۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
قیمت گذاری دستوری به نفع کشاورز گلستانی نیست
کارشناس کشاورزی گلستان:

قیمت گذاری دستوری به نفع کشاورز گلستانی نیست

گرگان- جبلی، کارشناس کشاورزی گلستان گفت: قیمت گذاری دستوری به نفع کشاورز گلستانی نیست و دولت باید اجازه دهد که محصولات کشاورزی بر مبنای کیفیت، عرضه و تقاضا در بازار خرید و فروش شود.

علی جبلی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: قیمت گذاری دستوری در هیچ شرایطی به نفع اقتصاد نیست؛ چه در سطح کلان اقتصادی یا در قیمت گذاری محصولات کشاورزی به صلاح مصرف کننده نیست.

این کارشناس کشاورزی گلستان با تاکید بر این مساله که محصولات کشاورزی کیفیت محور است، خاطرنشان کرد: بیشتر تولیدات کشاورزی براساس کیفیت از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند مگر محصولات مانند گندم و کلزا که به صورت تازه استفاده نمی شوند و می تواند در خرید تضمینی قرار گیرند.

وی با بیان این نکته که دو محصول گندم و کلزا به دلیل اهمیت آن دولت خرید تضمینی انجام می دهد، افزود: همین دو محصول استراتژیک نیز از لحاظ روغن و اسید چرب در کلزا و در گندم براساس نشاسته و میزان پروتئینی که دارد دولت می تواند مبنای خرید را براساس کیفیت قرار دهد.

جبلی با تاکید بر اینکه اگر قیمتگذاری براساس کیفیت محصولات در بازار باشد به طور حتم نتایج بهتری خواهد داشت، اضافه کرد: چرا کشاورز باید منتظر باشد که دولت برای محصولات قیمت معینی را مشخص کند، مگر دیگر نهاده های کشاورزی مانند سم، کود و بذر در طول سال از قیمت معین و مشخصی بهره مند هستند؟

این کارشناس کشاورزی گلستان از نوسان قیمت در بازار انتقادکرد و یادآور شد: امروز سم و کود در بازار یک قیمت است و هفته بعد از نرخی جدید برخوردار است، پس تعیین قیمت محصولات کشاورزی از یکسال قبل در چنین شرایطی غیرمنطقی است .

وی ادامه داد: ذهنیت قیمت گذاری دستوری باید از جامعه کشاورزی برداشته شود و کشاورز خودش را وابسته به یک قیمت دستوری نکند و در عوض باید بر روی کیفیت محصول تمرکز داشته باشد.

جبلی با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری آثار مثبتی برای کشاورزی نخواهد داشت، تصریح کرد: بازار برای خودش شعور دارد براساس کیفیت، عرضه و تقاضا قیمت تعیین می شود.

کارشناس کشاورزی گلستان در خاتمه متذکر شد: در بسیاری موارد هزینه تولید کشاورزی با فروش محصولات در خرید تضمینی همخوانی ندارد و اینگونه قیمت گذاری ها به نفع کشاورز نیست و سودی نصیب آنها نخواهد شد.

کد خبر: ۱۶۶٬۸۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha