۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۳
کد خبر: . ۱۵۹٬۱۰۳
انجام پیش بینی‌های لازم برای واگذاری برق و گاز از سوی بازار سرمایه

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تجهیز و نوسازی تجهیزات و نیروگاه‌های برق کشور گفت: واگذاری گاز و برق در بورس انرژی می‌تواند راهی موثر برای تجهیز و نوسازی این صنایع باشد.

به گزارش بازار، قاسم ساعدی در مورد امکان عرضه برق و گاز در بورس انرژی، گفت: متاسفانه نتوانستم از درآمد حامل‌های انرژی بویژه در صنعت برق در جهت تجهیز، توسعه، بازسازی و رفع فرسودگی‌ها این صنعت استفاده کنیم و این اصلی است که سوءمدیریت را در درآمدها و هزینه کردها نشان می‌دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: صنعت برق و گاز همانند دیگر صنایع نیاز به بازسازی، نوسازی، ارتقا و رفع مشکل دارند و باید متناسب با ظرفیت‌های مورد نیاز جامعه توسعه یابند. ما درآمدها و هزینه‌های دریافتی در این صنایع را می‌گیریم، اما به جاهای دیگر به غیر از این صنایع اختصاص می‌دهیم. در واقع صنعت برق که خود مولد این درآمد است در استفاده از درآمدهای خود تا الان نادیده گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید دولتمردان و برنامه ریزان صنعت برق و گاز به خود بیایند و فکری به حال تجهیز و نوسازی این صنایع کنند.

ساعدی تاکید کرد: از جمله دلایل عدم بازسازی و نوسازی صنعت برق گران بودن تجهیزات عنوان می‌شود که اتفاقا ما می‌توانیم با واگذاری برق و گاز در بورس انرژی این امکان را برای صنایع فراهم کنیم تا خودشان سهام مربوطه را بخرند و با سودی که از این طریق عایدشان می‌شود نسبت به تجهیز و نوسازی تجهیزات صنعت برق اقدام کنند.

نماینده دشت آزادگان در مجلس بیان کرد: تمام تجهیزات و نیروگاه‌های مولد برق چه در بخش خصوصی و چه دولتی عمر مفیدشان را کرده اند و این‌ها نیاز به ارتقا دارند. باید برای آن‌ها خرج کنیم اگر خرج نکنیم بحران‌های ما بیشتر می‌شود، بنابراین واگذاری برق وگاز در بورس انرژی می‌تواند در این رابطه برای ما راهگشا باشد و قطعا با آغاز این راه، روند فعلی که روندی شکست خورده است نیز پایان می‌یابد.

وی در پایان تاکید کرد: البته ما معتقدیم که باید در ابتدا سازوکار این واگذاری نیز فراهم شود و خود بازار سرمایه به کمک مسئولان و برنامه ریزان بخش برق و گاز کشور پیش بینی‌ها لازم و اصولی را انجام دهد، قطعا مجلس نیز هرجا نیاز به کمک بود دریغ نخواهد کرد.

۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۳
کد خبر: ۱۵۹٬۱۰۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =