاغ خواهیم کرد تا کشاورزان بتوانند طبق آن برای کشت برنامه‌ریزی کنند.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به دستور رئیس جمهور درمورد حمایت از الگوی کشت، پیشنهاد بخشودگی آب بها را ارائه کردند که با همراهی وزارت نیرو تا هفته آینده این طرح را ابلاغ کرده و کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند از بخشودگی بخشی از آب بها هم برخوردار خواهند شد.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: براساس قانون، صادرات محصولات آب‌بر ۰.۵ درصد عوارض دارد و این امر برای حمایت از محصولات کم آب بر و تقویت کشت محصولات اساسی لحاظ شده است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره صادرات محصولات جالیزی تاکید کرد: صادرات این محصولات را ممنوع نکرده‌ایم، اما با عوارض، بازار داخلی را کنترل می‌کنیم و در مواقع لزوم میزان عوارض را کاهش یا افزایش خواهیم داد، تلاش می‌کنیم صادرات محصولات کشاورزی را ممنوع نکنیم.

ساداتی‌نژاد در مورد مدیریت الگوی کشت نیز تصریح کرد: الگوی کشتی که به استان‌ها ابلاغ می‌شود بر اساس میزان نیاز داخل کشور و صادرات برنامه‌ریزی می‌شود و امیدواریم کشاورزان از الگوی کشت تبعیت کنند و بتوانیم بازار داخل و صادرات را کنترل کنیم.

کد خبر: ۱۷۲٬۳۳۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha